Ve středu se v Berouně uskutečnila tisková konference, která přinesla řadu podstatných informací ohledně nově vzniklého klubu Český Lev – Union Beroun.

Kluby Český Lev Beroun a Králodvorská Cementárna Beroun se tedy neslučují, ale daly podnět na valných hromadách k tomu, aby vznikl nový klub, na který přejdou aktivity dosavadních klubů.

Nově vzniklý klub má celkem čtrnáct družstev, ve kterých bylo ke 31. červenci 210 hráčů, z čehož 172 hráčů patří do mládežnických kategorií.

Vedení klubu

Nově zvoleným předsedou klubu Český Lev – Union Beroun je Ing. Václav Havlíček. Prvním místopředsedou s odpovědností za sportovní činnost je Josef Sládek a prvním místopředsedou pro ekonomické záležitosti je Ing. Karel Přibyl. Funkci sekretáře klubu zastává Jaroslav Tarczal. Zbylí dva členové výboru a členové revizní komise budou zvoleni na srpnovém jednání valné hromady.

Jako první si z nového vedení klubu vzal slovo předseda Havlíček, který uvedl, že vznik nového klubu byl legislativně nejprůchodnější variantou. „Já jsem se do toho s kolegama vložil, protože jsme viděli, že rivalita, co tu byla, není k ničemu a neprospívá fotbalu,“ uvedl předseda klubu, který podotkl, že hlavní zásluhu na tomto projektu má pan Sládek a ocenil také přístup města, které tento projekt podpoří. „Chceme být partneři a město to pochopilo, jelikož nám hned na úvod vyšlo vstříc v několika věcech,“ uvedl Havlíček.

Město pronajalo klubu hřiště

První podstatnou pomocí města Beroun klubu je pronájem hřiště Na Ostrově na deset let. Klub má dále ve svém vlastnictví hřiště Na Máchovně.

Navíc město vypovědělo nájemní smlouvu Cembritu Beroun na hřiště pod mostem a pronajalo jej nově vzniklému klubu. Právě kolem tohoto faktu se později rozvířila živá diskuse. K problému se vyjádřil také starosta města Beroun Jiří Besser, který byl na tiskové konferenci přítomen. „Cembrit měl smlouvu s městem na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou,“ uvedl starosta Besser, který následně uvedl důvod, proč došlo k vypovězení smlouvy. „Bylo nelogické, aby město Beroun Cembritu zadarmo půjčilo hřiště a poté Český Lev – Union, který je podporován městem Beroun, platil nájem nebo se doprošoval, jestli tam smí trénovat,“ uvedl Besser, který dodal, že fungování Cembritu na hřišti pod mostem zůstane zachováno.

„Usnesení rady bylo takové, že bude zachován stav využívání tohoto hřiště Cembritem. Tedy dvakrát týdně tréninky, jednou za čtrnáct dní zápas plus kompletní příprava,“ podotkl předseda klubu Havlíček, který dodal, že i pronájem hřišť za maké peníze je pro klub úspora. „Vlastně je to finanční příspěvek města,“ dodal Havlíček.

Bude pod mostem hřiště s umělkou?

Poté, co byla osvětlena situace ohledně hřiště pod mostem, zaznělo také, že by zde v budoucnu mohlo vyrůst hřiště s umělým povrchem. „Věřím, že se nám časem povede pod mostem ve spojení s městem Beroun a dalšími sponzory vybudovat umělku, ale to je zatím takové naše přání,“ uvedl předseda Havlíček.

Při této eventualitě ale okamžitě vyvstala otázka protipovodňového opatření. Hřiště pod mostem je totiž v těsné blízkosti řeky Berounky. K tomuto problému se podrobně vyjádřil starosta Jiří Besser, který mimo jiné uvedl, že v poslední době se hodně mluví o protipovodňových ochranách města Beroun. Poté se zaměřil právě na pozemky pod mostem. „Místa na Zborovském nábřeží, kde je i hřiště Cembritu, jsou rozlivové nivy. Tam se nic stavět nebude,“ uvedl Jiří Besser, který dodal, že zde je velkým problémem také vrážský potok. „Pokud se seženou peníze na umělou trávu, tak bychom šli nejspíše cestou suchého pouldru,“ dodal Besser.

Předseda chce, aby byla vidět práce

Poté si vzal slovo opět předseda klubu, který podotkl, že výbor mám nyní před sebou hodně práce. „Dali jsme si rok na to, abychom klub zkonsolidovali a dali to nějak dohromady,“ uvedl Havlíček, který dodal, že nechce nikomu nic slibovat. Chci ale, aby za námi byla vidět práce,“ podotkl Havlíček, kterému je jasné, že vše musí postupovat po malých krůčcích.

