Celkem se na start dostavilo 444 účastníků ve věkovém rozmezí od jednoho roku (Zoe Ernestová z Hořovic a Max Bubla z Komárova – oba účastníci na pěší trase 13 km) až po 84letého Václava Mencla, který si projel cyklotrasu 35 km. Na pěší trasy 13-18-24-28 km vyrazilo 350 pochodníků a s některými z nich ještě 29 pejsků. Cyklistů, pro které bylo připraveno šest tras, bylo 94. O zdárné zajištění akce se staralo 25 pořadatelů.
Nejvíce účastníků bylo tradičně z „domácího“ Komárova (143), následovaly Hořovice (76), Osek (33), Zaječov (20), Chaloupky (17), Tlustice (16) a dalších bližších i vzdálenějších míst.
Již na startu si mohl každý účastník vybrat trasu, na kterou se vydá. Na panelech byly vyvěšeny mapky s barevně vyznačenými jednotlivými trasami a popisy (pěší i cyklo), včetně historie Pešíků, ale také zajímavosti o Komárovu a místech, kterými se procházelo nebo projíždělo na cyklotrasách.
Všechny pěší trasy směrovaly přes Chlum na K1 „Čihadla“ u Hvozdec, kde došlo k rozdělení směrů – nejkratší trasa, kterou šlo 263 účastníků, směrovala do Mrtníka, ostatní tři na následující kontrolu K2 na Jedové hoře. Další kontrola byla v Zaječové – Svaté Dobrotivé, kterou prošli pouze účastníci dvou nejdelších tras, které vedly přes Hrachoviště, kolem zříceniny hradu Valdek, přes Jindřichovu skálu, Malou Vísku a Kvaň.
Všechny trasy se opět sešly u mlýna „U Hudečků“, kam pěšáci kratších tras přišli přes Ptákov a Kleštěnici, a všichni pokračovali na poslední kontrolu K4, která byla tradičně na vrcholu hory „Jivina“ (613 m), kde byl tentokrát kvíz „Najdi mne a urči, kdo jsem“! Patnáct zvířátek (plyšáků) bylo pořadateli tak umně zakomponováno do přírody, že se ne vždy podařilo všechna najít! Většina z pochodníků si na vrcholu hory opekla nějakou uzeninu!
Cyklotrasy zavedly účastníky tentokráte jihozápadně od Komárova. Nejdelší trasa, kterou jelo 11 cyklistů, byla sto kilometrů a vedla přes Padrťské rybníky, Spálené Poříčí, Dobřív a Holoubkov zpět do Komárova. Nejvíce cyklistů (41) jelo tradičně nejkratší trasu (35 km), která vedla k loveckému zámečku Tři Trubky a zpět přes Strašice.
V cíli účastníci obdrželi pamětní listy a sušenky od Honzy Jelena, Boženky Horové, Pavlíny Jánské a Radmily Redlichové. Účastníci akce si ještě mohly odnést propagační materiály od ČPZP – letáčky, propisovačku či přívěšek – žeton do nákupního košíku.
Pešíkův pochod není pro pořadatele jen „samotný“ pochod, ale předchází mu pečlivá příprava v podobě desítek hodin. Každoročně se trasy musí předem projít a označit. Letos byly některé úseky pro horší schůdnost na trasách pozměněny, opět byly na problémová místa dány orientační cedule. Cyklotrasy se mění každoročně – „nasměrování“, ale i průjezdná místa. Pro účastníky musí být připraveny pamětní listy a mapky včetně popisů tras. Samostatnou přípravu potřebuje vždy K4 na Jivině, kde na pochodníky čeká překvapení – soutěž.
S účastí byli pořadatelé spokojeni, přestože nedosáhla „předcovidových“ čísel, která se pohybovala kolem šesti set účastníků! Povzbuzením pro pořádání dalších ročníků jsou kladné ohlasy při návratu z tras a přísliby, že příští rok opět dorazí!!
Olga Kleknerová, Odbor turistiky – TJ Sokol Komárov