Boudného letošní triumf byl o dost více vydřený, než ten loňský. „Dnes jsem si musel hodně dávat. Start se mi celkem povedl, první kopec ještě ušel, ale pak to před vrchařskou prémií roztrhal Venca Ježek s Kristiánem Hynkem a odskočili nám. Mně totálně zatuhly nohy. Dával jsem si úplně maximálně, abych je na prémii dojel, ale nepovedlo se mi to,“ začal své povídání v cíli Pavel Boudný.

Vrchařskou prémii za Černolicemi na osmém kilometru vyhrál Hynek (Česká spořitelna – Specialized MTB) s menším náskokem před Václavem Ježkem (Alpine Pro Author Team). Následně po ní se na hřebenové cestě zformovala vedoucí silná čtveřice závodníků: Ježek, Hynek, Hruška (Nissan Dolák) a Friedl (Rubena Birell Specialized). Dvaceti vteřinovou ztrátu se snažili smazat za nimi jedoucí Boudný a Škarnitzl (Rubena Birell Specialized). „Celou půlhodinu mně trvalo, než se mi je podařilo sjet. Jel jsem úplně na doraz, skoro do bezvědomí, ale podařilo se mi to. Asi po hodině jízdy se mi nohy rozjely, a pak už to bylo dobrý,“ zakončil líčení svého vítězného příběhu Boudný.

Škarnitzl tolik sil jako Boudný neměl a k pětici na čele se nepřipojil. Převaha jezdců týmu České spořitelny byla zřetelná. Hynek s Boudným nechtěli nechat nic náhodě a snažili se ostatním odjet. Povedlo se jim to ve sjezdu za druhou občerstvovací stanicí. Jediný, kdo zachytil jejich nástup, byl Friedl. Trojice pospolu ale dlouho nevydržela. Smůlu měl Friedl, kterému spadl řetěz. I když se jednalo o soupeře, Boudný se snažil Friedlovi pomoci a chvíli ho tlačil. Nahození řetězu za jízdy se ale nezdařilo a Friedl musel zastavit. Duo Hynek, Boudný směřovalo s velkým náskokem k cíli. Na metu chybělo nějakých osm kilometrů. V cestě jim stálo poslední stoupání na vrch Babka a sjezd do Řevnic. V něm si vypil kalich hořkosti až do dna Hynek. Chytil defekt předního kola a spanilá jízda rázem skončila. Do cíle v Letech na louce přijel první Pavel Boudný a necelé dvě minuty po něm jako druhý Jiří Friedl. Třetí místo bral Jan Hruška.

Až čtvrtý dojel na provizorně opraveném kole posmutnělý hrdina závodu Kristián Hynek. „Já jsem chtěl tenhle závod hrozně vyhrát, vždyť jsem tady v podstatě doma. Všechno ostatní než prvenství jsem bral jako prohru. Po delším útlumu se mi navíc poslední týden jezdilo hodně dobře,“ řekl Hynek.

Za zmínku stojí vyprávění, jak k defektu přišel: „Ve sjezdu jsem najel na nějaký ostrý kámen. Kousek jsem na tom ještě jel a zvažoval, jestli budu dávat tmel. Ale pak jsem u tratě viděl postávat nějakou dobrou „lidskou duši“. Požádal jsem dotyčného, jestli by mi nepůjčil přední kolo. Byl ochotnej, ale když jsem tam jeho kolo dával, zjistil jsem, že má větší kotouč než já - sto osmdesátku… Narval jsem ho tam, ale kolo drželo jenom na půl. V druhé patce vidlice vůbec osa nedržela, navíc bylo kolo celé na stranu. Musel jsem jet hodně opatrně. Bál jsem se, aby někde nevypadlo a já se nezrakvil. Risknul jsem to. Za každou cenu jsem chtěl závod dokončit.“

Závod žen vyhrála Karolína Kalašová (Rubena Birell Specialized). O vítězství rozhodl až poslední sjezd před cílem, kde se Karolína odpoutala od své největší soupeřky Petry Kottové (Nissan Dolák). Ta ještě nemá připravené nové kolo a na závod musela oprášit svůj obstarožní bike. Třetí nejlepší ženou na Brdech byla Michaela Procházková (Merrell).

Výsledky - Bikemaraton Trans Brdy 2011

Hlavní závod na 55 km – muži:
1. Pavel Boudný (Česká spořitelna – Specialized MTB) 1:55:20 hod., 2. Jiří Friedl (Rubena Birell Specialized) +1:48 min., 3. Jan Hruška (Nissan Dolák) +2:15 min., 4. Kristián Hynek (Česká spořitelna – Specialized MTB) +2:47 min., 5. Václav Ježek (Alpine Pro Author Team) +4:15 min. Ženy: 1. Karolína Kalašová (Rubena Birell Specialized) 2:32:38 hod., 2. Petra Kottová (Nissan Dolák) +1:13 min., 3. Michaela Procházková (Merrell) +7:19 min.

Fitness jízda – muži: 1. Vasal Jan (Česká spořitelna Specialized Junior MTB) 51:26 min., 2. Šulc Jakub (Bike and Ski Bakajda) +1:47 min., 3. Piloušek Adam Česká spořitelna – Specialized Junior MTB) +6:37 min., 4. Kohout Michal (Dukla praha) +6:44 min., 5. Brokeš Rostislav (Oknoplast Šumperk) +8:23 min. Ženy: 1. Mondlová Kateřina (Giant -Ski klub Šumava) 1:01:58 hod., 2. Obselková Pavla +4:29 min., 3. Šrůtková Natálie (CKK Znojmo) +8:39 min.

Miloš Lubas