Otázky, na které fotbalisté odpovídali: 

1. Co se vám mihne hlavou, když slyšíte "derby" a které takové utkání sledujete ve světě nejvíc?

2. Jaké derby v Česku považujete za to pravé a proč?

3. Které utkání je nebo bylo pro vás derby s vaší přímou účastí?

close Aleš Procházka (Spartak Žebrák) info Zdroj: Deník / Jan Bežo zoom_in Aleš Procházka, kapitán Spartaku Žebrák

1. Rivalita dvou klubů a samozřejmě jejich fanoušků. Pokud se jedná o fotbal, tak na život a na smrt (úsměv). Real Madrid vs. Barcelona.

2. V Čechách to je jednoznačně Sparta vs. Slávie, je to dané historii obou klubu, a asi i tím, že odmala fandím Spartě. A pak u nás v klubu jsme tak napůl sparťani a slávisti, takže se neustále popichujeme a kolikrát i pohádáme (brečí smíchy).

3. Tak to je bezesporu Žebrák vs. Hořovice. Už od přípravky a společných soustředění.

close Pavel Kalina (SK Horymír Neumětely) info Zdroj: Deník / Jan Bežo zoom_in Pavel Kalina, obránce SK Horymír Neumětely

1. Derby, to jsou nějaký sušenky ne? Dělám si legraci. Tak samozřejmě, že první se mi mihne české derby pražských "S", ale i ostatní derby ve světě, která jsou populární.

2. To pravé derby v Česku pro mě je už zmiňované derby pražských "S". Je to nejpopulárnější derby ze všech a váže na sebe dlouhou historii.

3. Derby s mojí účastí? To se asi odvíjí od toho, kterou soutěž jsem zrovna hrál. Myslím, že v každé soutěži je nějaké takové malé derby. To největší pro mě bylo asi vždycky Neumětely vs. Chlumec, tedy dokud Chlumec nepostoupil do vyšších soutěží.

close Martin Krčma (ČLU Beroun) info Zdroj: Deník / Jan Bežo zoom_in Martin Krčma, záložník Českého lva-Unionu Beroun

1. Derby je zápas dvou nesmiřitelných rivalů ze stejného města. Tvrdost, nechcete prohrát, a válka. Asi největší jsem viděl United se City.

2. Samozřejmě, že Sparta vs. Slavia. Tam to vždy bývalo o tom, kdo ovládne Prahu. Vždy to má ten správný náboj.

3. Bylo to poslední derby s Hořovicemi v divizi. Ale pro mě to nemělo žádný speciální náboj. Kluci, kteří dříve za Hořovice hráli, tak už bohužel za ně nehráli, takže to popichování a válka se trochu vytratily.

close Patrik Brodan (FC Freyburg Trubín) info Zdroj: Deník / Jan Bežo zoom_in Patrik Brodan, kanonýr FC Freyburg Trubín

1. Derby vnímám jako neskutečnou rivalitu.

2. Pro mě vždy bylo a bude to pravé derby jedině Sparta vs. Slavia. Už od dětství to takhle beru. Žádné jiné derby cíleně nesleduji.

3. Takových lokálních derby jsem hrál spoustu. Mimo jiné Beroun - Králův Dvůr, Viktoria Plzeň - SK Plzeň, Vlašim - Benešov, v USA Saint Mary’s College - Santa Clara nebo teď v posledních letech vyhrocené derby Trubín – Chyňava.