Říká se, že bílou kuchyni si vybírají do své domácnosti hlavně perfekcionalisté. Proč může být bílá barva v kuchyni dobrou volbou?

„Obecně bílá podvědomě vybízí k pořádku, což je jeden z důvodů volby bílé kuchyně. S bílou navíc můžete zkombinovat silné kontrasty barev i materiály různých struktur. Oblíbená je například bíločerná kuchyně a stejně tak šedobílá kuchyně. V případě volby materiálů je poslední dobou v oblibě bílá kuchyně s dřevěnou deskou,“ uvádí web Dřevostavitel.

Deset ukázek bílých kuchyní:

Zdroj: Youtube

„Bílá má mnoho odstínů, i když se to na první pohled nemusí zdát. V rozsahu odstínů od čistě sněhově bílé přes mléčný tón až po magnóliovou (květinovou) barvu si zkrátka vybere většina z nás,“ vysvětluje se dále na webu Dřevostavitel.

„Bílé kuchyně jsou stále velmi oblíbené, navzdory pověsti, že mohou být pro domácí prostředí příliš sterilní,“ vysvětluje pro web Homes and Gardens Richard Atkins, designový ředitel DesignSpace London. 


Nahrává se anketa ...

„Bílou barvu lze použít bez ohledu na velikost prostoru. Odráží světlo a umožňuje malým plochám, které postrádají přirozené světlo, působit prostorněji,“  dodává Richard Atkins.

Jak na údržbu bílé kuchyně

Pravdou ale je, že bílá barva může časem zežloutnout. Jak tedy krásně čistou a bílou na kuchyňském povrchu udržet? „Rozhodující je povrchová úprava. Ke změně barvy mohou být náchylné laky, pokud neobsahují UV filtr nebo je čistíte agresivními prostředky. Naopak s lesklou fólií problém nebývá, alespoň co se žloutnutí týče,“ píše se na webu Dům a zahrada.

Příprava oblíbených palačinek není složitá, ale lze ji ještě zjednodušit a navíc neušpinit tolik nádobí.
Znáte vychytávky, které usnadní práci v kuchyni? Jsou chytré a zvládne je každý

Ani fólie ale rozhodně nevydrží vše. „Při údržbě pro fólii platí to samé, co pro povrch lakovaný: měli bychom ji čistit jen hadříkem a jarovou vodou a vyvarovat se čističům s obsahem acetonu, čpavku, chloru, aromatických uhlovodíků či s více jak 25 % alkoholu. Na fólii se dokonce nedoporučuje používat ani ocet, ačkoli je v dnešní době propagován coby přírodní čisticí přípravek,“ upozorňuje web Dům a zahrada.

Kuchyňské lince může také škodit přímé sluneční záření a přílišná vlhkost v místnosti. Proto je důležité pravidelně kuchyň větrat a také používat kvalitní digestoř pro odsávání par.

Tipy pro úklid bílé kuchyně:

  • při každém vaření zapínejte digestoř, zabráníte tak velkému usazování masnoty a nečistot z páry
  • umyjte kuchyňskou linku pokaždé přípravě jídla a to zvláště, pokud vaříte s přísadami jako je olej, rajčata a podobně. „Malé kapičky jídla mohou přistávat na vašich skříních a pracovních deskách a trvale zabarvit bílý povrch, a pokud se skvrny usadí, saponát vám moc nepomůže,“ varuje web Aparthment Therapy.
  • pro čištění bílých ploch nepoužívejte kartáče s tvrdými štětinami. „Bílá má tendenci zvýrazňovat škrábance, takže při odstraňování skvrn je nejlepší použít kartáč s měkkými štětinami nebo hadřík z mikrovlákna,“ radí web Aparthment Therapy.
  • pokud máte bílou i spárovací hmotu mezi obklady, můžete spáry vyčistit pastou z jedlé sody, octu a teplé vody. Pastu naneste na spáry a vydrhněte je jemným kartáčkem. Opláchněte velkým množstvím vody.
  • dávejte pozor na nečistoty pod spotřebiči. Drobky a špína se mohou hromadit například pod mikrovlnkou či toustovačem.