„Občas chodím do Králova Dvora, kde jsem sledoval pobaveně Jirku Saboua, který využíval své zkušenosti z ligy a rozhodčí to často pěkně dostávali. Nejvíce snad slečna Špindlerová,“ řekl jeden z dotazovaných mužů s píšťalkou.

„Já osobně jsem měl rád nedělní divizní utkání ve Bzové, kam chodilo hodně lidí a když tam trénoval Miloš Beznoska, tak se jich dost tísnilo za domácí lavičkou. Trenér neměl sice vybraný slovník, ale jeho povyky na rozhodčí byly hodně vtipné a diváci se často smáli. Nyní ve vyšších soutěžích je zajímavé poslouchat, co vypustí za perlu z úst trenér Hořovicka Pavel Novotný,“ tvrdí bývalý rozhodčí a delegát.

V okresních soutěžích moc bouřliváků není. „Co si vybavuji, tak bych neřekl, že je na okrese nějaký trenér, který vybočuje z řady,“ míní zkušený rozhodčí. „S trenéry nemám problémy,“ přidává svůj názor další.

Přesto našli rozhodčí kouče, kteří jsou hodně slyšet. „Nejemotivnějším trenérem byl jistě dřív Jaromír Schreiber z SK Chlumec, v současné době je to trenér TJ Stašov Václav Carván,“ nalezl jména jeden z mužů v černém, ke kterému přidali jeho kolegové další kouče: „Miroslav Porsch ze Zdic, Míla Exner z Cembritu a Jiří Plecitý z SK Slavoj Osek.“

Rozhodčí si dokonce spolupráci s trenéry pochvalují. „Musím říci, že to není tak hrozné. Někde jsou planou emoce, ale většinou to nepřesáhne rámec. Myslím, že čím vyšší soutěž, tím je to lepší. Najdou se sice trenéři, kteří se snaží už od začátku zatlačit mě takzvaně do kouta, ale když se nedáte a ukážete se pevní v kramflecích, tak většinou změknou a snaží se spíše pomoci. Třeba někdy i ukážou na to, kam se má vhazovat aut,“ dodal mladší sudí.

V příštím díle našeho seriálu věnovaného fotbalovým rozhodčím se muži v černém podívají na to, kde je podle nich nejlepší a nejhorší zázemí.