Divadelní spolek K. J. Erbena v Žebráku připravil oslavy vskutku na úrovni, jakou si jubilant zaslouží. Slavily se totiž nejen půl kulatiny, ale také 60 let nepřetržité práce v žebráckém divadle. Ochotnické divadlo v Žebráku bylo založeno v roce 1812, patří tedy v českých zemích k nejstarším ochotnickým souborům.

Pan František Lorenc v souboru poprvé vystoupil v r. 1954 ve hře Léto. Od r. 1962 pracuje nepřetržitě jako herec, režisér, výtvarník, člen vedení souboru, vedoucí souboru a v současnosti i jako předseda divadelního spolku K. J. Erbena. V r. 1968 se stal spolu s ostatními tehdejšími členy spoluzakladatelem tradice žebráckých divadelních přehlídek pod názvem Erbenův Žebrák, kde se pravidelně zúčastní ochotnické soubory z celých Čech.

V seznamu premiér, které byly připraveny pod vedením pana Lorence je bezmála 40 inscenací, z nichž některé byly nastudovány i třikrát. Nezapomenutelný je jeho první radní ve hře Naši furianti, montér Carda ve hře Dům na nebesích, mlynář v Jiráskově hře Lucerna, císař Karel IV. v Noci na Karlštejně, či pan starší, v pozdějším nastudování i kašpar Zapito ve hře Sládci, kterou K. J. Erben napsal právě pro žebrácké ochotníky. Z novějších rolí ing. Leoš v obou dílech hry Sborovna a již zmíněná hra Tři na lavičce, kde si právě při přátelském posezení v restauraci Český lev na náměstí v Žebráku pro přítomné hosty opět zahrál Silvestera, který v závěru umírá za přítomnosti paní Ambry a kamaráda Luigia. Ty představovali jeho kolegové ze souboru paní Anna Špotová a pan František Štochl. S paní Špotovou v dalším programu slavnostního odpoledne sehráli veseloherní jednoaktovku JÁ JSEM HERBERT, kde je nad chápání kohokoli, že tak dlouhou konverzaci a množství jmen si lze v paměti udržet dlouhá léta.

Filip Čáp se spoluhráči.
Proč česká hokejová reprezentace nestojí o úspěšného mládežníka Filipa Čápa?

Členové souboru přednesli svému šéfovi zpívanou gratulaci a do programu byly zařazeny písničky z připravované komedie Ztracená stezka aneb Veteráni na vandru. Ta měla mít premiéru již na podzim 2021, covid, jako mnohé jiné „zařídil“ odsunutí. Průvodkyně slavnostního odpoledne paní Anna Špotová a další členka souboru paní Libuše Zachová připomněly i ocenění, která oslavenec nebo celý soubor získal na různých divadelních přehlídkách. Nejlepší scéna -1974 - Srpnová neděle, nejlepší mužský herecký výkon ve hře Naši furianti, 1. cena pro režiséra v Lumpacivagabundus. V r. 1984 dostal soubor nejvyšší odborové vyznamenání. V r. 1989 soubor zvítězil v celokrajské přehlídce ochotnických divadel a postoupil na Národní přehlídku Krakonošův podzim.

Soubor pod vedením pana Františka Lorence chystá další premiéru a připravuje se na podzimní Erbenův Žebrák. Pro nás, diváky, to znamená jediné, sledovat program divadla třeba na stránkách Žebráckého zpravodaje a včas si zajistit vstupenky. Uplynulý ročník EŽ byl beznadějně vyprodán již začátkem září. Mnohé obce totiž pořádají pravidelné hromadné zájezdy k nám do Žebráku. A kdo budete hledat Žebrácký zpravodaj, doporučím oficiální stránky města Žebrák. Tam se v záhlaví našeho měsíčníku dozvíte mimo jiné, že odpovědný redaktor je pan Fr. Lorenc. Tak Františku, hodně zdraví !

Autor: Iva Závorová

Výlet na hrad Košťálov.
Tip na výlet: Pokochejte se úchvatným výhledem od hradu Košťálov