V uplynulé sezoně si áčko Hořovicka vedlo vcelku solidně. Odehráli jste řadu kvalitních zápasů. Jste spokojen s letošním účinkováním v divizi?

Přiznám se, že moc ne. Pokud si vzpomenete na náš rozhovor na začátku soutěže, tak jsme měli představu, být do šestého, sedmého místa. Myslím si, že personálně jsme to dali dohromady. Hráčsky jsme kádr velmi slušně konsolidovali. Výsledky na podzim byly výrazně lepší než na jaře. Po podzimu se dalo říct, že tak nějak splňujeme, protože jsme byli sedmí. A to nám ještě v tom zahrála kontumace Příbrami, protože kdyby nepřišla, tak jsme byli ještě o jednu příčku výš. Co se týče jara, to bylo trochu trápení. Bylo nám celkem houby platné, že nám všichni říkali, že hrajeme bezvadný fotbal, když jsme nebyli schopní dát góly. My jsme měli nemoc nedávání gólů a dostali jsme se tam, kam jsme se dostali. Museli jsme čekat na to, co jsem opravdu nechtěl. Kdyby Milevsko v posledním utkání vyhrálo, tak jsme s Vejprnicemi, vzhledem k tomu, co se odehrává kolem té kontumace, hráli víceméně o to, jestli budeme, nebo nebudeme v soutěži, a s tím být spokojen nemůžu. Takže dojde k menším, či větším i radikálnějším obměnám.

Co bylo největší bolístkou áčka Hořovicka v uplynulé sezoně?

Řekl bych, že jsme umírali na krásu. Začali sem chodit lidi, začal se jim fotbal líbit. Odehrála se řada kvalitních zápasů. Odehráli jsme řadu velmi pěkných utkání venku. Co se týče hráčů, myslím, že bylo na co koukat. Ukázalo se, že propojení Bzová – Hořovice mělo svůj smysl, ale na druhou stranu jsme nebyli schopní to zúročit a dávat góly. Někde je chyba a musí se hledat, co s tou chybou dále.

Říkal jste, že nastanou určité změny. V zákulisí se mluví o tom, že se po sezoně údajně chcete rozloučit s hráči z Prahy. Je to pravda?

Takhle dramatické to určitě nebude. Problém je trošku někde jinde. My jsme byli dost napojeni na Viktorku Žižkov. Ta bohužel dopadla, jak dopadla. Jeden z našich klíčových hráčů Michal Votava, který tu byl na hostování, s největší pravděpodobností v Hořovicku nezůstane. Po výsledcích a výkonech, které tu podával, by ho nechal na hostování venku jen blázen. Co vím od lidí z Viktorky, oni se zbavili všech starších hráčů a mužstvo budou celé dávat do nové pozice.

Takže se kterými hráči se rozloučíte?

Zbavíme se asi hráčů, kteří se ukázali jako neúspěšní, nebo méně úspěšní. Také v tom je další věc. Víte, jak vypadá dnešní situace, co se týče ekonomiky a financí. Peníze prostě nemáme, nemá je nikdo. Máme problémy s placením věcí, které jsou tak jako všude, to není problém jen Hořovicka. My se z toho dostaneme, protože máme vcelku nízké náklady. Ale i v této věci budeme muset dělat docela dramatická omezení, takže se budeme muset pravděpodobně rozloučit s některými hráči, kteří neodvádějí to, co se od nich očekává. Kromě toho vychází z dorostu řada kvalitních mladých hráčů. Já si myslím, že pravděpodobně tři až čtyři hráči z Prahy odejdou, ale není to proto, že by byli z Prahy, ale protože kvalitou neodpovídali tomu, co se od nich požadovalo. Už jen ten cesťák je pro oddíl neskutečně drahý. A ty peníze opravdu nejsou. Na to nemáme, k tomu jsem ochoten se přiznat. Peníze nejsou, takže musíme náklady dostat na co nejnižší hodnotu, abychom to mohli kopat. To budou muset udělat všichni. Není to o tom, že bychom se a priori zbavovali Pražáků, ale určitě nebude Votava, na devadesát procent nebude Patrik Lancz, který byl v kádru, i když v poslední době nehrál. Téměř stoprocentně tu nebudou ani Haluška s Váňou. To jsou kluci, kteří se v kádru nepromítli. Aby sem jezdili kluci z Prahy na lavičku, to prostě nejde. V této situaci to nejde. Vraťme se ke kořenům, začněme fotbal dělat z gruntu a bavme se o tom, co pro to můžeme udělat.

