Rozhodčí jsou na hřišti od pískání, ale pro fanoušky je nejdůležitějším okamžikem, kdy fouknou do píšťalky a ukážou na střed, tedy gól. Máte vůbec na hřišti čas si vychutnat pěkné fotbalové akce?

Především bych poopravil názor, že rozhodčí jsou na hřišti od pískání. Funkce rozhodčího je odřídit utkání v duchu pravidel fotbalu a v souladu s fair-play hrou. Při řízení utkání se rozhodčí primárně soustředí na to, aby po utkání panovala s jeho výkonem všeobecná spokojenost, nicméně alespoň z vlastní zkušenosti mohu konstatovat, že rozhodčí nemůže nevidět, když padne skutečně krásná branka.

Stačí rozhodčí na hřišti pochválit hráče, které většinou zná, za dobrou akci?

Funkce rozhodčího je přeci jenom trochu izolovaná od hráčů, ale na okresní úrovni nelze některé hráče neznat osobně a když se jim povede opravdu dobrá akce, určitá, ale ne příliš výrazná, pochvala od rozhodčího přijít může. Nemělo by to být příliš okaté gesto, aby rozhodčí nemohl být nařčen za nadržování určitému družstvu.

Hodně vzruchu přinesly elektronické zápisy. Jak jste se s tím popasovali?

Až na naprosto výjimečné situace rozhodčí zvládli přechod na elektronické zápisy o utkání a obecně je vnímána tato změna za veskrze pozitivní.

Jaký byl fotbalový podzim po stránce disciplíny hráčů?

Obávám se, že tato otázka je spíše na disciplinární komisi. Z hlediska rozhodčích se nezdá, že by docházelo k nějakému extrémnímu navýšení červených karet, které by rozhodčí udělovali.

close Šéf berounských rozhodčích odpovídal na dotazy Deníku. info Zdroj: Deník/ Jan Bežo zoom_in Rozhodčích je na okrese dost nebo stále nabíráte?

Rozhodčích na okrese není dost a budeme rádi za každého nového rozhodčího. Nicméně, i tak obsazovací úsek vykonal velký kus práce. I se stavem rozhodčích, jaký na okrese je, dokázal obsadit všechna utkání pod záštitou OFS Beroun i některá pod záštitou SKFS.

První zápas pro nového rozhodčího je určitě těžký. Jak ho na něj připravujete?

Nový rozhodčí projde proškolením z pravidel fotbalu, ale rovněž obdrží od zkušenějších kolegů praktické rady, jak se chovat, jak vystupovat a jak odejít z utkání se vztyčenou hlavou. Na první utkání rovněž nového rozhodčího obvykle doprovodní někdo z komise rozhodčích nebo delegát tak, aby mu nebo jí pomohl, aby na první utkání byl nový rozhodčí hrdý.

Jak pravidelně se muži a ženy s píšťalkou v puse školí?

Rozhodčí jsou pravidelně proškolováni na složitější situace, které mohou nastat a nemusí se vždy jednat o průběh utkání (např. kontrola totožnosti apod.). Komise rozhodčích je v mailové komunikaci s rozhodčími a rovněž probíhají pravidelně semináře.

A teď lehce odlehčeně. Mají rozhodčí předepsaný „povinný" pohyb po hřišti?

Doporučený pohyb je součástí Pravidel fotbalu, kde jsou i Praktické pokyny pro rozhodčí. Zde jsou uvedeny rady, které vždy doporučujeme rozhodčím, aby respektovali.