Právě k ní se odvolalo pět divizních soupeřů Příbrami, kterým hodně záleží na tom, aby jejich sok nevyvázl za omyl s registrací jednoho z fotbalistů pouze s pokutou ve výši jednadvacet tisíc korun. Tu už dříve klubu vyměřila Sportovně – technická komise (STK) Řídící komise pro Čechy při ČMFS za to, že středočeský klub měl nepořádek ve vlastních řadách. Během podzimu totiž vyšlo najevo, že jednadvacetiletý útočník Vítězslav Škácha hrál sedm utkání na starý registrační průkaz. Na něm ještě figuroval dřívější název klubu FK Marila Příbram, který od letošního června neplatí.

Odvolání proti rozhodnutí STK podaly Vejprnice, Klatovy, Motorlet, Loko Vltavín a Strakonice. Chtějí trest pro Příbram přitvrdit.

„Rozhodnutí STK považujeme za nedostatečné, proto jsme se odvolali. Jsme přesvědčeni, že ta utkání, ve kterých Škácha nastoupil, musí být podle soutěžního řádu kontumována ve prospěch soupeřů,“ řekl sekretář Vejprnic Milan Radimák.

Pokud by ORK jeho požadavku vyhověla, přišlo by béčko Příbrami o sedmnáct bodů. Právě tolik jich totiž získala v oněch sedmi duelech, kdy hrál Škácha na starou registraci.

V Příbrami chybu uznali. A pokutu zaplatili. Odmítají ale další případné tresty.

„Škácha měl být automaticky přeregistrován do 1.FK Příbram a.s. K tomu nedošlo, protože tento hráč hostoval ve slovenském Trebišově a jeho registrační průkaz nám dorazil na poslední chvíli s další spoustou registračních průkazů mládeže. Nepovšimli jsme si administrativní chyby, kdy na jediném registračním průkazu nedošlo k přejmenování klubu. Tento průkaz byl právě hráče Vítězslava Škáchy. Tento fotbalista však vždy patřil našemu klubu a nikdy nepřestoupil do jiného. Za tuto administrativní chybu neseme částečnou zodpovědnost. Měli jsme si to zkontrolovat,“ řekl příbramský sekretář Petr Soucha.

Předseda STK Josef Nikodém si za rozhodnutím své komise stojí. „Pokuta je dostatečným trestem. Nejde podle našeho názoru o neoprávněný start hráče, a tudíž není nutná kontumace. Je to totéž, jak když vás policie chytí bez občanského průkazu. Nikdo vás nezavře, ovšem dostanete pokutu. A při jízdě bez řidičského průkazu také. Vše vyřeší pokuta a ne odebrání řidičského oprávnění,“ vysvětlil Nikodém.

Potrestání pokutou navíc byli i rozhodčí, kteří pískali všech úvodních sedm podzimních zápasů Příbrami a neodhalili, že Škácha hraje na starou registračku. „Tito rozhodčí neprovedli důkladnou kontrolu, jak by měli,“ dodal Nikodém.

Není bez zajímavosti, že Slavia Vejprnice požaduje po ORK během půlroku už druhý trest pro některý z příbramských klubů. Při prvním pokusu v létě neuspěla s odvoláním, když chtěla, aby místo vejprnického dorostu sestoupil z divize Spartak Příbram. Podrobnosti čtěte ZDE.

Kauza se nevídaně protahuje

Přijde Příbram kvůli staré registraci o body, nebo zůstane jen u finančního trestu? Zatím nikdo neví. Snad v pátek. Už konečně.

Jasno mohlo být už dávno, ale Odvolací a revizní komise (ORK) ČMFS v čele s předsedou Ondřejem Lněničkou s verdiktem otálí. Podobně jako v případu divizního FK Kolín, jehož šéf Zdeněk Hervert se letos na jaře ještě v ČFL pokusil penězi ovlivnit tři zápasy. Obě kauzy měla komise řešit už během listopadu, pak i minulý čtvrtek 4. prosince. Ani jednou to ale neklaplo, proto se Lněničkovi lidé sejdou na mimořádném zasedání tento pátek.

„Nedostali jsme podklady ze sekretariátu ČMFS. Nechceme rozhodnutí ušít horkou jehlou, proto verdikt odkládáme, až se seznámíme s odvolacími materiály,“ zopakoval několikrát Ondřej Lněnička.

V Kolíně i v Příbrami jsou z takového postupu rozčarovaní.

„Odvolací a revizní komise mohla podle mě projednat najednou odvolání moje i klubové. Nakonec projednali pouze mě, na rozhodnutí o trestu pro klub už několik týdnů marně čekáme. A komplikuje nám to jednání s hráči a také s potenciálními partnery klubu,“ posteskl si Zdeněk Hervert.

Příbram lituje i čtvrteční zbytečné cesty přes celou republiku do Olomouce, kde ORK zasedala.

„Po přibližně dvacetiminutovém jednání jsme nasedli do auta a absolvovali druhou porci čtyř set kilometrů cesty zpět do Příbrami. V autě jsme měli dost času přemýšlet o tom, proč jsme v Olomouci byli jediní a nebyli tam i zástupci klubů, které podaly odvolání proti rozhodnutí STK, proč odvolací a revizní komise opět nerozhodla, a nebo proč jsme třeba nedostali informaci o odložení zasedání, když komise stále tvrdila, že nemá veškeré podklady nutné pro rozhodnutí,“ řekl Petr Větrovský, marketingový ředitel 1.FK Příbram.

Petr Koděra, Pavel Hochman