Jak vypadá situace s ČFL v Králově Dvoře?
Teď můžu říct, že se tu za 99 procent bude na podzim hrát třetí liga. Je to domluvené, zbývá dořešit jen formality.

S kým jste se domluvili?
Nakonec jsme se domluvili s Jirnama, které neměly zájem to hrát. My jsme byli první na řadě. Ty výměny, o kterých se psalo, jsme napadli, protože to nebylo košer. Dopadlo to v náš prospěch.

Jak se k vašemu napadení postavil fotbalový svaz? Zarazil nějaké zákulisní tahy?
Tam je tolik zákulisních tahů, že se v tom člověk ani nevyzná. Tady to řády ukládaly jasně, tam nebylo o čem.

Před časem jste říkal, že pokud se nepostoupí, je velká šance, že v Králově Dvoře skončíte. Teď to vypadá, že zůstanete?
Samozřejmě jsem o tom uvažoval. Teď jsme uzavřeli pětileté období, jsem z toho strašně unavený, ale třetí liga, to je výzva pro mě i pro hráče. Takže vše by mělo zůstat při starém.

Co vás přinutilo k tomu, že jste začal přemýšlet o odchodu z Králova Dvora? Bylo více důvodů?
Důvodů bylo samozřejmě více, ale hlavní důvod byl, že když je člověk někde pět let, tak jsem uvažoval, že si odpočinu, ale nakonec jsem to přehodnotil a řekl jsem si, že půl roku nebo rok to ještě vydržím

Před časem jste také říkal, že váš případný odchod může ovlivnit situace s hráči. Zůstane kádr pohromadě?
Měl jsem pohovory se všemi hráči a všichni mě překvapili, protože i kdyby se nepostoupilo, tak chtěli zůstat. Já jsem také cítil závazky vůči nim, protože jsem jich sem spoustu přivedl. Takhle narychlo opustit loď se mi také nechtělo.

Údajně je na odchodu z Králova Dvora Petr Podzemský. Je to pravda?
Já si myslím, že to pravda není. Byl tu asi tři roky, samozřejmě měl ty tendence, protože má nové zaměstnání, ale myslím si, že pro něj je to výzva. O něco jsme se snažili a teď jsme to dotáhli. Myslím, že tu zůstane.

Obsadili jste druhé místo ve skupině, nakonec se můžete těšit na ČFL. Sezonu tedy asi nelze označit jinak než jako úspěšnou, že?
Určitě. Já bych ji považoval za úspěšnou, i kdybychom nepostupovali. Tato soutěž není tak jednoduchá a devatenáct výher ze třiceti zápasů je velice slušná bilance.

Když se podíváme na jarní výsledky, tak až do 24. kola jste jeli jako mašina. Pak ale jako by hráčům došel dech a v závěrečných šesti kolech jste čtyřikrát prohráli. Co se stalo?
Výjimkou v tomto je zápas v Písku. Motivace hráčů na utkání s Žižkovem, kdy jsme ještě doufali, pokud bychom je porazili, že jsme ve hře o první místo, samozřejmě ten zápas jsme prohráli, i když nejde nikomu nic vytýkat. Pak z hráčů spadlo takové to napětí a my jeli do Písku vyloženě prohrát, když si to tak vezmu zpětně. Ale ostatní zápasy jsme prohráli, fotbal není jen o hraní na hřišti, to ví každý a my jsme to nezvládli a tak jsme prohráli. To se taky někdy stane. Měli jsme šňůry vítězství, teď jsme měli šňůru proher.

Před jarem přišli do Králova Dvora obránce Petr Bláha, záložník Jan Kyklhorn, útočník Vasil Jalaghonia a brankáři Soukup s Votrubou. Splnili to, co se od nich očekávalo?
Já si myslím, že ano. V první řadě perfektně zapadli do kolektivu. To je první předpoklad k úspěchu, aby se hráč adaptoval v prostředí. I po herní stránce splnili to, co jsme od nich čekali. Co se týče hráčského kádru a konkrétních jmen, tak panuje spokojenost.

Během jara se řešil soudní spor Králova Dvora s ČMFS. To je asi nezapomenutelná epizoda, že?
Je paradox, že je konec soutěže a ještě není nic rozhodnuto. Stejně by nám to nepomohlo, ale jen z principu to budeme každopádně chtít dotáhnout. Jestliže by bylo pravidlem, že se každý vymluví na triviální věc, tak řády nemají žádný smysl.