Zmínil jste, že největší slabinou mužstva bylo nestřílení gólů. Dá se počítat, že největší „posilu“ se budete snažit sehnat do útoku nebo budete shánět hráče i na jiné posty?

Ještě jsme neřekli jednu věc. Končí v každém případě trenér Nykodým. Ne proto, že by byl špatným trenérem, to vůbec ne. Je kvalitním trenérem, ale na druhou stranu výsledky nejsou takové, jaké jsme si představovali. S mužstvem je potřeba něco udělat.
Ze základního kádru si myslím, že pravděpodobně nebude Michal Votava. Co se týče ostatních hráčů: Veinlich je náš hráč, s Tomášem Petrem se domluvíme, tam je to asi už na ukončení, protože to táhneme dlouho na hostování. Nevím, co bude se Zdeňkem Slováčkem, jestli bude zdravý. Tam je to o zdraví. Nevím, co bude s Mirkem Zámečkem, protože se musím přiznat, že on mě zklamal. Poté, co přišel a co předváděl na začátku, to odešlo někam do ztracena a toho chlapa bylo půl. Je to jeden z hráčů, kteří jezdí z větší dálky, platí se mu cesťák. Je to pro nás drahý hráč, a jestliže nebude podávat kvalitní výkony, asi budeme muset hledat někoho jiného. Ale u Zámečka ještě uvidíme. Určitě nebude Mirga, protože to je hráč, který nesplňuje parametry pro tuto soutěž.

Budete tedy shánět nějakou posilu do útoku?

Samozřejmě potřebujeme útočníka. Já se musím přiznat, že pro mě velkým problémem s trenérem bylo, když vyřadil Čihaře. Mám Kubu Čihaře rád, ale je to lotr. A je to útočník jako hrom. Pokud dostane šanci a bude se mu stát na krku, tak on fotbal hrát bude. Navíc je to náš hráč. Je to útočník od boha a je mu pětadvacet, není to žádný starý hráč.
Kromě toho se musíme také koukat na béčko, abychom to nějakým způsobem drželi. I když si říkám, že si soutěže nastavíme tak, aby se to dalo hodně propojit. Mladí to musí hrát, aby se měli kde rozehrát. Je to potřeba a musí to fungovat jako jeden konsistentní celek, který si navzájem bude vycházet vstříc, jako to bylo na konci soutěže, kdy například Kaufman, Kovařík a Petr šli s béčkem a bylo to tam vidět. Největší problém vidím v tom, že hráči, u kterých jsme se bavili, že tu nebudou, když se neprosadili v áčku, to je jedna věc. Ale mně daleko víc vadilo, že když šli hrát s béčkem o dvě soutěže níž, tak nebyli vidět ani tam. A když tam přišli Kaufman, Kovařík, Veinlich nebo Petr, tak tam byli znát. Ale když tam přišli tito kluci, kteří hrají stabilně divizi, tak v útoku stejně kraloval Čihař. Shánějte pak útočníka, když jej máte doma. Já si spíše myslím, že dojde k zapojení Čihaře. Až si to bude číst, tak se asi bude šklebit, ale to je jedno. Jinak si nemyslím, že by tam byly nějaké zásadní díry. Nevím, že by někdo zásadně odcházel, i když jsme měli problémy s penězma. Ale to dáme dohromady, abychom vše doplatili. Ze základního kádru se jedná víceméně o Michala Votavu a za něj máme s náhradou problém. Na druhou stranu nevíme, co bude s Dubským, který kopal stabilně ve Vyšehradě. Netvrdím, že se Olda vrátí, ale teoreticky se můžeme dostat k lecčemus, a to by nahrazovalo všechno. Uvidíme také, co vyjde z dorostu, pokusíme se to doplnit, něco udělat, abychom to odehráli slušně.

