Turnaj ve Vlašimi byl napínavý až do konce. V obou kategoriích musely o konečném vítězi rozhodnout až poslední duely ve skupině. Přímý souboj se odehrál v áčku. Obhájci z Březové Hory se v něm postavili vyzyvateli ze Slaného. Oba týmy si turnajem počínaly suverénně. Jen vítěz ale mohl jít dál. Po přesvědčivé výhře 5:1 se po roce z prvenství radovala nakonec Příbram, ač ta měla postupové ambice spíš se staršími kluky.

„Vždy pomůže týmu první gól. Díky tomu jsme byli nahoře a zápasu jsme dominovali. Zvládli jsme ho s přehledem,“ usmíval se kouč vítězného celku Jaroslav Brunclík. „Možná trošku nervozita. Určitě na nás spadly dvě, tři minutky za stavu 0:1, kdy jsme byli lepší, ale netrestali jsme šance, zatímco soupeř skóroval téměř ze všeho,“ poznamenal za ZŠ Rabasovu ze Slaného Pavel Štěchmüller.

Stříbrný tým si dával po loňském čtvrtém místu letos nejvyšší ambice a pomýšlel na národní finále, které mu ale těsně uniklo. „Až v posledním utkání nám uteklo vítězství. Pocity jsou smíšené. Chtěli jsme se poprat o postup, ale poslední tečka tomu chyběla,“ posteskl si Štěchmüller. Naopak Brunclík viděl jako klíčový hned úvodní duel turnaje. „Tam jsme měli špatný vstup do utkání a v začátku jsme rychle dostali tři góly a tak nám utkání uteklo, což nám paradoxně pomohlo. Pak jsme byli soustředěnější, zvítězili jsme a šlapali jsme,“ pochvaloval si Brunclík.

Celek Březové Hory v čele s talentovaným Valérym Koffim bojoval o finále i ve starší kategorii. Po porážce od Základní školy Jiráskovy z Benešova ale nakonec skončil až druhý. “Domácí“ tým si došel v poklidu pro prvenství, když v závěrečném kole porazil s přehledem nakonec třetí Beroun. „Pro nás a pro školu to může být úplně nejvíc, co může být. Pro nás se jedná o svátek fotbalu. Nikdy jsme v národním finále nebyli. Máme z toho obrovskou radost. Hráči nechali na hřišti všechno, i když nebyli ve formě,“ rozplýval se trenér Petr Novotný.

Letos se poprvé krajského finále zúčastnila i kategorie malotřídek. Premiérový postup do národního finále si vybojoval Hýskov z Berounska. „Jsme nadšení, že z takhle malé vesnice postoupíme až na republiku. Klíčové bylo, že jsme měli týmového ducha,“ podotkl trenér vítězů Ondřej Štětka.

Všechny tři týmy si tedy zahrají národní finále v Uherském Hradišti, které se koná 29. a 30. května na stadionu prvoligového Slovácka. Základka Březové Hory navíc obhajuje titul z loňska. „Vždycky budeme chtít vyhrát, i když bude malinká naděje. Letos to bude ale mnohem těžší. Určitě se o to popereme,“ prohlásil Jaroslav Brunclík. Další dva účastníky mají podobné ambice. „Potřebujeme ještě natrénovat standardní situace. Víc asi prozrazovat nebudu,“ řekl tajemně Novotný. „Čekáme od toho super organizaci jako byla ve Vlašimi. Turnaj si užijeme a budeme doufat ve vítězství.

Konečné pořadí

Kategorie A (1. - 3. třída)
1. Březové Hory Příbram
2. ZŠ Slaný
3. Dolní Břežany
4. Dukelská Benešov
5. ZŠ Jungmannova Beroun
6. 3. ZŠ Rakovník

Kategorie B (4. - 5. třída)
1. Zš Jiráskova Benešov
2. Březové Hory Příbram
3. Zš Beroun
4. Zš Slaný
5. Nové Strašecí
6. Zdiměřice

M - Malotřídky
1. Hýskov
2. Mokrovraty
3. Avida
4. Kosoř
5. Miličín