S generálním manažerem Bzové Václavem Míškem a předsedou SK Hořovice Janem Bežó jsme podrobně rozebrali letošní hodně náročnou sezonu a zaměřili jsme se také na projekt FK Hořovicko a příští sezonu. „Hrací čas divize bude v Hořovicích v neděli v 10.15 hodin, A třída se bude hrát v sobotu v 10.15 hodin ve Bzové,“ prozradil Míšek, který si slibuje od tohoto kroku zvýšení návštěvnosti zápasů FK Hořovicko.

V jarní polovině soutěže čekala mužstva Hořovic a Bzová poměrně těžká situace. Čtyři mužstva bojovala o udržení a jedno o postup. Záchranářské práce se vydařily, tedy až na Hořovice B, a dorost Hořovic nepostoupil. Považujete jaro za úspěšné?

Václav Míšek: Já myslím, že ano
Jan Bežó: Velice úspěšné.

Bzová hrála s hodně úzkým kádrem a i přes značné trápení v koncovce se dokázala zachránit bez větších problémů. V tomto směru asi musíte být maximálně spokojeni.

VM: Já bych řekl, že ano v rámci toho rozdělení. Ono se to ale nedá rozdělit na Bzovou a na Hořovice, protože samozřejmě šlo o záchranu obou mužstev. Mělo to svou logiku a smysl. Co se týče Bzové, ukázalo se, že to byla sázka na zajímavé hráče, zajímavé prostředí v jarní části i na zajímavého trenéra, který se dokázal s mužstvem sžít velmi dobře a dokázal mužstvo tahat. Když si vezmete věkový průměr těch patnácti lidí kádru, tak se z nich hrubě vymyká brankář Slováček, který byl ohromnou posilou a jistotou pro mužstvo. Jinak je to vesměs velmi mladé mužstvo, které má před sebou poměrně slušné ambice. Po této stránce se nám zhodnotilo, co se s mužstvem udělalo na samém začátku a na co jsme vsadili.

Jak to vypadá s trenérskou dvojicí Nykodým – Stádník? Budou působit u áčka FK Hořovicko?

VM: Řekl bych to jinak. V každém případě trenér Nykodým zůstává, ale v jaké kombinaci, to se uvidí. Něco se rozehrává, protože musíme řešit i jiné záležitosti v rámci celého oddílu FK Hořovicko. Uvidíme, jakým způsobem to zafunguje. Jediné, co je nyní jasné, pokud se nestane něco neočekávaného, tak trenér Nykodým zůstává u divizního mužstva. Na devadesát procent zůstává trenér A třídy Jiří Lukavský. Co bude dál, to se uvidí. Určitě se ale nebude přihlašovat třetí mužstvo dospělých.

Ohledně kádru se mluví o dvou variantách. Jedna je, že byste chtěli hrát divizi čistě se svými hráči a druhá mluví o výrazném posílení před příští sezonou. Která je pravdivá?

VM: Pravda je v tom, že hrát divizi s vlastními hráči, je vize do dalekého budoucna. Až se nám podaří ukočírovat mladé kluky, kteří hrají teď žákovskou ligu a budou z nich dospělí chlapi, tak to budeme hrát s domácím odchovem a ještě to nepůjde úplně, protože stávající stav je takový, že tak, jak je mužstvo dnes postavené, tak by nemělo být příliš oslabeno, ale mělo by se spíše posílit. Základní osa mladých kluků, které tvoří v podstatě Tomáš Petr, Ondra Veinlich, Patrik Lancz, Petr Štych a další. To je prostě osa, na které by to mužstvo výhledově mělo stát. K tomu samozřejmě počítáme se zkušenými hráči typu Kaufman, Štěch, Větrovský, Bežó. Honza Bežo hrál na jaře naprosto excelentně. Samozřejmě bychom chtěli mužstvo posílit z vlastního. Otevře se nám prostor jedněmi registracemi FK Hořovicko. Počítáme, že minimálně dva až tři lidi z těch, co nyní kopali A třídu, budou spíše k dispozici divizi a A třídu budou kopat v případě, že nebudou v základní sestavě. Pro příští sezonu máme také připraveny dvě nebo tři pozice, které by měly být výrazně posíleny.
JB: Jestli mohu doplnit otázku vlastních hráčů. Dneska se nám začíná vracet účast v žákovské lize ročníku 1989. Dva hráči půjdou přímo do širšího divizního kádru. Jak říkal Vašek, je to cesta do budoucnosti. Bude to trvat delší čas, ale věřím, že to jednou půjde.

