Už když jsem tentokrát do Prahy v půli září, na prahu podzimu, přijížděl, zaléval autobus příval deště, že jsem z magistrály ani pořádně neviděl na opravenou budovu Národního muzea. Protože bylo deštivo vyrazil jsem tentokrát nejdřív na Karlův most a odtud na Kampu a do muzea paní Medy Mládkové, měl jsem voucher na vstupenku a ten mi zrovna přišel vhod. Rozhodně jsem tam ale nešel jen kvůli tomu, že zrovna pršelo, mám to místo rád a návštěva Werichovy a Holanovy vily byl krásný zážitek. Zastavil jsem, aby ne pár dní po výročí jedenáctého září, u pomníku  americkým hasičům z New Yorku, hrdinům toho dne před jednadvaceti lety. U Karlova mostu je tuším od loňska.

Pak jsem se zajel podívat na Václavské náměstí, je tam pěkná výstava, Václavák – od koně k metru, která pojednává o historii tohoto krásného místa a vydal se procházkou na Staromák, to už naštěstí zrovna přestávalo pršet.

Pak jsem pokračoval k Národnímu divadlo. Sedl jsem si na chvíli do kavárny Slavie. Člověk si tam dá za sedmdesát kornun střik (deci vína za sedmdesát korun a sodovka „zdarma“) a může tam třeba celý den čekat Wericha s Voskovcem nebo

i na Jiřího Grosmana se Šimkem. Jak jsem tam seděl, vzpomněl jsem si taky na jeden zimní den, snad někdy v osmašedesátém. Čekal jsem tam na Národní na tramvaj a vedle mne stál dědeček z pohádek pan Pešek a jel taky z "práce" naproti z Národní divadla a měl kulicha padal sníh.

Autor: Zdeněk Gajdůšek