Zmínil jste několik hráčů, kteří na jaře hráli stabilně v základní sestavě. Jak jste byl spokojen s výkony Sama Pobiše?

S ním jsem spokojen. Budu o něm jednat s Pískem a pokud bude alespoň malá šance, budu chtít, aby zůstal. Od chvíle, kdy přišel, tak jeho výkony rostly. U něj je perspektiva, že pokud projde řádnou přípravou a dobrým tréninkem, že by to mělo k něčemu být. Má to i další ohromné plus, bydlí patnáct kilometrů odsud.

Slyšel jsem, že po sezoně má odejít Martin Nademlejnský do Doubravky, která postoupila do divize. Je to pravda?

Martin Nademlejnský není naším hráčem. Martina by byla strašná škoda, protože on u nás prošel něčím už před tím, než odešel za podivných okolností do Zdic. Bude-li chtít Martin odejít, tak ho nikdo neudrží, protože je hráčem Zdic. Já bych byl rád, kdyby zůstal.

Uvedl jste, že trenér Nykodým v Hořovicku končí. Máte již vybraného nového trenéra?

Domluvili jsme se s Jaromírem Myslivečkem. Je to zkušený trenér.

Zmínil jste, že se sháněním financí je problém. Daří se vám získat od sponzorů alespoň nějaké finance?

Město Hořovice nám pomáhá strašně moc. My se sice bavíme z pozice divize, ale berte také v úvahu, že se postoupilo do divize dorostu, žáci budou hrát také divizi, hrajeme A třídu. Největší problémy s penězma jsou u divize, která je nejdražší. To je jasné. Drobní sponzoři, kteří nám pomáhali ve Bzové nebo v Hořovicích z části zůstali, ale ne všichni. Ekonomický problém dopadl sem, jako všude jinde. Z větší části ale zůstali, a tak nějak se v tom dá trochu dýchat. Mluvil jsem spíše o větších sponzorských penězích, které kryly z části divizi ve Bzové, a tam je to problém. Musíme to nějakým způsobem dávat dohromady, aby to fungovalo.

Dokážete vyčíslit, kolik stála uplynulá sezona FK Hořovicko ve všech soutěžích od přípravek po áčko?

To nedokážu. Určitě tam bude někde šest nul, tedy v řádech jednotek milionů. Město Hořovice nám hodně pomohlo, protože nám navýšilo peníze a navíc platí správce, údržbu areálu a podobné věci. Ve Bzové si to platíme sami. To jsou další peníze, které se v tom pohybují. Nedá se říct, že bychom byli úplně bez podpory. Ale jak říká klasik: „Bylo lépe“.

V Hořovicích se rozjel projekt na stavbu velké umělky, který je spojen s rekonstrukcí zadního hřiště v Hořovicích i hlavního hřiště. Můžete přiblížit, v jaké fázi se vše nachází?