Když jste nastínil hráče, kteří se vrací z dorostů. Máte v mužstvech nejvyšší dorostenecké soutěže více hráčů, kteří se vám postupně začnou vracet?

JB:Máme hráče ve Spartě Praha, v Plzni, v Příbrami. Měli jsme hráče v Blšanech, ale ti přešli do Plzně a do Příbrami. Teď máme venku sedm hráčů, z toho jsou čtyři naši kmenoví, se kterými počítáme. Vrací se z Příbrami Olda Černý, který končí v dorostenecké kategorii. Půjde samozřejmě do naší přípravy, trenéři určí, do kterého mužstva ho zařadí. Další jsou ročníky 1990, kteří pokračují ve vyšších soutěžích.

Z dorostu se vám měl vrátit také Jakub Hybš, který se na jaře představil v Králově Dvoře.

JB: Jestli to mohu prozradit, tak Kuba Hybš u nás na 95 procent naskočí do přípravy.

Počítáte s ním do áčka?

VM: to se uvidí podle toho, jaké bude podávat výkony. Začátek bude takový, že 9. července, nebo kdy se začíná, naskočí do přípravy balík X hráčů. Zase přiznejme si, do přípravy nenaskočí všechny posily, které budou. Možná někteří z těch, kteří by měli přijít zvenku, tam budou, jiní se asi budou dotahovat až na konci přípravy vyšších soutěží. Protože pokud to má být výrazné posílení, tak to jsou lidi, kteří prochází přípravou v ligových mužstvech. Pokud ještě mohu dodat, kromě Zdeňka Slováčka, který přišel jako starší zkušený hráč. Tak nepočítáme s nikým, kdo by měl být ze starších ligových hráčů. To je cesta, kterou jít nechceme a kterou nepůjdeme. Letošní rok nám ukázal, že to není nutné. Mladí kluci jsou schopni se adaptovat do této soutěže a hrát dobře.

Ještě se vraťme ke Bzové. Často herně podala slušný výkon, ale vyhořela v zakončení. Uvažujete, že byste přivedli kvalitního útočníka, protože koncovka je největší slabina Bzové?

VM: Ano. Je to pravda. Herně zajímavé, ale nemáme finálního hráče, který by dokázal proměňovat šance. Dlouho tuto roli ve Bzové plnil Vlasta Ehl, který se dostal mimo formu, ať už to bylo autonehodou, zraněními nebo dalšími věcmi. V kádru minimálně dalšího půl roku nebude, protože odcestoval za prací do Anglie. Na druhou stranu z těch mladých kluků dva jsou útočníci. Veinlich a Petr jsou útočníci a ti kluci začínají hrát fotbal. V posledních zápasech Ondra Veinlich hrál excelentně. Je jen otázka, kdy ti kluci začnou dávat góly. Otázka útočníků je problémem celého našeho fotbalu. To není problém jen Bzové. Ukažte mi jednoho opravdu špičkového útočníka z okresu nebo kraje, který dává góly do úrovně druhé, třetí ligy. Těch kluků samozřejmě moc není a když je, tak už po nich někdo kouká a někdo si je tahá. Samozřejmě bude snaha někoho takového získat, zejména z mladých kluků. Vrátí se nám Nesnídal, který v A třídě dokázal nastřílet spoustu gólů. Je otázka, jestli se dokáže do vyšší soutěže zapojit. Bylo problémem, že ti kluci nechtěli jít divizi kopat, protože se báli, že jen budou sedět na lavičce. Proto raději zůstali v A třídě, kde hráli pravidelně fotbal. To byli jak kluci, kteří tam přišli ze Bzové, tak i ti, kteří kopali divizi v Hořovicích a pak najednou zjistili, že by přišli do mužstva, které bylo nějak postavené, částečně stabilizované a oni by si nezahráli, oni by nebyli v základu. Já si myslím, že tímto propojením k tomuto dojdou. Pokud by se někde objevil špičkový útočník, tak o něj budeme mít zájem, ale v tom systému, který máme nastaven, tak počítáme s tím, že útočník se vygeneruje z hráčů, které máme.
JB: Tomáše Petra a Ondru Veinlicha trochu zabrzdilo zranění. Oni, když byli v top formě, byli zdraví a měli natrénováno, tak to bylo super. Bohužel se vždy zranili a vždy mohl hrát jen jeden. Nikdy vlastně nenastoupili spolu. Pokud jim budou na paty šlapat další, tak to bude super.

