Jak byste zhodnotil dosavadní působení Králova Dvora v ČFL?

Samozřejmě bych ho zhodnotil záporně. Já neumím prohrávat v ničem a tady jsem se musel za půl roku smířit s tolika porážkami, že se mi z toho špatně usíná. Takže to hodnocení je negativní po všech stránkách. Udělali jsme všichni spoustu chyb. Musím začít od sebe, přes hráče a vůbec všechno v oddíle jsme neudělali tak, jak jsme měli a nedali jsme tomu to, co by bylo potřeba. Takhle se to projevilo. Soutěž je rozdílná proti divizi a nám se to vymstilo. My jsme si mysleli, že po pár přátelských zápasech, měli jsme na to asi tři neděle, kdy jsme lehce doplnili kádr, to bude dobré. Vidím, že jsem podcenil řadu věcí, takže jsme asi spravedlivě skončili tam, kde jsme skončili.

Kdyby vám v létě, kdy jste jednali o tom, že se bude hrát v Králově Dvoře ČFL, někdo řekl, že budete po polovině soutěže poslední a budete mít jen devět bodů, věřil byste?

Ne, nevěřil. Já si myslím, že jsem bojovník, nevěřil bych tomu. Tohle je pro mě velké zklamání, ale hlavně je to, když budu z druhé strany hledat pozitiva, pro mě obrovská zkušenost. Myslím, že teď musím té zkušenosti využít k tomu, abychom to nejen důstojně dohráli, ale ještě se pokusili s tím něco udělat. Je před námi ještě sedmnáct kol a já věřím, že s tím něco vyvedeme. Musíme pro to udělat více.

Není ČFL pro Králův Dvůr v současné době trochu velké sousto?

Je. Já to teď musím říct. Já jsem to opravdu netušil, nevěděl jsem, že ten rozdíl je takový, ale velké sousto to je. My se teď musíme konsolidovat a spolehnout se všichni sami na sebe a na lidi, kteří chtějí bojovat a neskládají zbraně předem. V soutěži přece není možné skládat zbraně.

Nelitujete, že jste se místo pohody v divizi, kde by i loňský kádr hrál v horních patrech tabulky, pustili do vyšší soutěže, kde se vám nedaří?

Nelituju toho, protože si myslím, že divize se tu hrála čtyři roky a viděl jsem, že je tu spoustu hráčů, kteří by chtěli něco více, takže si to zkusili. Ale zase se projevili ti hráči, kteří si vůbec neváží toho, že mohou hrát třetí ligu. Já jsem prostě čekal od nich daleko větší úsilí a vervu. Že budou hrdí na to, že hrají za Králův Dvůr, který hraje třetí ligu, což si myslím je pro takovéto městečko velmi krásná soutěž. Takže asi se musíme s takovými lidmi rozloučit a hrát s lidmi, kteří si toho budou vážit a udělají pro to maximum, abychom tu soutěž zkusili zachránit, což by bylo obrovský úspěch na konci soutěže.

Králodvorské mužstvo mělo v průběhu podzimu problémy ve všech řadách. Ať už šlo o obranu, zálohu, útok nebo brankáře. Dá se z toho usuzovat fakt, že dost hráčů na ČFL, co do kvality, nemá?

Jasně. Předpokládal jsem, že hráči uvidí, vyzkouší si to, ale že pro to udělají ještě více v tréninku, aby zkusili do této soutěže zapadnout. Ale rozdíl mezi divizí a ČFL je markantní, to se nedá srovnat. Poté s celky, se kterými jsme hráli, to jsou všechno kompaktní mančafty, kde ty kádry mají vyrovnané. Prostě když přišla zranění a žluté karty, tak kvalita na naší straně chyběla, to je bez diskusí.

Byl podle vás v průběhu podzimu větší problém v obraně, která byla hodně děravá, nebo v útoku, který nebyl produktivní a víceméně ani příliš nebezpečný?

Já nechci, aby to vyznělo tak, že ode mě jde kritika na hráče. Já jsem součástí týmu a já nesu minimálně poloviční vinu za tento neúspěch, protože jsem pro to neudělal maximum. Tady v Králově Dvoře, když chce někdo dělat fotbal, tak to musí dělat na hranici totálního sebeobětování a věnovat tomu minimálně půl dne času. Tohle není ani v náznaku poloprofesionální oddíl a prostě se pro to musí pracovat. Já musím říct, že jsem pro to neudělal maximum, ale když to shrnu, tak jednoznačně největším naším problémem je útok. Jednak nemáme hráče, který je schopen v této soutěži vůbec dávat góly, ale na druhé straně je důležité, abychom v útočné fázi podrželi míč, abychom odlehčili obraně a nechali na sebe udělat faul, což se za celou sezonu ani jednou nestalo. Potom je obrana přetížená, přichází zbytečné ztráty míčů a soupeř chodí do protiútoků. Po herní stránce je tam největší vina.

Samostatnou kapitolou asi byla také psychika hráčů, že?

To bylo vidět v závěru podzimu, kdy jsme dostávali debakly. Vidíte na některých hráčích, když jdou na hřiště, že jsou úplně vystresovaní. Jdou tam s tím, aby neudělali chybu, ale o to více jich udělají, protože nehrají v pohodě. Výsledky nikomu určitě nepřidají. Já myslím, že fotbal je minimálně v padesáti procentech o psychické pohodě. Když se prohrává, tak se projeví silní jedinci nebo vůdce kabiny a to jsme vůbec neměli. Osobnost, která by strhla mančaft nám chyběla.

