V Chomutově, kde jsou jednoznačnou sportovní jedničkou hokejoví Piráti, se o nejvyšší fotbalovou soutěž bojovalo v polovině osmdesátých let ještě na starém stadionu v centru města. Tam se dnes prohání jen nadšení bikeři, fotbal se hraje na Letním stadionu u zimáku na Zadních Vinohradech, kde dřív byla kasárna.

Současnost je ale po sportovní stránce trpká, Chomutovští hrají jen divizi. „Mělo by se postoupit do třetí ligy. Je tu zázemí, stadion, všechno. Věřím, že to hráči dokážou,“ řekl nám před zápasem trenér mladšího dorostu Karel Šidlof.

Když se však dozvěděl, že čtvrtý tým tabulky nastoupí bez Patrika Gedeona, optimismus ho přešel. „Nedovedu si bez něj představit sestavu,“ řekl na adresu týmu, který doma třikrát v řadě vyhrál. Tak uvidíme…

Vzhůru na fotbal! Ale kde je kotel?

Patrik Gedeon
Věk: 47 let
Angažmá: Chomutov, Blšany, Slavia, Vaduz, Plock, Blšany, Most, Dukla
Starty v reprezentaci: 3

„Gedyho“ skolil covid, což nám v den zápasu oznámil manažer a další klubová ikona Radek Zaťko. Sice točíme pořad o vysloužilých fotbalových celebritách v akci, což někdejší "brousek" splňuje, ale viru neporučíš…

I místní si řekli: "Bude zajímavé sledovat, jak si favorit na postup do třetí ligy poradí bez své opory."

Mimochodem, Gedeon si sice už v minulé sezoně stěžoval na bolavá kolena, prý často nastupoval pod prášky, přesto je oporou v pravém slova smyslu. Jako by si vzpomněl třeba na start v národním týmu proti Francii. Vedle něj hvězdy jako Koller, Galásek, Rosický…

Zpět do Chomutova. Půl hodiny před výkopem otvírá své brány stadion pro necelých pět tisícovek fanoušků, šichta na pokladně je ale poklidná. Divize ve čtvrtém největším městě Ústeckého kraje vůbec netáhne; nakonec pořadatelé ohlásí návštěvu 240 diváků.

Většinu z nich tvoří rodinní příslušníci a mladí fotbalisté FC Chomutov. Během celého zápasu zafandí jen jednou, kotel zkrátka neexistuje, atmosféra je komorní. Po první půli je to 0:0, domácí tým ani jednou nevystřelil na vilémovského brankáře Hladíka.

Pivo osm z deseti, klobása sedm

Možná je to jen tím, že s prázdným žaludkem má člověk větší sklonky k pesimismu. Za chvíli proto stojíme u okénka s občerstvením, při tak malém počtu diváků je čekání ve frontě minimální. Pivo Staropramen za necelé čtyři pětky, k tomu pikantní klobása za podobnou cenu. Bereme!

Pivíčko dostane osm bodů z deseti možných, klobáska je až moc pálivá, navíc není tak šťavnatá, aby se vyšplhala v hodnocení na víc než sedm bodů. Tak zase hurá na fotbal!

Ale ještě jedna výtka k chomutovskému stadionu – zoufale chybí stolky na sezení či stání, u kterých by se dalo nadlábnout. Ne každý chce vyrazit s jídlem a pitím do hlediště.

Představení domácích borců ale nijak negraduje, na kvalitním trávníku je pod umělým osvětlením vidění spíše nervozita. Za brankou hledáme mladšího syna Patrika Gedeona Lukáše, kterého jsme zahlédli už v první půli. Podobu nezapře, když si odmyslíme bujnou bloďatou hřívu, kterou měl senior zamlada, tak je to celý táta.

„Nevím, jak na tom je, zatím mi nevolal. Na hřišti chybí zakončení z dálky. Ale pořád věřím, že dáme v závěru gól, jako se nám podařilo s Neratovicemi,“ upíná se na dva týdny staré utkání, které Chomutov vyhrál díky gólu v nastavení.

Gedoš tu nebude věčně

Šance přivolal, góly do té správné branky ale nikoliv. Hladík stahuje centrované míče, pozorně diriguje obranu a navíc má i štěstí. Některé pokusy jdou těsně vedle, jednu jedinou přímou střelu pak vilémovský lapač s vypětím všech sil vyráží na roh.

A když pak z penalty Kučera posílá hosty ze Šluknovského výběžku do vedení, rodí se velké překvapení. Pět minut před koncem se po druhé žluté smutně šourá ze hřiště domácí Černý, chvíli na to zakončuje brejk chytrým obloučkem přes Švejdu Kubr. Je hotovo, diváci ani nečekají na závěrečný hvizd sudího Beneše a míří ke svým autům.

„Gedoš nám hodně chyběl. Ale je mu 47, nebude tu věčně. Jiní ho musí nahradit. Někteří kluci jsou naštvaný, že nehrajou, pak dostanou šanci a takhle to dopadne,“ stěžuje si trenér Chomutova Tomáš Smola bezprostředně po skončení zápasu.

Vedle stojící manažer Radek Zaťko souhlasí. „Bez Páťi neumíme hrát. Je mu 47, ale patří k našim nejlepším hráčům; hra s ním stoupá a padá,“ vykládá. A ještě přidává: „Umí do hry přinést myšlenku. To nám dneska chybělo.“


Načítám tabulku ...