Martin začínal s fotbalem v Praskolesích. Poté zamířil do Hořovic, odkud putoval do Příbrami. Poté se vrátil zpět do Hořovic, aby postupně vystřídal dresy Bzové, Zdic a Berouna. Odtud před necelým rokem přestoupil do Praskoles, kde hraje až doposud. „Vrátil jsem se do Praskoles především pomoci zachránit okresní přebor. Praskolesy byly po podzimu se šesti body v nezáviděníhodné situaci na chvostu tabulky,“ uvedl třiatřicetiletý Martin Žalud, který dodal, že mužstvo se postupně dalo do kupy. „Přišly i výsledky a okresní přebor jsme dokázali udržet, což považuji za velký úspěch,“ poznamenal Žalud, který se zmínil i o kádru celku Praskoles. „Přišel k nám Šindelář, který dříve hrával divizi ve Bzové, hraje tu i Pavel Hrdlička. Máme v mužstvu pět dorostenců, kteří hráli v Hořovicích a dva z Žebráku. Kádr je tedy perspektivní,“ poznamenal Martin Žalud, který prozradil, že v současné době vede tréninky mužstva. „Trénujeme dvakrát týdně a zvláště na mladých hráčích je vidět zlepšení, což se projevuje i na výsledcích a celkové hře mančaftu,“ uvedl Martin Žalud, který prozradil, že s fotbalem začal i jeho syn. „Hraje za přípravku v Hořovicích, takže víkendy trávíme na hřišti. Manželka má pro to pochopení,“ dodal Žalud.

Řízný obránce také zavzpomínal na dobu, kdy hrál divizi. „Rád vzpomínám na působení ve Bzové, kde jsem strávil svá nejlepší fotbalová léta. Byli jsme dobrá fotbalová parta, zažil jsem tam tři postupy, s tím se málokdo může pochlubit,“ vzpomínal Žalud, který připomněl také konec svého angažmá ve Bzové. „Bylo to nezapomenutelné, ale s nechutným koncem. Pro rozepře s vedoucím mužstva panem Pichem idilka skončila a já se rozhodl odejít. I když mě funkcionáři přemlouvali, rozhodnutí bylo nevratné,“ popisoval svůj odchod ze Bzové řízný obránce, který poté nastupoval v I.B třídě v dresu Zdic. Ani zde se mu nevedlo špatně. „Po roce jsme postoupili do I.A třídy,“ nastínil Žalud, který ale v I.A třídě za Zdice nenastoupil. Zamířil totiž na půlroční hostování do Českého Lva – Unionu Beroun. Po podzimu v berounském dresu zamířil Martin Žalud do Praskoles, což byla v té době doslova přestupová bomba. V okresním přeboru hraje Žalud doposud. „Myslím, že i když mi je třiatřicet let, na kraj bych ještě herně měl,“ poznamenal Žalud, který nepočítá s tím, že by v nejbližší době ukončil hráčskou kariéru. „Fotbal chci hrát dlouho, protože mě baví. Bude záležet na zdravotním stavu, jestli mi to dovolí,“ poznamenal Žalud.

Zkušený obránce se poté vyjádřil také k cílům Praskoles. „Vím, že se povídá o možném postupu do I.B třídy, ale buďme realisté. Vím, že to nehrozí,“ uvedl Martin Žalud, který následně odůvodnil své vyjádření. „I na nás přijde útlum a přestane se dařit. Jako například prohra doma s SKP Beroun,“ zmínil Žalud, který následně prozradil cíle mužstva. „Naše cíle jsou pro mnohé skromné, ale reálné. Spokojenost bude, když se budeme pohybovat v lepší polovině tabulky. Tam vidím naše současné možnosti,“ dodal na závěr Martin Žalud, který má velký podíl na současném postavení Praskoles v tabulce okresního přeboru.

Viktor Pavlis