Webové platformě Football Leaks se údajně do ruky dostalo obrovské množství dokumentů a elektronické komunikace, které tyto zprávy potvrzují. Bohatým klubům, které by pravidla finanční fair play porušily, hrozilo v nejhorším případě až vyřazení z evropských pohárů.

Tato pravidla byla nastavena proto, aby se kluby nezadlužovaly a nebo nepřijímaly veškeré finance od sponzorů s vazbami na jejich bohaté majitele. Kluby mají zkrátka vycházet s vyrovnaným rozpočtem. 

Finanční fair play mělo být údajně porušena kluby, jejichž vlastníci jsou bohatí šejkové z Kataru či Spojených arabských emirátů. Infantino měl dovolit, aby ohodnotily sponzorské smlouvy výš, než byla jejich skutečná hodnota. V případě klubu z Manchesteru mělo jít o desítky milionů eur a u francouzského velkoklubu údajně šlo dokonce až o stovky milionů eur. 

Infantino se brání

Infantino veškerá obvinění hluboce odmítá a na svou obhajobu uvádí, že jde o kampaň od lidí, kterým se nelíbí jeho reformy. „Když jsme začali s reformami, bylo mi jasné, že budu mít proti sobě silný odpor, především od těch, kteří už nebudou moci hanebně profitovat ze systému, jehož byli součástí. Ale o to víc mě to motivuje, abych pracoval na naplnění svého cíle, jímž je zlepšení a rozvoj fotbalu na celém světě,“ uvedl švýcarský funkcionář.

Jednou z jeho reforem byla úprava etického kodexu, která výrazně omezila funkce etické komise. Ta nyní například nemůže zahájit předběžné vyšetřování funkcionářů bez souhlasu šéfa vyšetřovací komise. 

Autor: Lukáš Foff