Já bych řekl, že všechno je to v oblasti snů. Řeknu svůj názor: Když přišli kolegové s tím, že přišla společnost, která dodává umělou trávu a že na to sežene peníze, tak jsem byl skeptický. Vím, o čem mluvím. Vím, jak se na to těžko shánějí peníze. My jsme jen do Bzové sháněli nějaké drobné z kraje na obec, tam jsme nějaké drobné peníze získali, ale nebylo to o fotbalu. Mám představu, že vzadu by to chtělo udělat umělku, i když tak, jak je to naprojektované nyní, se mi to nelíbí. Ale to je jen můj názor. Já jsem měl představu, že tam budou dvě tréninková hřiště na délku vedle sebe, z čehož jedno by mohlo být na umělce a druhé na klasické trávě. Pak by se předělalo hlavní hřiště, které by se přitáhlo k tribuně a udělalo by se to celkově do fotbalovějšího tvaru. Žádali jsme město o peníze na projekt, ale já si myslím, že je v této situaci bezpředmětné, aby se dokázal projekt následně realizovat. Dnes i dotační peníze, které přicházejí z ministerstva školství a tělovýchovy, mají podmínku spoluúčasti, která se prohybuje kolem patnácti až dvaceti procent. Vezměte si, aby umělka byla kvalitní, tak to je kolem dvaceti dvou milionů. Představa, že by město Hořovice mělo dát čtyři miliony… Zatím to není úplně účelové. A že by se našel investor, který by přišel s tím, že to zaplatí? Pokus tu byl. Přišel pán, který prohlásil, že to postaví, ale pak by nám jako domácím pronajímal hřiště například za dva tisíce na hodinu, aby se mu to zaplatilo. To bychom si na sebe ušili bič. Celkově v této chvíli a za této situace minimálně na dva tři roky jsem k tomu skeptický.

V závěru jarní části jste vedli několik jednání o možnosti, že by se v příští sezoně hrála v Hořovicích ČFL. Můžete přiblížit, s kým jste jednali a jak jednání dopadla?

S kým jsme se bavili, ti se zatím neozvali, takže to bych nerad prezentoval. Byl jsem také osloven, protože někdo tvrdil, že určitý klub bude v ČFL končit. Zatím to nevidím reálně. Představa, že bychom si s velkou slávou pořídili třetí ligu a pak bychom nebyli schopni na to sehnat peníze, se mi nelíbí.
Na ustavující valné hromadě FK Hořovicko jste říkal, že v horizontu několika let bude potřeba stabilizovat divizní kádr a poté se to případně může posunout výše.

Myslíte si, že je opravdu reálné sem do několika let dostat třetí ligu?

Když jsme se tam bavili, tak nikdo nevěděl, co se tady ve státě odehraje. Když jsme šli do tohoto projektu, tak jsme se domnívali, že vznikne-li Hořovicko jako mužstvo, které bude mít regionální charakter, že firmy, které se pohybují v regionu, budou ochotny do toho vstoupit a nějakým způsobem tomu pomoct. A vzhledem k tomu, že to jsou v řadě případů nadnárodní firmy, nebo firmy dodávající pro celou republiku, tak by pro ně vyšší soutěž mohla být zajímavá. A mohli by do toho pustit peníze. Jenže když si to vezmete, začíná stoupat nezaměstnanost, tyto firmy z části propouštějí, nebo nevyrábí, co by vyrábět měly. Nevíme, co to udělá do příštího roku a podle jakýchsi studií zdaleka nejsme na dně. V té chvíli ta možnost je limitována penězi. Stále se bavíme o penězích, o ničem jiném to není. Je to o tom, jestli se získají prostředky na to, aby bylo možné tu vyšší soutěž hrát, protože to je o profesionálních smlouvách, o výplatách hráčů a spoustě dalších věcí spojených s dalšími náklady. Váže to jedno s druhým

Takže to berete tak, že cíle, které jste si dali při spojení klubů, jste splnili?