Teď se zaměříme na hořovické áčko. To na podzim hrálo hodně špatně, na jaře přišlo poměrně značné zlepšení. Čím to bylo? Brankářem?

VM: Brankářem stoprocentně. Zapojili se tam a začali spolu komunikovat hráči, kteří přišli z divizního mančaftu Bzové. Ať to byl například Jarda Šmíd nebo další, já si ale osobně myslím, že to výrazně bylo posíleno brankářem. Martin Šilhavý tam odvedl neskutečnou práci a pomohl strašně moc mančaftu k záchraně. Na tyto kluky se napojili mladí kluci, kteří přišli z dorostu. Obě mužstva divize i A třída, budeme-li dneska říkat Hořovicko A a Hořovicko B, jsou postavena na výrazně mladých hráčích. To jsou mužstva, která mají před sebou perspektivu a budoucnost. Když si to dneska vezmete, tak ve spojeném Hořovicku máme dvě mužstva mezi čtyřmi nejlepšími v okresu. Když se to tak vezme, tak se ukazuje, že to spojení mělo smysl a že když to bude fungovat, bude to jen pozitivní.
JB: Kromě Martina Šilhavého šel v zimě do Hořovic Pavel Novotný, který odvedl jako kapitán velkou práci. A to i v kabině. Sice je věkem mladý, ale již je hodně zkušený hráč, který to stmelil a hodně tomu pomohl.

A co Hořovice B, nebo spíše potenciální Hořovicko C? Zmínili jste, že toto mužstvo nebudete přihlašovat. Proč?

VM: Z jednoho důvodu. Nic by to nepřineslo. Bylo by to zbytečné prodražování určitých věcí. Když se podíváte na poslední zápasy, tak mužstvo se ani nescházelo. Rozdíl mezi A třídou a III. třídou v okrese je tak diametrálně rozdílný, že tam jde o zranění těch kluků. Kamkoliv by toto mužstvo přijelo, i kdyby se posílilo hráči z A třídy, tak půjde o jejich zranění. To skutečně nemá smysl. Nemyslím si, že by tento oddíl měl mít tři mužstva dospělých, když máme dorost, dvoje žákovská mužstva, přípravky. To je ohromné množství fotbalistů, které se tam pohybuje. Máme na to jen dvě hřiště, to by nedávalo smysl.
JB: Pokud nepřihlásíme céčko, tak se projeví spolupráce s ostatními mužstvy, které s námi budou spolupracovat. Hráči, kteří se nevejdou do kádru divize a A třídy, tak se rozprchnou do I. B tříd a do okresního přeboru. Celý fotbal na Hořovicku půjde nahoru.

Máte v plánu si nejlepší hráče z vlastního dorostu ponechat? Přece jen z dorostu je do A třídy poměrně velký skok…

VM: Já to řeknu jinak. Já tvrdím, že ti nejlepší dorostenci si čuchnou k divizi. Ne, že by hráli v základu, ale budou chodit hrát na pět, deset minut, podle potřeby trenéra. A aby si k tomu kluci čuchli. Bohužel jediný neúspěch z toho, co jsme prohlásili, bylo z části i z toho, že nefungovala koordinace, a nemohla ani fungovat, protože technicky a organizačně to nešlo, mezi dorostem a celky dospělých. Pro ty kluky, kteří přijdou do soutěže, která je velice slušná, budou hrát například s Příbramí B, tak si k fotbalu čuchnou a pochopí, že to není fotbal, kde se lámou nohy na počkání, kde je někdo zničí. Jestliže ti kluci, co tam teď kopou a budou tvořit osu mužstva a budou o čtyři roky starší, tak to bude pro ty kluky z dorostu to bude ohromná šance a ohromný hnací motor, který by je měl tlačit k tomu, aby byli lepší. Je jasné, že z žáků, pokud udržíme ligu, tak je logické, že to nejlepší nám někdo sebere. To námj nikdo nenechá, ani pokud budeme mít dorost v divizi. Tak jako si pro malého Vokáče si sáhla Plzeň. Prostě to jsou typy fotbalistů, které z tohoto byli vytaženi a my se budeme modlit, aby kopali ligu a byli naprosto slavní a objevilo se, že začali v tomto seskupení, nebo se nám za čtyři roky vrátí s tím, že divize pro ně bude ořechové, ale budou za sebou mít přípravu ve vyšší soutěži, což je u těch kluků, kteří celým tím rytmem projdou, je v pořádku. Největší průšvih, který jsme udělali s Vlastou Ehlem, bylo, že jsme ho poslali do Příbrami. To bylo první nakopnutí, kdy jsem se nechal umluvit, že by mohl zkusit ligu. Zkusil jí, chvíli vypadal velice dobře a pak se zatavil. A od té doby všechno bylo horší. Tohle nemá smysl. To neříkám, že v Hořovicích nebo ve Bzové byla špatná příprava, ale není to ta příprava, kterou dokáže dát velké mužstvo.