Neúspěšný podzim ovlivnila také již tradiční řada zraněných…

Jednak zranění a nepřidal tomu ani fakt, že v této soutěži se sčítají žluté karty. My bychom tuto soutěž mohli odehrát někde ve vyšších patrech jen za optimální konstelace, že těch jedenáct nebo dvanáct hráčů bude neustále zdravých a ti budou hrát v pohodě. Ale my jsme měli spoustu zraněných, vyloučených a žlutých karet, to je nedisciplinova­ností, tak se to úplně rozsypalo. Když pořád měníte sestavu, tak to také není dobré.

Zkusíte jaro odehrát v současné sestavě, nebo se dají přes zimu očekávat výrazné změny v kádru?

Samozřejmě chceme udělat změny. Chceme kádr doplnit a posílit. Teď na to bude dost času, takže to nebudeme dělat na „hrrr“ jako v létě, kdy jsme kupovali zajíce v pytli. Musíme to pečlivě uvážit i co se týče jednotlivých povahových vlastností hráčů. Takže na to je dost času. Zkusíme přidat nějaké hráče, kteří budou opravdovými posilami jak na hřišti, tak v tréninku a v kabině. Takové osobnosti, které určí nějaký směr týmu a mančaft se na ně bude moct spolehnout.

Kterého podzimního výsledku si nejvíce vážíte a na který byste nejraději zapomněl?

Já si vážím výhry nad Žižkovem B. Ten má velmi dobrý mančaft. Na druhou stranu těch zápasů, kdy jsme to vyloženě zbabrali, kdy nás soupeř nepřehrál, my jsme měli dostatek šancí a neproměnili je, je spousta. Ať už vezmu Karlovy Vary, Sezimovo Ústí, Krč nebo Varnsdorf. To jsou zápasy, kde snad normální mužstvo nemohlo ani prohrát, ale my jsme nebyli těmto mužstvům schopní po tolika šancích dát gól. Pak přišla jedna chyba a mančaft se úplně zhroutil.

V minulých sezonách ČFL bylo k záchraně vždy potřeba uhrát minimálně 36 bodů. V takovémto případě byste museli na jaře vybojovat 27 bodů. Myslíte si, že je vůbec možné to dokázat?

Já nevím. Když to vezmu z druhé strany, já pořád tvrdím, že je potřeba o něco hrát. Teď máme obrovskou výzvu to zkusit, pro někoho možná nemožné dokázat, že bychom byli schopní se zachránit. Teď budeme hrát každý zápas o bytí a nebytí, a když bychom měli trošku štěstí a uděláme pro to více, tak třeba by se to mohlo povést. To by bylo obrovské vítězství, zachránit tuto soutěž pro Králův Dvůr na příští rok.

Máte již naplánovanou zimní přípravu a soustředění?

Samozřejmě máme naplánováno. Budeme začínat již 4. ledna. Původně jsme chtěli udělat kondiční soustředění v lednu, ale to asi padá. Maximálně uděláme tři čtyři dny, abychom byli někde pohromadě. Pak 7. února pojedeme na týdenní soustředění do Luhačovic. To již bude tak měsíc před zahájením soutěže, kde budeme mít spoustu přáteláků se slovenskými ligovými mančafty, tak doufám, že to dáme dohromady. Kádr, který tady zůstane, to musí být vlci, kteří se chtějí za každou cenu zachránit. Sedmnáct kol je strašně dlouhá doba.

Budete hrát nějaký zimní turnaj?

Nebudeme hrát zimní turnaj, ale máme již domluvenou velkou řadu přátelských zápasů. Vytíženost hráčů bude velká, i co se týče tréninků. Budeme trénovat každý den, protože někteří hráči do podzimní části přišli totálně nepřipravení a s nadváhou. Na tohle teď budu tvrdě dbát. Zkusíme to hrát přes kondici, takže za ty dva měsíce musíme nabrat fyzičku na tu nejvyšší úroveň, která bude reálná.

Před rokem jste říkal, že si chcete od trénování odpočinout. Zůstanete na lavičce, nebo přemýšlíte o tom, že byste si dal pauzu?

Neumíte si představit, jak strašně je to unavující, když prohráváte. Na to člověk myslí každý den. Samozřejmě si říkám, že by bylo vysvobozením, vykašlat se na to, ale já z boje prostě neuteču, stejně jako si myslím, že z toho neutečou někteří hráči. Zkusím udělat maximum pro to, abychom se zachránili a abych mohl v létě odejít s čistým štítem, že jsem pro fotbal v Králově Dvoře něco udělal.

Střelci Králova Dvora: 4 branky – Bureš, 3 – Dochtor P., 2 – Bláha P., Kyklhorn, Petr, 1 – Fikejz, Fulín, Bláha T., vlastní

Výsledky Králova Dvora:

Karlovy Vary - Králův Dvůr 1:0 (0:0)
Králův Dvůr - Letohrad 1:4 (1:1)
České Budějovice B - Králův Dvůr 3:0 (2:0)
Králův Dvůr - Žižkov B 2:1 (1:0)
Vyšehrad - Králův Dvůr 0:0 (0:0)
Varnsdorf - Králův Dvůr 1:0 (0:0)
Králův Dvůr - Náchod 5:1 (1:0)
Králův Dvůr - Sezimovo Ústí 0:1 (0:0)
Plzeň B - Králův Dvůr 5:1 (3:1)
Králův Dvůr - Krč 0:1 (0:0)
Hlavice - Králův Dvůr 2:1 (0:0)
Králův Dvůr - Slavia Praha B 1:1 (1:1)
Liberec B - Králův Dvůr 2:2 (1:1)
Králův Dvůr - Písek 0:2 (0:1)
Ml. Boleslav B - Králův Dvůr 5:2 (0:0)
Králův Dvůr - Jablonec B 2:4 (0:2)
Vlašim - Králův Dvůr 6:0 (2:0)