Domnívám se, že jsme splnili jedno: v první sezoně jsme nesestoupili s žáky a udrželi to tak, že v nové sezoně budou hrát divizi. Postoupilo se do divize dorostu. Domnívám se, že máme stabilizovaný kádr v divizi a povedlo se nám ustát i A třídu. Po této stránce si myslím, že to spojení bylo vysoce pozitivní. Ale jestli budeme uvažovat o tom, že bychom chtěli zkusit něco výš, tak se to odvíjí od toho, jestli seženeme někoho, kdo nám bude schopen a ochoten pomoct. Město, i když nám finančně pomáhá, jak může, má jiné priority, než aby se tu hrála vyšší soutěž, byť by se to některým funkcionářům a představitelům města líbilo jako povýšení celého projektu. Určitě mají v této těžké době jiné priority, než dávat peníze do takovýchto záležitostí. Z firem z okolí se bohužel neobjevil nikdo, kdo by takříkajíc zachrastil měšcem a domluvil se s námi na stabilní smlouvě. Splnili jsme, co jsme splnit mohli a zbytek je někde, co nejsme schopni ovlivnit.

Pojďme k rezervě. Béčko Hořovicka se dokázalo udržet v A třídě, ale opět se vše honilo v závěru sezony. Neuvažovali jste o tom, že do kádru rezervy zařadíte například o dva zkušené hráče navíc, aby dokázali mladíky více na hřišti usměrnit?

Myslím, že to není cesta. Mužstvo je dané. Já mám jedno velké přání: abychom si přestali hrát na áčko a na béčko. Pořád si na to hrajeme. Já si myslím, že jsme jedno Hořovicko. To ještě není dotaženo. Ano, mužstvo v A třídě musí mít svůj kádr, do kterého postupně přejdou výhledově za pár let místní kluci, kteří hrají divizi. Až přijde čas, že na divizi nebudou mít, nebo si řeknou, že se nechtějí tolik honit, jako v divizi, tak následně přejdou do A třídy a budou pomáhat tam. Pokud budeme mít divizi, je nesmysl postupovat do kraje. Já vidím jako daleko důležitější, aby v béčku byli lidi jako Novotný, Rak nebo další a aby se udělal kádr áčka takový, abychom je dokázali daleko více podpořit. Teď se bavíme přesně o tom, že jsme měli v áčku řadu hráčů, které když jsme dali do béčka, tak se tam neprojevili. To je špatně, a to se musí změnit. V devatenáctičlenném kádru A mužstva musí být téměř všichni natolik kvalitní, aby když přejdou do A třídy, aby to pozvedli. Pak tam stačí mladí hráči z dorostu a místní hráči, kteří věkem nebo výkonností nemají na to, aby kopali divizi, ale bohatě mají na A třídu a určitě by někteří měli i na krajský přebor. Ale nemá smysl shánět starší hráče z okolí do A třídy. To je ztráta peněz. My musíme vyřešit problém mezi áčkem a béčkem. My musíme vyřešit to, že když jde hrát hráč z áčka do béčka, aby bylo vidět, že přišla kvalita, že přišel hráč, který chce hrát fotbal, je kvalitní a pomůže. Když poté budeme mít devatenáctičlenný kádr áčka, tak bude stačit jedenáctičlenný kádr v béčku. A pak můžu doplňovat tam i zpět. Kromě toho máme kvalitní dorost, takže když bude potřeba a nebude zle, můžeme si pomoct dorostenci. Dělají to tak všechna mužstva. I v lize se objevují kluci, kterým je osmnáct a hrají kvalitně. Proč by to nemohlo být zde?

Myslíte si, že u některých hráčů z áčka se může projevit tzv. regionální cítění? Přece jen když šli rezervě pomoct Větrovský nebo Kaufman, tak to bylo znát mnohem více, než když za béčko byli hráči z Prahy.

Nemyslím si. Bylo to o kvalitě hráčů. Samozřejmě, pokud tam přijde Kaufman, který je srdcař, tak bude vidět všude. Totéž u Martina Nademlejnského, ale u něj bych možná viděl problém. Nikoliv fotbalový, ale psychický. Přišel tam Tomáš Petr a byl vidět. Přišel tam Pavel Kovařík a byl vidět, byť ten tu pracuje. A pak tam přišli ti mladí kluci a vidět nebyli. A nebylo to kvůli tomu, že jsou to Pražáci, ale proto, že to nebyla dobrá volba. Nepomohli ani áčku ani béčku, tak prostě musí odejít.