Opravdu si myslíte, že z dorostenecké divize nebo krajského přeboru to není velký skok do A třídy mužů?

VM: Není, dneska ne. Pokud budou sladěné tréninkové plány jednotlivých oddílů, což dáváme dohromady, tak není. Podívejte se na mistrovství Evropy. Tam hrají jednadvacetiletí kluci špičkový fotbal a dělají si legraci s těch starých bardů, kteří sice fotbal hodně umí, ale už na ně nestačí. To jsou ta překvapení. Ti kluci, kteří přišli do Bzové a kteří pomohli tomu, že to je fotbalovější a že Bzová dneska hraje dobrý fotbal, to jsou kluci, kteří mají rok po dorostu. Vezměte si Petra Štycha, to je dorostenec a jak v posledních zápasech hrál. On byl nešťastný a jeho tatínek také, že nebyl v základu, a on si o to postavení říkal, protože je dobrý. Nám jde o to postavit to na co nejmladším kádru, který samozřejmě bude mít záštitu v jistotách. To znamená brankář, osa beků, kteří budou zkušení, ať již Kaufman se Štěchem nebo Kovařík. Jde o to, abychom do toho zatáhli mladé kluky, abychom je dostali do kvalitního fotbalu co nejdříve.

V letošní sezoně měl hořovický dorost za cíl postup do divize, což se nakonec těsně nepovedlo. To je asi největší kaňka letošní sezony…

JB: Bohužel se nedá nic dělat. Myslím si, že v rozhodujících zápasech se od nás odvrátilo štěstí. Kluci si vytvářeli ohromně šancí. Třeba desetkrát šli v zápase ve dvou do otevřené obrany, ale nebyli schopní dát gól. V důležitém zápasu jsme pak neproměnili penaltu. Vše se to nějak sesmolilo. Navíc Nymburk s Vlašimí měli velice silné kádry. Tyto tři týmy a ještě Slaný se vymykalo ostatním celkům z přeboru. Nedá se nic dělat. Na druhou stranu se mladší dorostenci stali krajským přeborníkem, což je úspěch. Kluky nějakým způsobem odměníme, představíme je publiku, protože na mladší dorost moc diváků nechodí. Při turnaji, který budeme pořádat, budou kluci představeni. Věřím, že se v dalším roce popereme o postup do divize. I když v příští sezoně to bude hodně těžké, protože z divize spadlo pět nebo šest celků a jsou to samí silní soupeři.

Žáci se postarali asi o největší úspěch letošní sezony, když udrželi nejvyšší českou soutěž…

JB: Když jsem po posledním utkání objal trenéra Novotného, tak mi ukápla slza. To už se mi dlouho nestalo. To je obrovský úspěch. Nikdo jsme tomu před sezonou nevěřili, protože žákovská liga v tomto složení, která byla letos, udržet se v ní, to je třešinka na dortu. To bylo ohromně náročné. Výsledky ale mluví za své. Porazili jsme dvakrát Spartu, jednou Slavii, která vyhrála titul, dvakrát jsme porazili Plzeň. Tyto výsledky, to je bomba, ztráceli jsme ale se slabšími celky. Je to asi o tom, že kluby si nás později hlídaly a hrály na nás zezadu. Nám vyhovovalo hrát na brejky, což potvrdil Vašek Šebek, který dal z brejku gól na 1:0 a pak, když to soupeř otevřel, jasně jsme ho přehráli. Je to výborný úspěch.

