Prvním, kdo Rewat spustil do ostrého provozu je Berounský aquapark Laguna, kde díky této technologii ušetří až 20 000 m3 ročně. Voda je recyklována bez použití chemických látek. Celý systém byl vyvinut s cílem minimalizovat spotřební materiál, náhradní díly a snížit tak provozní náklady na minimum. Dokonce není nutné doplňovat žádné provozní náplně. Společně s recyklací vody snižuje REWAT výrazně i náklady na její ohřev. Celá investice se provozovateli za dobu životnosti technologie vrátí až 5krát.

„Nad tímto zařízením jsme začali přemýšlet před třemi lety při diskusi v rámci jednoho veletrhu. Protože léta pracujeme v tomto oboru, hledali jsme cestu, jak zachránit velké množství vody která v rámci pochopitelných hygienických předpisů končí v kanalizaci jako odpadní voda. Tak jsme si to rozkreslili a začali jsme na tom postupně pracovat. Všechno vycházelo, použité technologie zaručovaly, že by vše mělo být v pořádku. Naše výpočty nám potvrdila i řada kontrolních měření, odběrů a analýz a máme z toho velkou radost,“ říká jednatel společnosti Rewat Jaromír Kafka. Dodává, že při představování jejich zařízení zajímá potenciální investory zejména bleskurychlá návratnost. „Například u jednoho velkého zařízení na Moravě se vstupní investice více než 10 milionů korun vrátí za 2 roky,“ dodává Kafka.

Rozhovor k tématu
Na otázky odpodíval ředitel berounského aquaparku Laguna Antonín Marx

Proč jste se rozhodli právě pro tuto technologii?
Vzhledem k tomu, že se dlouhodobě snažíme maximálně optimalizovat provoz našeho akvaparku možnost výrazně snížit ekonomické a energetické nároky nehledě na nutnost šetření s vodou nás technologie Rewat od prvního momentu zaujala. Intenzivní komunikace s dodavatelem a chuť jít vstříc novým technologiím pak vedla k umístění právě do Berouna.

Co ve vašem provozu od technologie očekáváte?
Očekáváme samozřejmě snížení nákladů za energie, maximální možnou efektivitu při nakládání s vodou a bezstarostné fungování technologie jako celku. Zajímavá je také velmi rychlá návratnost celé investice.

Průběh instalace a první dojmy po spuštění?
Musím vyzdvihnout a poděkovat za příkladnou spolupráci od prvního setkání až po samotnou realizaci. Vždy, když se technologie instaluje do zaběhlého provozu to není úplně snadné, ale v našem případě proběhlo všechno zcela hladce. Technologie REWAT dnes recykluje a šetří každý den 60 m3 vody a velké množství tepla, jehož cena je dnes velkou zátěží pro každý bazénový provoz, pokud chceme zachovat komfort našich návštěvníků. Dodavatelem a prodejcem recyklační REWAT je stejnojmenná společnost která je vyústěním společného vývoje zařízení pod hlavičkami společností OZONTECH ze Zlína a společnosti Lacus Technology. Tyto společnosti věnovaly vývoji zařízení několik let a nemalé finanční prostředky. Spojením špičkové technologie ozonizace a znalostí všech potřeb bazénových provozů vzniklo zařízení, které lze sestavit přesně podle potřeb zákazníka, jeho výkonovým požadavkům i prostoru v provozu. Systém REWAT je dodáván včetně potřebné implementace do systému bazénové technologie a lze jej přímo zakoupit, nebo dodavatel nabízí i možnost financování metodu EPC, tedy z uspořených nákladů bez nutnosti vstupní investice. (jr)