Nedeprimuje vás, že jste vlastně v letošní sezoně mohli být dvakrát poškozeni díky tomu, co se děje v českém fotbale?
Čím déle člověk dělá ve fotbalu, já si myslím, že v něm tak dlouho nedělám, sice jsem ho hrál, ale pět let na trenérské lavici, tak každým dnem člověk trochu střízliví a vůbec se pak nediví věcem, které se kolem fotbalu dějí, protože je to něco příšerného.

V čem si myslíte, že je největší slabina a nejsilnější stránka králodvorského mužstva?
Naší největší slabinou je, že některým hráčům chybí sebevědomí. To sebevědomí, že věří ve vlastní síly, je hodně důležité. Takových typů tu moc nemáme. To beru jako velkou slabinu mančaftu. Silná stránka je v útočné fázi. Hrajeme sice na riziko, když to hrajeme na tři obránce a z toho dva krajní ještě útočí. Škoda, že se nám více situací nedaří dotáhnout do gólu, to je další z našich slabin.

V minulých sezonách bylo v Králově Dvoře smutným pravidlem, že se kádr vždy potýkal s hodně zraněními. Letos se ale cábelíkům zranění poměrně dlouho vyhýbala. Bylo to zlepšením tréninku, nebo šlo o sportovní štěstí?
Spíše si myslím, že to bylo o sportovním štěstí, i když o štěstí moc nemohu mluvit, protože v závěru sezony se nám to totálně rozsypalo. Zraněný byl Podzemský, oba Bláhové a obětavec Klička nastoupil do utkání s tím, že ho bolí koleno a hned si poškodil meniskus. Viděl, že ho potřebujeme, toho si nesmírně vážím.

Co vám udělalo na jaře největší radost?
Mně stačí málo. Já si myslím, že každé vítězství, každý dobrý výsledek a dobrá hra mi udělaly radost. Jsem v Králově Dvoře bez přerušení přes dvacet let, ale co mi třeba udělalo radost, že jsme sice prohráli se Žižkovem, ale diváci zatleskali. To si za tu dobu nepamatuji. Asi to vypadá, že se blýská na lepší časy. Diváci začínají chodit, fotbal se jim alespoň trochu líbí a mančaftu přejí. To mě hodně překvapilo a samozřejmě mi to také udělalo radost.

Myslíte si, že je v Králově Dvoře zázemí odpovídající ČFL?
Ne.

Co si myslíte, že je potřeba v tomto směru zlepšit?
Je potřeba zlepšit úplně všechno, i když na to nemáme moc času. Od zázemí pro hráče, přes lepší servis pro ně, přes správcovství na hřišti, co se týká údržby stadionu. To se musí určitě zlepšit, protože už jsme se dostali do konkurence mančaftů, kde už to má úroveň a nechceme tam nikde dělat ostudu.

Myslíte si, že současný kádr má na to, aby hrál v ČFL důstojnou roli, nebo bude potřeba výrazně posílit?
Tuto otázku si dávám také. Myslím si, že máme spoustu dobrých fotbalistů, kteří se v této soutěži neztratí. Samozřejmě budeme chtít mančaft posílit, aby byla větší konkurence. Určitě bych ale kluky, co teď hráli divizi, nezatracoval. Myslím si, že při troše štěstí tam budou hrát důstojnou roli.

Králův Dvůr vždy uměl hrát spíše se silnějšími soupeři a klopýtal s těmi slabšími. Mohla by to být trochu výhoda?
Věřím tomu. Je jasné, že se soupeřem roste chuť a výkon. Nováčkovská euforie by také mohla něco znamenat. Na druhou stranu ale uvidíme, co bude. Do postupu jsme se pustili jiným způsobem, tak mám menší obavu, aby se to někde z druhé strany neobrátilo proti nám.

Nemáte obavy, že účinkování cábelíků v ČFL může být jen jednoroční epizodou?
To se také klidně může stát. Je možné, že euforie, z toho, že jsme byli druzí a spokojenost, že se během roku může otočit v to, že lidi přestanou chodit a naopak budeme špatní, že jsme postupovali, ale zase z druhé strany si myslím, že si to mančaft zaslouží. Ať si to kluci zkusí. To už jim nikdo nevezme. Mohou říct: „My jsme hráli ČFL“. Věřím, že všichni uděláme vše pro to, abychom tam sehráli důstojnou roli.

Dokážete sehnat dostatečné finanční prostředky na ČFL? Přece jen bude potřeba více financí než na divizi.
Je to trochu někde jinde. S tím jsme se také zaobírali, než jsme do toho šli. Myslím, že základ jsme schopní naplnit. Docela je tomu nakloněna i obec, věřím, že ještě rozpočet navýší. Když vidím, kolik máme sponzorů, určitě se k tomu postaví kladně a něco přidají na fotbal, abychom důstojně reprezentovali celý region.