Tahle povodeň byla velmi nepříjemná, protože nikdo z nás nevěděl, kdy skončí a jak vysoko voda vystoupá. Ale nebyla tak hrozná jako v roce 2002. Tehdy jsme měli vodu v celém přízemí a hodně vysoko. Teď se nám dostala do sklepů a dílen," vysvětlil Jaroslav Bastl, který v Srbsku hospodaří na statku.

Na jeho zahradě stál před domem přistavený kontejner, do kterého členové rodiny vyhazovali zničené věci. Na všech byla vidět únava a vyčerpání z uplynulých dnů.

„Úklid i stěhování je na ostatních členech rodiny. Někteří už toho mají dost. Já dělám jen drobnosti, zlobí mě hodně záda a mám umělé koleno. Takže mě pohyb nedělá dobře," vysvětlil  Jaroslav Bastl s tím, že kontejner si zajistil sám, aby neblokoval ten obecní.

„Někteří lidé ho totiž zneužívají a odkládají do něho staré ale nezatopené věci," poznamenal Jaroslav Bastl s tím, že  ty nejhorší práce potrvají asi dva dny.

„Potom začneme stěhovat zpět věci, které jsme vystěhovali z přízemí," dodal Jaroslav Bastl.
Stejně jako spousta jiných lidí, kteří si před povodní vystěhovali přízemní místnosti, i u Bastlů se začalo nejprve malovat.

„Využili jsme situace. Do vymalovaných místností pak nastěhujeme zpět nábytek," poznamenal Jaroslav Bastl a ukázal rukou na krytou pergolu vedle venkovního bazénu. Ta byla plná různých věcí. Stála v ní i lednice, nádobí a spousta jiných věcí z Bastlovic domácnosti.

V bazénu byla kupodivu čistá voda. Berounka na něj nedosáhla. Chyběl ale prý jen centimetr a zalila by ho.
„Vykoupaly se nám v něm ale husy. Nechali jsme ho odkrytý a ony toho využili," řekl s úsměvem Jaroslav Bastl a posadil si na klín malou vnučku. 

Domácí zvířata, která se rodina snažila před povodní uchránit a rozvezla je k příbuzným a známým, se už skoro všechna vrátila do svých příbytků. 

„Voda některé ohrady zničila, tak je musíme spravit. Zatopila nám také pět hektarů polí a tři až tři a půl hektaru luk. Ty jsou nyní totálně zničené. Vodo na ně přinesla spoustu bordelu, takže povětšinou nepůjdou sklidit," informoval srbský hospodář s tím, že mu tuhle škodu nikdo neuhradí.

„Pojišťovny pole na povodeň nepojišťují, jen na krupobití. Takže je nemám pojištěné," vysvětlil Jaroslav Bastl.