Slyší sponzoři na to, že se v Hořovicích hraje nejvyšší česká soutěž a že se dokázala udržet?

VM: Někteří již ano, někteří si ale ještě neuvědomili, do čeho jsme vstoupili. Budeme muset tyto věci začít znovu komunikovat do nejbližšího okolí. Do průmyslových zón a podobně. My nemáme problém s městem Hořovice, nebo s obcí Bzová. Co se týče té sponzorské části, tak každý oddíl měl historicky své stabilní sponzory větší i menší. Byla obava, že sloučením klubů se o tyto sponzory přijde, zatím se to výrazně nepotvrdilo. Celou tuto věc se musíme snažit zúročit i poté ekonomické stránce, nic jiného nám nezbývá. Určitě zachování žákovské ligy je pro jakéhokoliv sponzora moment, na který může slyšet lépe než na některou nižší soutěž. Může slyšet na to, že když jsme to před rokem dávali dohromady, tak jsme říkali, že máme čtyři priority a tři jsme skutečně zvládli. A ta jedna nám utekla o jednu desítku a o pár nedaných gólů, jinak se splnilo vše. Pokud jste viděl poslední zápas žáčků a poslední zápasy dospělých, tak už atmosféra na hřišti byla podstatně rozdílná oproti tomu, co bylo na začátku, kdy začala Bzová kopat v Hořovicích a Hořovice začaly ve Bzové. Kdy jsme z toho udělali jeden guláš, ale za tu dobu všichni pochopili a až to teď začne fungovat pod jedním názvem, tak nebude příliš takových, kteří do Sportíku vloudili jakýsi kus článku, kde to nazvali velkou ostudou a neúctou k hořovickému fotbalu. Podle mého názoru velkou neúctou k hořovickému fotbalu bylo nechat spadnout divizi do A třídy a neudržet to ke stému výročí hořovického fotbalu. My jsme vymysleli něco, abychom k tomu stému výročí mohli říct, že žáky máme v lize, první mužstvo v divizi, béčko v A třídě, dokázali jsme, že nám chodí tři sta padesát lidí na fotbal. To je to, co bychom těm lidem měli říct. Proto se také dělají organizační změny do příští sezony. Hrací čas divize bude v Hořovicích v neděli v 10.15 hodin, A třída se bude hrát v sobotu v 10.15 hodin ve Bzové. To je čas, na který jsme ve Bzové byli zvyklí, ozkoušeli jsme si ho a fotbaloví fanoušci a diváci chodili. A to ve Bzové to byli často fotbaloví nefanoušci, kteří se chodili dívat, jak nás zaříznou, jak nás zničí a jak nám ukážou. Ale chodili, protože se v neděli v 10.15 nikde nehrálo. Přišla řada fotbalistů, kteří odpoledne kopou. Ta změna času je naprosto nutná. Myslím, že fotbal budeme hrát pěkný a že na to nakonec budeme pyšní.

Vraťme se ještě k žákům.V příští sezoně by měl hrát v lize ročník 1994, kterých ale je v Hořovicích hodně málo. Podnikli jste nějaké kroky k tomu, aby jste získali hráče tohoto ročníku?

JB: Kroky se podnikají, jednáme s několika celky jak z blízkého okolí, tak i z delší vzdálenosti, protože samozřejmě chceme hrát v žákovské lize důstojnou roli. Myslím, že se nám to podaří vyjednat.

S jak širokým kádrem pro žákovskou ligu počítáte? Stejně jako v uplynulé sezoně se třinácti čtrnácti hráči?

JB: Tak ono to nebylo o třinácti hráčích, ale třináct hráčů bylo velice kvalitních a další hráči byli buď o rok mladší, nebo nedosahovali takových kvalit, takže nastupovali v A třídě. Asi to bude nastaveno obdobně.

Víte již, kdo povede mládežnické kategorie v nadcházející sezoně?

JB: Tento rozhovor sice vyjde až po naší schůzce vedení mládeže. Jistotu ale již máme u dorostu. Starší povede pan Vaněk, mladší povede Jindra Novotný. Žáky ještě řešíme. Máme nějakou vizi, ale nechtěl bych předbíhat.