Když došlo na ambice nového klubu, nabídl předseda realistický pohled. „Nemáme přemrštěné cíle, jako dříve například Drnovice. Víme, kde je Beroun, jak je velký, jaké jsou tu finanční možnosti. Chceme, aby klub měl stabilní zázemí a aby sem našlo cestu pár diváků,“ uvedl Havlíček.

Přijmou fanoušci nový klub?

I k tomuto problému se předseda Havlíček vyjádřil. „Jsme si vědomi toho, že někteří fanoušci říkají: Vy jste pohřbili klub, vy vůbec nekoukáte na tradici. Já říkám: Když si myslíte, že jsme to pohřbili, tak nám to pomozte znovu zrodit. Ale nikdo se do toho nechce zapojit,“ uvedl Havlíček, který dodal, že jedním z cílů klubu je efektivní využívání finančních prostředků a průhlednost financování.

Dále také předseda Havlíček zmínil, že vedení klubu má zájem rozšiřovat členskou základu a zkvalitnit funkcionářské zázemí.

Poté došla řeč i na sportovní cíle. „V horizontu několika let bych si představoval, aby áčko kopalo dejme tomu divizi,“ uvedl Havlíček, který poté připojil další cíl klubu. „Získat dobré renomé mezi veřejností a celkově dobré jméno,“ dodal Havlíček, kterému je jasné, že před vedením klubu stojí těžký úkol.

Prioritou nového klubu je mládež

Místopředseda s odpovědností za sportovní činnost pan Sládek poté jednoznačně uvedl, že prioritou klubu je mládež, ve které vidí budoucnost klubu. Poté připomněl, že první část spolupráce mezi kluby KDC Beroun a ČL Beroun začala již před rokem. „Do Českého Lva odešli nejlepší žáci z KDC a opačným směrem putovali nejlepší dorostenci,“ uvedl Sládek, který dodal, že tento tah se osvědčil. „Starší žáci postoupili do krajského přeboru a mužstvo dorostu hrálo do posledních kol o postup do divize,“ připomněl výsledky mládežnických celků Sládek, který poté připojil cíle mládežnických celků pro nadcházející sezonu. „Dorost by měl hrát o postup do divize, žáci by se minimálně měli udržet v krajském přeboru, ale případnému postupu se bránit nebudeme,“ uvedl Josef Sládek.

Áčko mužů hlásí několik změn

Bývalé mužstvo KDC Beroun, nyní Český Lev Union A, zůstalo až na výjimky stejné. Drobné změny v kádru přiblížil Josef Sládek. „Davida Šindeláře jsme uvolnili na přestup do Kostelce. Na hostování do Velké Dobré odešel Vlasák. Nyní se ještě rozhodujeme, jestli prodloužíme hostování Cruzince Jalaghonii,“ uvedl místopředseda Sládek, který poté přešel k novým tvářím v A mužstvu.

„Kádr posílil. Petr Kalivoda z Měchenic, který naposledy působil v krajském přeboru v Teplýšovicích,“ uvedl Sládek, který poté pokračoval. „Z hostování z dorostu Marily Příbram se vrátil Martin Přibyl, se kterým počítáme do áčka dospělých. Z dorostu z SK Kladna se vrátil Tomáš Lehovič, se kterým rovněž počítáme do kádru áčka mužů,“ přiblížil Sládek návraty hráčů. V áčku mužů by se měli představit i někteří hráči, kteří nastupovali v uplynulé sezoně v dresu Českého Lva. „Z Českého Lva počítáme do kádru áčka s Markem Horelem. Do širšího kádru pak ještě s Baštářem a Zapletalem,“ podotkl Sládek, který dodal, že klub ještě vede určitá jednání. „Jednáme ještě s jedním hráčem SK Kladno a s jedním hráčem Marily Příbram, abychom měli druhého gólmana pro áčko,“ uvedl Sládek, který dodal, že tato jednání by měla být zakončena v těchto dnech.

Zraněného Frajera nahradí Žalud

Novou tváří v kádru Českého Lva – Unionu Beroun je také stoper Martin Žalud, který dříve hrál v Hořovicích, ve Bzové a naposledy ve Zdicích.

„Vzhledem k tomu, že si Martin Frajer v odpočinkové fázi přetrhl křížové vazy, museli jsme to řešit,“ uvedl Josef Sládek, který dodal, že Žalud přichází ze Zdic na půlroční hostování výměnou za Karla Červenku.

