Místo, které je tak blízko šíleného mumraje, zvaného Karlštejn, pro poutníka, který není závislý na tom, že je třeba navštěvovat jenom TOP 10. Možná je tu na koukání více než u slavného souseda, a pak sympatická viditelná snaha zacelit rány, které způsobila doba minulá. Je tu fajn. Jezdí sem i městská doprava z Berouna.

Restaurace pod Mramorem - Koukám, že tenhle barák měl namále. Je tu jakési ekocentrum, střecha je opravená, vidím to tak, že dům je zachráněný. Hospody se rušit nemají, ale na současné fotce je vidět vlevo nová restaurace a hotel Obecná škola.

Lázeňská budova - V roce 1904 založil lázně František Maršner, továrník a výrobce cukrovinek z Královských Vinohrad. Léčilo se tam všechno možné, mezi lékaři byl jeden čas i otec Karla Čapka. Svatoivanská alkalická byla k dostání v blízkém i vzdáleném okolí. Rozesílala se v bednách po 25 lahvích v provedení čistá, či s příchtí sirupu. Tedy jakási Dobrá voda. Jenom tenkrát ještě neexistovaly pet lahve. Věhlasné prý lázně byly, ale skončily činnost už v roce 1914, vlastníkem objekrtu kláštera se stala kongregace Bratří škol křesťanských. A v restitutcích jim připadl opět.

Autor: Václav Víšek, Vencovy pindy