Na Bzovou ze začátku jara nechodilo mnoho lidí. V závěru sezony se návštěvnost zvedla. Myslíte si, že pokud budete hrát v horní polovině tabulky, že lidi si na fotbal najdou cestu, nebo je to spíše o tom, že nevěří tomuto projektu?

VM: Já bych řekl, že změn bylo příliš mnoho. Ta nechuť k tomu, co jsme dali dohromady, se u řady lidí vygenerovala i tímto směrem. Vy se domníváte, že v předcházející sezoně, kdy hrály Hořovice v sobotu od sedmnácti hodin krajský přebor, chodilo o příliš více lidí? Ta účast byla přibližně byla přibližně stejná. Řada těch skalních hořovických fanoušků na Bzovou jít nechtěla, ale nechodili ani na Hořovice do Bzové, aby tam náhodou něco neviděli. Museli jsme si odnést svůj díl za to, co jsme provedli. Že se můžeme těšit na to, že změníme hrací dobu, aby vyhovovala řadě lidí, aby mohli na fotbal přijít. No a že budeme dělat vše pro to abychom pokračovali v dobrých výkonech z jara a z konce jara, kdy jsme pět zápasů za sebou neprohráli. Aby lidi měli možnost chodit na dobrý fotbal. Jsem přesvědčen, že všechny bafuňářské, fanouškovské a lokálně patriotistické tendence z lidí odejdou. Řada obličejů, která nám v lednu na tom setkání nadávala, se na tribuně začala objevovat a začali na fotbal začali chodit ne proto, aby viděli, jak budeme biti, ale aby klukům přišli pomoct a zafandit jim. Myslím si, že toto se zlepší a je to otázka relativně krátké doby. Jestliže se soutěž v rámci FK Hořovicko bude hrát slušně a budeme mít dobré výsledky, tak to tak bude. V Hořovicích byl ale ještě jeden problém. Zde to bylo z větší části vždy postaveno na vlastních hráčích, nebo hráčích z blízkého okolí. Nebyli to jen vlastní hráči. Tím, že jsme tenkrát poslali Bzovou nahoru, tak jsme najednou trh s hráči v této oblasti rozkývali, protože jsme začali nasávat hráče ze Žebráku, z Hořovic atd. Začali jsme si odtahovat hráče, což nás stálo hodně úsilí, námahy i jiných věcí samozřejmě, ale na druhou stranu jsme museli dotáhnout i hráče odjinud. Když si vezmete sestavu Hořovic, když hráli divizi v plné síle, tak tam měli z Pražáků Ondru Kryštofíka a ještě jednoho hřáče. Většinou to ale byli lidi z blízkého okolí. My jsme to postavili na něčem jiném, protože Bzová je malá, nemá vlastní odchov, tak jsme ty hráče museli nasát odjinud. Teď jsme to dali dohromady, protože ani jedna cesta není správná a šťastná. Nedá se to postavit jen na místních. Pak by tam chyběli ti kvalitní hráči, kteří prošli odchovem ligových mužstev. Když si dneska vezmete soupisky divizí, tak tam je dvě třetiny hráčů, kteří prošli velmi kvalitním hráčským vývojem. Ono to musí být nějakým způsobem skloubené dohromady. Myslím, že se nám diváci vrátí, že přijdou za kvalitním fotbalem.
JB: Já jsem si povšiml, že na zápasech Hořovic ve Bzové se již začali objevovat z Drozdova, ze Žebráku, z blízkého okolí a z křivoklátských lesů. Nakonec jezdili i takoví ti zarytí, kteří byli pořád proti. Navíc dva postřehy z posledních kol: Když se lidem zdálo, že mužstvu Bzové bylo na hřišti v Hořovicích ubližováno, tak se všichni shodli a nadávali. To bylo takové to sjednocení. Při posledním utkání ligy žáků, tam všichni fandili, to bylo nádherné, úžasná atmosféra.

V minulých týdnech jste měli mít schůzku s ostatními kluby z hořovické oblasti, které by měly zájem o spolupráci. Mají ostatní kluby zájem o spolupráci?