Vedení nově vzniklého klubu původně počítalo i s Jaroslavem Jungmanem, který sevrátil z hostování z Dobříše. „Bohužel zatím z některých osobních důvodů jako studium na vysoké škole nechce dále pokračovat v aktivní činnosti. Je to škoda. Uvidíme, jestli se to nezmění, my jsme s ním počítali,“ osvětlil situaci ohledně Jungmana Sládek.

Trenéři

A mužstvo dospělých – krajský přebor: Vladimír Lacina, Jiří Plecitý.

B mužstvo dospělých – I.B třída: Josef Náhlík.

A mužstvo staršího dorostu (roč. 1989–90) – krajský přebor: Zdeněk Červenka, Ladislav Šíma.

A mužstvo mladšího dorostu (1991–92) – krajský přebor: Karel Švarc.

A mužstvo starších žáků (1993–94) – krajský přebor: – Karel Vávra.

A mužstvo mladších žáků (1995–96) – krajský přebor: Martin Pech.

B mužstvo mladších žáků (1995–96) – okresní přebor: Oldřich Zuska a Josef Prokeš.

C mužstvo mladších žáků (1997) – okresní přebor: Martin Pech.

A mužstvo starší přípravky (1997) – okresní přebor: Martin Pech.

B mužstvo starší přípravky (1998) – okresní přebor: Bronislav Knotek a Jiří Oriš.

A mužstvo mladší přípravky (1999) – okresní přebor: Richard Gabriel.

Trenéři družstev dorostu B (okr. přebor – 1989–92), starších žáků B (okr. přebor – 1993–94) a mladší přípravky (okr. přebor – 2000 a ml.) zatím nejsou známi.

Z historie obou klubů

FK Český Lev Beroun vznikl v roce 1910 jako Sportovní klub Závodí. V roce 1914 klub přijal jméno Sportovní kroužek Český Lev v Beroun. Od té doby klub několikrát ztměnil jméno: Český Lev Beroun, Sokol ČSD Beroun, Lokomotiva Beroun a FK Český Lev Beroun. Výkonnostními vrcholy klubu bylo získání titulu mistra Podbrdské župy v letech 1929 a 1930, postup do divize v roce 1937 a od roku 1958 desetileté účinkování v divizi, kdy klub třikrát zůstal jen krůček od postupu do druhé ligy. V současné době jeho mužstvo dospělých hraje I.B třídu.

TJ Králodvorská Cementárna Beroun byla založena v roce 1924, tehdy jako SK Union. Poté si klub několikrát změnil své jméno: TJ Tatran Beroun, Cementárny Beroun a TJ Králodvorská Cementárna Beroun. Co do sportovních výkonů k nejlepším rokům klubu patřil začátek sedmdesátých let, kdy A mužstvo dospělých hrálo divizi. V padesátých letech její A mužstvo několik sezon trénoval světoznámý fotbalový internacionál František Plánička. V současné době mužstvo dospělých hraje Středočeský krajský přebor.

Předpokládané sestavy

Český Lev – Union Beroun A: Martin Frajer, Josef Fujdiar, Roman Grajcar, Pavel Choc, Vladimír Lacina, Lukáš Novák, Michal Novák, Miloš Novák, Vít Petráš, Petr Smetana, Michal Šíma, Jiří Krůta, Miroslav Záruba, Marek Malý, Tomáš Lehovič, Petr Kalivoda, Martin Žalud, Marek Horel.

Český Lev – Union Beroun B: Jiří Baštář, Miroslav Opalecký, Roman Paluska, Martin Pech, Libor Petráš, Marek Seeman, Marek Zapletal, Marek Přibyl, Martin Přibyl, Vlastimil Janda, Michal Huml, Tomáš Bialek, Tomáš Hochmuth, René Philipp, Daniel Novotný, Michal Martásek.

DOMÁCÍ ZÁPASY – KDY, KDE

A mužstvo dospělých (KP) – Sobota 10.15 – hřiště Na Máchovně
B mužstvo dospělých (I.B) – Sobota 14.00 – hřiště Na Ostrově
A mužstvo dorostu (KP) – Neděle 10.15 / 12.30 – hřiště Na Máchovně
B mužstvo dorostu (OP) – Sobota 14.00 – hřiště Na Ostrově
A mužstvo žáků (KP) – Sobota 9.30 / 11.10 –hřiště Na Ostrově
B mužstvo st. žáků (OP) – Neděle 9.30 – hřiště Na Ostrově
B mužstvo ml. žáků (OP) – Pátek úředně – hřiště Na Ostrově
C mužstvo ml. žáků (OP) – Pátek úředně – hřiště Na Ostrově

 

V sobotním vydání Berounského deníku jsme vám přinesli obsáhlý materiál ohledně klubu Český Lev – Union Beroun. Vzhledem ale k tomu, že se do sobotního vydání nevešly všechny zajímavé informace, přinášíme vám nyní druhou část materiálu, který se věnuje nově vzniklému klubu Český Lev – Union Beroun.

