Všenory 47, Spartak Příbram 46, Podlesí, Černolice a Nespeky 45 bodů… I po třiadvaceti odehraných kolech byste v soutěži hrané na jih a západ od Prahy marně hledali favorita na prvenství.

Jarní lídr z Všenor sice šel do uplynulého kola ve čtyřbodovém a zatím nejvýraznějším trháku, ale po druhé jarní porážce má za zády dál čtyři vlčáky, včetně obou jarních přemožitelů – Podlesí a Nespek.

A podle zkušeného trenéra Zdeňka Hrušky navíc ne zrovna nejlepší vyhlídky: „Na jaře padly na náš úzký kádr velké zdravotní problémy a těžko dáváme dohromady jedenáctku. Několik hráčů je dlouhodobě zraněných nebo po operaci. Nemáme béčko ani dorost, takže není kam sáhnout. Hraje ten, kdo nejméně kulhá,“ objasňuje bývalý brankář Bohemky a reprezentace, proč pro zbytek soutěže favorizuje soupeře více než vlastní tým.

„Neříkám, že bychom se vzdávali, chceme se ve zbylých sedmi kolech poprat, ale myslím, že o postup si to spíš rozdají Spartak Příbram s Nespeky,“ nepřiznává se mu snadno.

O tom, jak by dopadl minulý zápas s druhým z nich, kdyby měl mužstvo pohromadě, může už jen spekulovat. Situace na marodce se navíc nemá zlepšit ani v nejbližších kolech. „Teď do Vraného nám budou chybět další dva hráči. Byli jsme na tom velmi dobře, ale tohle nás potkalo v nepravý čas,“ tuší další problémy.
Bez ohledu na ztráty Všenor je ale vyrovnanost soutěže podle Hrušky v pořádku. „Myslím, že pro fotbal je dobře, že je o co hrát. Každý zápas je pro hráče i diváky zajímavý,“ dodal Hruška.

SPARTAK DESET KOL BEZ PŘEMOŽITELE
Aktuálně nejlepší formou se může pochlubit příbramský Spartak. Jeho výhra ve Vestci byla desátým zápasem v řadě, v nichž bodoval, v sedmi dokonce naplno. V tabulce tak tým vystoupal až na druhé místo, které je jeho sezonním maximem.

Jarní výsledky jsou překvapením dokonce i pro trenéra Marka Zárybnického. „První polovinu jara bez porážky jsme nečekali,“ přiznává s tím, že se mužstvu zúročuje náročná zimní příprava. „S každým utkáním stoupá klukům sebedůvěra a navíc, naštěstí, máme všechny kluky zdravé. Musíme ale zůstat pokorní a trpěliví a jít dál krok za krokem,“ varuje.

O postup se v Příbrami rozhodně chtějí pokusit. „Na klukách vidím, že hrozně chtějí. Chodí trénovat, makají. Zasloužili by si bojovat o nejvyšší příčku. Ale samozřejmě dobře víme, že proti nám stojí velmi zkušení soupeři, ať už je to Podlesí, Nespeky nebo pochopitelně Všenory, které jsou tahákem pro všechny,“ uvědomuje si Marek Zárybnický sílu konkurence.

Mimochodem právě Všenory hrají na Spartaku až v posledním kole, takže se soutěž může dočkat i velkolepého vyvrcholení. Poslední slovo ale určitě neřeklo ani aktuálně pětačtyřicetibodové trio.

Na jaře pouze dvakrát venku poražené Nespeky prokazují své kvality i v krajském poháru, kde včera usilovaly o postup do finále.
Černolice a Podlesí se vystřídaly v čele tabulky už během podzimu. Oba týmy se mohou spolehnout na velké individuality. Za Černolice pálí Pavel Šultés, s osmadvaceti góly nejlepší střelec soutěže. Kapitán Podlesí, bývalý sparťan Miroslav Slepička, jich má jen o tři méně.

„Ambice na první místo jsou. Jak říkal předseda klubu – postup jedině z prvního místa. Jdeme zápas od zápasu. Věřím, že o první místo se popereme,“ říkal po dubnové výhře nad Všenory v utkání dvougólový záložník Podlesí Jan Mezera.

„Soutěž je bodově vyrovnaná, v tom jsou tyto nižší soutěže tak atraktivní. Jednou prohrajete a jste pátí, pak zase vyhrajete a jste druzí. Čeká nás ještě dost zápasů na to, abychom mluvili o postupu,“ jako by tušil, že hned v dalším kole mužstvo z Příbramska ve Vraném na jaře potřetí prohraje. Jeho slova zůstávají nanejvýš aktuální…