Pokud budou Praskolesy na jaře úspěšné, půjde o obrovský úspěch tohoto oddílu. Toho si jsou vědomi i oba trenéři Antonín Žák a Martin Žalud. Druhý jmenovaný patří i k hráčským oporám a právě s Martinem Žaludem jsme udělali rozhovor, ve kterém jsme se nejen ohlédli za první polovinou soutěže a nahlédli pod pokličku přípravy, ale řeč došla i na minulá působení hrajícího trenéra Praskoles.

Poslední místo a zisk pouhých čtyř bodů po polovině soutěže, to je jistě nelichotivá bilance a pro jaro velká výzva, pakliže pomýšlíte na to I.B třídu zachránit. Co bylo příčinou neúspěchu?

Především si musíme uvědomit, že Praskolesy se před dvěma roky horko těžko zachraňovaly v okresním přeboru a hrozil jim sestup do třetí třídy. Když se nám o rok později naskytla šance postoupit, tak jsme ji využili. I při vědomí, že to bude velice těžké. Kádr mužstva, který vykopal postup do I.B třídy, co se týče kvality, na to neměl. O tom jsme se přesvědčili již v úvodu podzimu, kdy jsme šli od porážky k porážce. Byla to pro nás draze vykoupená zkušenost. A i když jsme poté posílili, přišli Čihař a Dochtor, tak lavinu porážek jsme již nedokázali přerušit. Teprve v závěru podzimu jsme uhráli čtyři body, i když si myslím, že jich mohlo být více.

Mužstvo, které má v kádru pět hráčů s divizními zkušenostmi by mělo hrát důstojnější roli. Co k tomu dodat?

To je pravda, že přišly divizní posily, ale až během rozehrané soutěže a i když přišlo zlepšení, k obratu, co se týče výsledků, to nestačilo. I když v některých zápasech jsme měli blízko ke třem bodům.

Nelze také opomenout kladnou stránku postupu a tou byla návštěvnost. Jak si vysvětlujete takový zájem o vaše utkání?

Snad jsme diváky přesvědčili, že v každém utkání hrajeme maximum. Prostě to, na co máme. A bylo vidět, když začalo chodit hodně lidí, že nám chtějí pomoct. Teprve v závěru jsme se jim trochu odvděčili, že si s námi mohli vychutnat zisk prvních bodů. Za jejich přízeň jim děkuji a chci věřit, že přijdou i z jara.

Co myslíte, že by se mělo změnit, aby došlo ke zlepšení? Myslíte, že současný kádr má na to udržet I.B třídu?

No tak v každém případě se budeme snažit posílit. Jedná se asi o tři hráče a protože jsou věci v jednání, tak vám k tomu více nepovím. Myslím, že podzimní část nám otevřela oči, ale pokud se naše záměry budou realizovat a hráči budou zodpovědně přistupovat k tréninku i k zápasům, tak rozhodně nejdeme do bojů o záchranu bez šancí.

Řadu dobře rozehraných zápasů jste nedokázali dovézt k zisku tří bodů. V čem jsou hlavní důvody?

Přemíra snahy nám svazovala nohy. Moc jsme chtěli. I trochu smůly se na tom podepsalo. Když nedáte ani penaltu, která by nás jistě posunula blíže k úspěšnému výsledku, tak těžko můžete vyhrát. Ale musím říct, že pro kluky je to ohromná zkušenost, která se, jak se říká, draze platí.

Jistě si vzpomenete na mužstva, které vás, jak se říká, smetla a na druhé straně, se kterými jste byli blízko k vítězství…

Vyloženě se nám nepovedlo utkání v Městečku, kde chyběla řada hráčů a dostali jsme sedm gólů. I v Doksech jsme rovněž obdrželi sedmičku. Tam měl nepříjemné zranění Kadeřábek a já pro zranění rovněž chyběl. No a blízko k výhře jsme měli se Žebrákem, utkání ale skončilo plichtou. Mrzí mě prohra s Dobřichovicemi, které jsme měli na lopatě. Do půle jsme mohli vést 4:1 a nikdo by se nemohl divit, ale nakonec jsme prohráli 3:2.

Kdy hodláte začít s přípravou na jaro?

Přípravu jsme začali prvním tréninkem v sobotu 16. ledna. Budeme trénovat třikrát v týdnu a budeme rovněž využívat umělku ve Zdicích. Přípravná utkání máme sjednaná s celky Jinců, Hostomic, s vedoucím družstvem okresního přeboru Tetínem a před začátkem soutěže odjedeme na krátké soustředění do Liblína. Poslední přípravné utkání těsně před začátkem soutěže sehrajeme doma s Komárovem.

