Narodil se ve Strakonicích, žil a pracoval v Plzni. Jde o velikou osobnost v naší literatuře a divadle. Působil jako loutkař, autor, režisér, výtvarník a herec loutkového divadla. Původně byl jako profesor matematiky a kreslení. V Plzni též založil Loutkové divadlo Feriálních osad a od roku 1919 spolupracoval s Městským divadle, v Plzni.

Děti školní družiny po obědě a po výuce odchází do družiny. Veverušáci i děti z 1. oddělení si dnes připomínají významnou osobnost Josefa Skupy. Nejprve krátké povídání z jeho života. Výrazná Skupova osobnost proslula především díky dvěma loutkám, Spejbla a Hurvínka, za jejichž duchovního otce bývá Josef Skupa považován. Veverušáci si k četbě vybrali knihu Hurvínkova cesta do Tramtárie a hned i první kapitolu, kde Hurvínek je nastydlí, nosí roušku, aby nikoho nenakazil.

Na návštěvu přijde za ním Mánička. A tak jsme si tak trochu připomenuli i naší současnou dobu s rouškami před covidem. V další části odpoledne jsme si i zasoutěžili. Měli jsme připravený test o Josefu Skupovi a jeho Spejblovi a Hurvínkovi. Po vyhodnocení jsme si zahráli pantomimu z postav, které se vyskytují v pohádkách Spejbla a Hurvínka. První část odpoledne nám utekla velmi rychle. Veškerá činnost byla bodována a nejvíce bodů získala 2. a 3. skupina.

I děti z 1. oddělení si dnešní odpoledne zpříjemnili loutkami Josefa Skupy – připomenuly si Spejbla a Hurvínka z knihy Jak pan Spejbl prášil. Potom jsme si vyrobili postavičky a zahráli si divadlo.

Autor: Květa Hrbáčková, ŠD Beroun-Závodí