Oblastí Berounska prochází celkem 80 km z druhé a třetí etapy. Druhá etapa začíná v Libušíně, vede přes Křivoklát, Nižbor, Beroun, Tetín, Svatý Jan pod Skalou až do Dobřichovic, kde Berounsko končí. Cesta, ale nekončí a přes Kamýk nad Vltavou a Sedlec-Prčice se dostanete až na Blaník.

Poutní cestu Říp-Blaník lze absolvovat vcelku během přibližně dvanácti dnů, ale je možné ji projít i postupně, po etapách. Na poutníka čeká téměř 300 km cest, stezek a pěšinek, ale také putování krajinou naší duše. První etapa vede poutníka do ticha, druhá etapa dává možnost porozumět významu prožitku, třetí etapa připomene moc přítomného okamžiku a poslední, čtvrtá etapa vede k poznání vlastní hodnoty.

Patronkou projektu poutních cest a autorkou průvodních textů k zamyšlení je Ladislava Paterko, díky jejímž dlouholetým zkušenostem jsou obě poutní cesty unikátním projektem nejen v oblasti turistiky, ale i v oblasti sebepoznání a osobního rozvoje.

Na webových stránkách www.cestaceska.cz návštěvník obdrží podrobné informace k jednotlivým etapám cesty včetně popisu trasy, její délky, výškového profilu, časové náročnosti, informace o okolí, možnostech ubytování a občerstvení a další.

Jsou zde uvedeny tipy jak a proč putovat, průvodní texty, návod jak pracovat s otázkami či doporučení na poutníkovu výbavu.Do té patří Poutníkův deník s tématy k zamyšlení včetně návodných otázek a vložené mapy s detailním popisem cesty. Je v něm také dostatek místa pro zapisování poznámek a sbírání turistických razítek. Lidé, kteří cestu absolvují, se mohou zapsat do elektronické Knihy poutníků na stránkách spolku. Všichni čtenáři jsou srdečně zváni k projití obou poutních cest.

Jindřich Chmelař, předseda spolku Cesta Česka