Jaká je finanční situace klubu? Náročnost v I.B třídě je určitě vyšší, jak se s tím vypořádáváte?

Nějaké sponzory máme, hodně nám pomáhá obecní úřad. Rovněž ani příjem ze vstupného není nezanedbatelný.

Jak je to v Praskolesech s mládeží?

Žáky a dorost nemáme. Máme béčko mužů, tam dostávají šanci mladí hráči a velmi početně máme zastoupenu přípravku. Dva naši dorostenci jsou na hostování, Kadeřábek (1. liga) a Procházka v Rokycanech (divize).

Kdyby se vrátila možnost po podzimních zkušenostech, jaké by bylo dnes vaše rozhodnutí, co se týče postupu do I.B třídy?

Určitě bychom nezaváhali a šli tam znovu. I v případě sestupu bychom za rok usilovali o návrat.

Jak se dopravujete na utkání?

Na utkání jezdíme autobusem a musím dodat, že s námi jezdí hodně diváků.

Co byste řekl na adresu rozhodčích?

Na ně bych si nestěžoval, i když na hřišti soupeře nás nemají rádi. Ale to neříkám na omluvu, venku jsme na vítězství neměli.

Kdo je váš nejlepší střelec?

Nejvíce gólů dal Kuba Čihař, který vstřelil sedm gólů, ale přesto si myslím, že jich mohl dát víc.

Kdo v průběhu zimní přestávky přijde a kdo odejde?

Kádr by měl zůstat kompletní navíc usilujeme o tři až čtyři hráče, ale do jarní části je ještě daleko, takže se můžeme dočkat i větších změn.

Teď trochu z jiného soudku. Je vám 34 let, nejlepší fotbalová léta jste strávil zřejmě v FC Bzová, kde jste si užil tři postupy. Byl jste zde také vyhlášen nejlepším střelcem pokutových kopů, kterých jste proměnil dvacet. Jak na tu dobu vzpomínáte?

Do Bzové jsem přišel, když hrála I.B třídu. Měli jsme tam výbornou partu a skvělé diváky. Já tam začal hrát zálohu, ale postupně jsem vystřídal více postů. Kromě dvaceti penalt jsem ještě vstřelil devatenáct gólů ze hry. A co se týče postupů, ty jsme si dovedli vychutnat, bylo to neuvěřitelné. O dokopné to bylo prostě skvělé. I manželka na to ráda vzpomíná.

Co bylo příčinou vašeho náhlého odchodu ze Bzové?

To nebudu rozvádět. Prostě to byla nenahlášená dovolená a z toho vzniklo nedorozumění s vedoucím mužstva panem Pichem a to byla asi hlavní příčina mého odchodu.

Kde jste poté působil?

Hrál jsem ve Zdicích a půl roku hostoval v cementce. Pak přišel návrat tam, kde jsem s kopanou začínal, tedy do Praskoles, které byly čtrnácté se šesti body. Tam jsme ještě zachránili okresní přebor a za rok jsme postoupili do I.B třídy.

Věříte, že Praskolesy budou hrát I.B třídu i v příští sezoně?

S vedením jsme se dohodli, že se to pokusíme zachránit, ale ani případný sestup praskoleský fotbal nepoloží. Naopak za rok bychom se opět pokusili o návrat. Snad naší malou výhodou je, že budeme hrát na jaře sedm zápasů doma. Ale to jen v případě, že budeme doma úspěšní.

Jak dlouho chcete ještě hrát fotbal?

Záleží na zdraví. A pokud budu mít na to hrát dobrý fotbal, tak odcházet nebudu. Mám trenérskou licenci, takže až skončím, u fotbalu zůstanu jako trenér.

S kým zahajujete jarní část I.B třídy?

První mistrovské utkání hrajeme s Mutějovicemi. Poté budou následovat zápasy s mužstvy, které mají rovněž sestupové starosti. To pro nás budou klíčové zápasy a když v nich budeme úspěšní, tak to by značně stoupla naše šance na udržení I.B třídy.

Kdo podle vás postoupí a sestoupí ze skupiny A I.B třídy?

O postupu je asi rozhodnuto. Věřím, že to budou Dobřichovice, které mají náskok deseti bodů. A kdo I.B třídu opustí? Největším kandidátem jsme my. Rozhodně ale uděláme vše, aby to tak nebylo. Myslím, že na udržení bude stačit dvacet sedm bodů.

Co byste chtěl vzkázat divákům?

Hlavně aby nám pomohli udržet soutěž a chodili v hojném počtu jako na podzim a dokázali nás povzbudit. Zkrátka aby byli naším dvanáctým hráčem.

Viktor Pavlis