Ve skupině je zatím 12 dětí ve věku od 4 do 7 let. Vychovatelkou je paní Natalia Tkačenko, která přijela do Čech ze Čerkasské oblasti, což je orientačně střed Ukrajiny. Děti pocházejí z různých oblastí Ukrajiny. Koordinátorkou adaptační skupiny je paní Tetiana Karasová, která žije v Čechách již přes 25 let a pochází z Dombasu. Ve skupině působí jako asistentka a překladatelka, učí paní Natalii a děti některé české výrazy a pomáhá při různých dětských aktivitách.

Když jsme skupinu navštívili, právě děti s vychovatelkou vytvářely z modelíny velice hezké obrázky šeříku, pak se pustily do obrázků konvalinek, které zase dělaly s pomocí vystřihovaných papírků a lepidla.

Pálení čarodějnic v Podluhách.
OBRAZEM: Připomeňme si, jak se před dvěma týdny pálily čarodějnice v Podluhách

Skupina se schází třikrát týdně, v pondělí, středu a pátek na celé dopoledne. Paní Natalia si vždy pečlivě připravuje aktivity pro děti. Kromě výtvarných činností také cvičí, zpívají, povídají si atd. Jídlo dětem rodiče (tedy maminky) nabalí s sebou. Na oběd ovšem už jsou doma, lépe řečeno v jejich nynějším přechodném bydlišti.

Paní Tetiana se maminek ptala, zda se chtějí vrátit zpět na Ukrajinu. Dalo by se říci, že polovina z nich se chce vrátit domů, pokud to bude možné a pokud bude kam se vrátit. Samozřejmě si hledají práci a zejména maminky, které jsou tady samy s dětmi, protože otcové zůstali bojovat, potřebují akutně práci. Nechtějí žít na vrub hostitelské země.

Paní Tetiana a Natalia mají DPP s Domečkem Hořovice do konce června, dál bude vše záležet na tom, zda budou na provoz dětské adaptační skupiny peníze. O příspěvku má na návrh rady města Hořovice rozhodnout červnové zasedání městského zastupitelstva.

Autor: Marta Šestáková

Obyvatelé Drozdova na výletě na Plzeňsku.
Drozdováci opět vyjeli na výlet, tentokrát na Plzeňsko