JB: Byla to zkouška pro kluby z okolí, jestli mají zájem o spolupráci. Některé kluby mě kontaktovaly telefonicky, protože měly své schůze. Něco to přineslo, ale čekal jsem trochu více aktivity z okolních klubů.
VM: Podle mě to chce více času. Těch hvězdiček na znaku může být mnohem více, ale chce to čas. Řada oddílů si musí uvědomit, že buď chceme dělat dobrý fotbal, nebo fotbal za každou cenu. My jsme se rozhodli, že chceme dělat dobrý fotbal. Řekli jsme si, že vesnice a malé oddíly proti městům nemají sílu. Není to jen zde, je to ve všech okresech.

Co si myslíte, že je v současné chvíli největší slabinou FK Hořovicko?

VM: Největší slabinou momentálně je, že nám nefungují vztahy do struktur podnikatelských, k velkým firmám. Je to problém zvláště u firem, které mají zahraničního majitele. Takové firmy mají priority jinde. Musíme zabezpečit ekonomickou část a to je věc, která nás asi bude bolet hodně, ale musíme jí dát dohromady. Musíme dopilovat organizaci, protože máme šílené organizační nedostatky na obou hřištích.

Povedlo se vám oživit projekt FK Hořovicko a v hodně náročné sezoně jste splnili skoro všechny cíle. Cítíte nyní trochu úlevu, že nejhorší část máte za sebou?

VM: Když jsme v neděli tleskali malým klukům, kteří zachránili ligu, tak jsme asi v sobě všichni měli pocit, že se nám něco povedlo. Ve spoustě věcech to budeme mít jednodušší. Na druhou stranu to budeme mít ve spoustě věcech mít složitější, protože když se to spojilo, tak to musí přinést nějaký efekt a musíme se bavit o tom, jestli za dva, za tři, za čtyři roky, pokud to vše bude fungovat, bude stačit tato soutěž. Jestli bude stačit organizace a technické zázemí. Potřebujeme hřiště. Nemáme prostor. Hřiště v Hořovicích je rozbité, hřiště ve Bzové je rozbité. Nemáme hřiště s umělým povrchem. Máme spolupráci s městem, ale potřebovali bychom v Hořovicích minimálně dvě další fotbalová hřiště, aby se všechna družstva dokázala vejít a kvalitně trénovat. To jsou ty věci, které nás budou bolet a které teď budeme muset řešit. Teď jsme řešili jen fotbal. Když už se to dalo dohromady, tak by to mělo mít nějakou vizi. To je to, co nám oběma chybělo, jakákoliv další vize. Myslím, že jsme do toho šli s tím, že ta vize je kopat tady vyšší soutěž.
JB: My se můžeme všichni, co jsme dělali ve výboru, teď postavit a říct všem, kteří byli proti: „Nám se povedlo to, co jsme proklamovali. Chceme pokračovat i nadále a vylepšovat to.“
VM: Na tom sezení, jak jsme měli takovou tu předhádavou, zaznělo: „dáte to dohromady a pak odejdete.“ A teď je ukázkou, že ne. Dali jsme to dohromady, udrželi jsme to a pokračujeme dál. Pokud od toho budeme odcházet, tak až v momentě, kdy to skutečně bude životaschopné.

Kdo, nebo co vám na jaře udělalo z fotbalu největší radost?

JB: Já odpovím panu Ryskovi: Slavie Praha.
VM: Mě asi to, že se nám podařilo splnit tyto tři věci. Určitě nejvíce z toho ční ti žáčci, že se udrželi v lize. Stejně ohromné je, že s tím kádrem, který jsme měli, jsme dokázali zachránit divizi celkem v pohodě. Že jsme splnili to, co jsme řekli: že propojení bude takové, aby Hořovice nespadly z A třídy, aby se udržela divize. Jestliže jsme na divizi měli naregistrováno patnáct funkčních fotbalistů a zbytek byl celý na Hořovicích, aby se zachránili v A třídě, tak všichni museli pochopit, že to myslíme vážně a to bylo to, co se nám povedlo. Co se nepovedlo, to byl dorost, ale to není taková tragedie. Toto bylo potřebnější. Kdyby spadly Hořovice do B třídy, to bychom nerozdýchali, kdyby spadla divize, tak taky, protože by na nás začali lidi křičet, proč jsme to dělali. Kdybychom vedle sebe měli kraj a A třídu, to by byl totální nesmysl. Kdyby spadli žáci, tak to bychom asi tolik neodnesli, protože ta soutěž je vysokánská.