Česká televize se z důvodu koronavirových opatření rozhodla všechny své předvolební debaty směřovat do pražského televizního studia. 

„Požádali jsme téměř všichni lídři do krajských voleb v Moravskoslezském kraji ČT24, aby nám vyšla vstříc a debatu uspořádala ve studiu v Ostravě. Důvod je více než zjevný. Dramatický vývoj nákazy a k tomu nutnost pro všechny z nás na večer cestovat do Prahy a zůstat tam přes noc. Reakce? Nezájem!“ vyťukal hejtman Ivo Vondrák (ANO) na svůj účet na Twitteru.

Politici společně

Zajedno s ním byli také další lídři. Své jméno pod oficiální žádost adresovanou vedení České televize přidali také Zuzana Klusová (Piráti), Jakub Unucka (ODS+TOP09), Lukáš Curylo (KDU-ČSL), Petr Kajnar (ČSSD), Josef Babka (KSČM), Vladimír Tancík (Starostové pro kraj) a Jan Lipner (STAN+Zelení+Nezávislí).

BORIS HENDRYCH prodává na ostravské autoburze už 31 let.
Legendární autoburza v Ostravě je mu domovem. Boris Hendrych tu prodává 31 let

„Věřím, že ostravské studio by debatu uspořádat zvládlo taky… Škoda. Já se nebojím, že umřu. Ale kdyby byla červená Ostrava, byla by situace úplně jiná. Když byla podobná situace v Karviné, nechtěl nás nikdo ani ubytovat,“ ulevila si na Twitteru také lídryně Pirátů Zuzana Klusová.

Pozdní reakce

Česká televize jim ale jejich připomínky bez díků – a s žádostí o dodržení účasti na debatě – vrátila zpět. „Vážený pane hejtmane, v žádosti Vám bohužel nemůžeme vyhovět. O přesunu krajských předvolebních diskusí do Prahy z důvodu bezpečnosti jste Vy a další pozvaní byli opakovaně informováni nejdříve 11. 9. a podrobně pak následně dopisem 14. 9., tedy více než před týdnem, a nemám informaci o tom, že byste tento krok ČT rozporovali. Takový požadavek z Vaší strany přišel teprve dnes ráno, pouhý den před vysíláním,“ reagoval ředitel zpravodajství a sportu České televize Zdeněk Šámal s tím, že měnit přístup pro jeden kraj by znamenalo porušení zásad rovnosti podmínek, kterými se Česká televize řídí.

Nezletilý chlapec ve věku 16 let se právě vracel v Ostravě–Porubě z tanečních, kdy ho oslovil neznámý muž. Nejdříve ho požádal o 20 kroun na jídlo. Poté, co mu mladík nevyhověl, rozhodl se peněz zmocnit násilím.
VIDEO: Takto se loupí v Porubě. Mladík z Ostravy to prý dělal z hladu

A přestože někteří lidé logičnost rozhodnutí přesunout debatu do nákazou nyní přece jen více sužované Prahy rozporovali, jiní si ještě přisadili. „Držím pěsti, ať ostravští politici svou náročnou a hrdinskou misi do „epicentra nákazy“ zvládnou a v pořádku se vrátí ke svým rodinám! Věříme vám!“ zaznělo v reakcích.