V závěrečném utkání za rezervu chytal dorostenec Zíma, který si vedl velice solidně. Počítáte s ním do budoucna?

Myslím, že má ještě rok v dorostu, ale do budoucna s ním určitě počítáme. Nevíme také, jak to bude s brankářem Slováčkem. Nevím, jak je to s jeho kolenem, jestli ještě bude schopen chytat. Já budu strašně rád, pokud tu zůstane, protože to je neskutečně poctivý, chytrý a výborný gólman. Já se osobně domnívám, že pokud bychom brali určitou paralelu s brankářem Markem Mojžíšem, tak jsou minimálně srovnatelní. Zdeněk Slováček je možná trochu lepší. Tím se nechci dotknout Marka, on je bombastický brankář. Pokud bude Zdeněk Slováček zdravý, tak bych ho chtěl za každou cenu udržet. Pak máme také Martina Šilhavého, který je také kvalitní brankář. Celou dobu ho držíme, on přistoupil i na to, že bude chytat za béčko, protože je to šikovný a poctivý kluk. A vůbec nevadí, že je z Prahy a že chytá za Hořovicko, většinou ve Bzové za béčko. Martin je paralela, kdyby se něco stalo se Zdeňkem. Kdyby nebyl Zdeněk Slováček, tak se další brankář shánět nebude a Martin by šel nahoru. Pak by přišel na řadu Zíma.

Ještě se vraťme jednou k béčku. Tam letos odvedl hodně práce Jakub Čihař, který má lví podíl na záchraně….

Kuba je fotbalista od boha. On je šílenec, dokáže hrozné věci. Půjde do přípravy a já nevím, kde bude hrát. Je tlustý, musí pořádně trénovat, musí si to srovnat v hlavě, ale je to útočník od boha. Ten, kdyby se dal do latě a začal opravdu na sobě makat, tak je z něj skvělý útočník. Já osobně jsem jeho vyřazení z kádru A mužstva nesl velmi úporně. To byl jeden z momentů, kde byla nedohoda s trenérem Nykodýmem. Já jsem nezasahoval do těchto věcí, co se týče sestav, ale to byla jedna z věcí, která se na mně podepsala.

Dorostu Hořovicka se podařil postup do divize. To je určitě velký úspěch i z pohledu koncepce vychovávání vlastních hráčů.

Určitě. Já si myslím, že kdyby byl dorost v divizi o dva roky dříve, tak nám neuteklo tolik hráčů z družstva, které udrželo žákovskou ligu. Přece jen dorostenecká divize už má svojí kvalitu. Čepelák by nám odešel stejně, protože to je kluk, o kterém se jednou asi bude hodně mluvit. To jsou fotbalisti, které stejně nikdo v divizním mužstvu neudrží a je to dobře. Ono tady člověk u určitých fotbalistů vidí záležitosti, co se týče přípravy od žáčků a dorostů. Ti, kteří prošli líhní velkých oddílů, tak je to na nich znát. Oni mají jiné návyky. Já se přiznám, že v této věci pro mě jeden z nejošklivějších zážitků byl Vlasta Ehl, který byl skvělý. Je to velmi talentovaný fotbalista. Bohužel neprošel tím, čím by projít mohl a když přišel z Hořovic do Bzové a pak se dostal na vrchol, tak přišli z Příbrami, že by ho chtěli zkusit. Vzali ho vlastně do přípravy A mužstva, do dvoufázového tréninku. On to neunesl, zavařili ho, začal být špatný. Pak vyšuměl a já doufám, že se nám vrátí v klidu z Anglie. Vzhledem k tomu, že je místní a kolik mu je let, by se mohl a měl vrátit, protože je to náš hráč. Měl by začít trénovat a přes nižší soutěž by se měl dostat do té vyšší soutěže. A máme dalšího hrotového útočníka, který byl špičkový.