V sobotním vydání jsme vám přinesli, kde budou letos hrát jednotlivá družstva Českého Lva – Unionu Beroun. V budoucnu se ale tyto údaje změní. „Představa je taková, že tak za rok bychom chtěli udělat na hřišti Na Ostrově umělé zavlažování a hrát zde vyšší soutěže,“ uvedl místopředseda Karel Přibyl.

Družstva mužů mají nové trenéry

O tom, kdo povede v letošní sezoně jednotlivá družstva, jsme vás již informovali, nyní se zaměříme na důvody, proč u družstev mužů nepokračují trenéři Stehlík, Lehovič a Vávra. „Co se týká trenéra Stehlíka, který zde působil tři roky, myslím, že je to dostatečně dlouhá doba. Navíc začíná stavět barák, takže těch důvodů je několik,“ uvedl Josef Sládek, který vzápětí navázal. „U dospělých je podstatný rozdíl oproti mládeži, kde se celky pravidelně obměňují. U dospělých ti hráči zůstávají. Myslím,že tři roky je optimální doba,“ podotkl místopředseda Sládek, který dodal, že situace kolem trenéra Lehoviče byla podobná. „Působil u nás již dlouhou dobu. Je potřeba to časem změnit. Neříkám ale, že za rok, za dva se nemohou vrátit. Jde pouze o to, že občas je potřeba okysličit,“ dodal Sládek. Poté přišla řeč také na trenéra Karla Vávru, který vedl v uplynulé sezoně Českého Lva Beroun. „Trenér Vávra nechtěl dál u mužstva pokračovat a dal přednost mládeži,“ uvedl Karel Přibyl, který připomněl, že trenér Vávra bude trénovat starší žáky.

Když došla řeč na finanční podporu od města Beroun, nabídla se hned otázka, jestli nový klub nepřijde o peníze, které dostávaly bývalé kluby, či případně jestli město Beroun tyto finanční příspěvky nezvýší. „Když se podívate na veřejnou vyhlášku a přečtete si, kolik dostávaly dohromady kluby KDC Beroun a Český Lev Beroun, tak dostanete docela hezké číslo,“ uvedl starosta města Beroun Jiří Besser, který podotkl, že kluby dostávaly peníze především na mládež a také na reprezentaci města. Výrazné zvýšení finanční podpory od města starosta odmítl. „Že bychom honem dávali více, to ne,“ uvedl Besser, který vzápětí navázal. „Pokud klub postoupí do divize, tak to procento reprezentace města bude mnohem větší a podpora bude patřičně vyšší,“ dodal starosta Besser.

Klub půjde cestou menších sponzorů

Řeč došla i na variantu generálního sponzora. „Oba kluby měly řadu malých sponzorů. Sehnat generálního sponzora je hodně těžké, někdy i nemožné. Půjdeme spíše cestou s malými sponzory,“ uvedl předseda klubu Václav Havlíček.

Nový klub v současné době připravuje nové logo a prapor. „Barvy budou červeno, modro, bílé. O tomto budeme včas informovat,“ doplnil Havlíček.

Přiláká nový klub fanoušky?

Poté se na tiskové konferenci řešila také otázka změny herních časů v souvislosti se zájmem diváků. „V Berouně lidi zatím fotbal nevzal. Zkusili jsme hrát ráno, odpoledne, v sobotu, i v neděli a návštěvnost byla prakticky stejná,“ uvedl místopředseda Sládek, který doplnil, čím by chtěl přilákat diváky do ochozů. „Můžeme je přilákat tím, že se o ně lépe postaráme a tím, že budeme předváděl lepší výkony a pokusíme se hrát vyšší soutěže,“ podotkl Sládek.

Na samý závěr tiskové konference si vzal slovo předseda Václav Havlíček. „Dejte nám rok, abychom to zkonsolidovali,“ uvedl předseda, který dodal, že klub chce navázat na tradici a oslovit členy bývalých klubů. „Vznikl nový klub, který nemá členy. Ty teprve nabíráme. Obnovuje se členská základna,“ uvedl předseda Václav Havlíček.