ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

„Hráči trénují individuálně tak, aby měli co nejmenší kontakt s ostatními. Vnímáme, že situace je vážná, a myslím, že jako fotbalový klub bychom měli jít příkladem a být opatrní,“ řekl Jiří Sabou.

Můžete zrekapitulovat, jak klub zareagoval na nařízení vlády o omezení pohybu osob?
Sešli jsme se hned v pondělí a zavřeli jsme všechna sportoviště – tedy Malšovický stadion, Háječek, Bavlnu i Duklu. Hráči všech týmů dostali individuální plán, podle kterého trénují. Áčko a béčko do příštího pondělí včetně, mládež do odvolání.

Podle některých výkladů by profesionální fotbalisté mohli trénovat normálně, protože jde o jejich zaměstnání. Brali jsme to v úvahu?
Brali, ale rozhodli jsme se pro individuální tréninky. Týden v takovém režimu nikomu neublíží, navíc si uvědomujeme, že situace je vážná. Myslím, že bychom i jako klub měli jít příkladem a být opatrní.

Jaká je náplň individuálních plánů?
Trenéři je uzpůsobili tomu, aby se hráči dostávali co nejmíň do kontaktu s ostatními lidmi. Kluci běhají v přírodě, sami ve svých podmínkách posilují. Hráčům mládeže trenéři rozeslali instruktážní videa, jak pracovat na odstranění nedostatků a dysbalancí.

Jakub Voráček a Ondřej Palát na tréninku na MS
Potvrzeno. Hokejové MS ve Švýcarsku bylo kvůli koronaviru zrušeno

Jak se opatření dotknou ostatních pracovníků klubu?
V kancelářích pracujeme. Kdo může, dělá z domova, u ostatních dbáme na to, aby docházelo k co nejmenšímu kontaktu. Ti, kdo mají vlastní kancelář, se zdržují v ní pouze po nezbytně nutnou dobu. Pracovníci údržby dělají venku, většinou jde například o sekání trávníku, tedy práce, při kterých velké shlukování lidí nehrozí.

Jak složité je tohle období pro klub?
Jednoduché není, protože bez zápasů fungujeme tak nějak naprázdno. Fotbal ale v tuhle chvíli jde stranou. Důležité je, jak situaci zvládají zdravotníci, hasiči, policisté, prostě lidé, kteří s virem bojují přímo. Jak sleduju jejich nasazení, musím před nimi za celý klub smeknout. Věříme, že se podaří situaci stabilizovat, všichni ji přežijeme ve zdraví a budeme se moct vrátit k normálnímu životu. Chtěl bych tímto zároveň apelovat na fanoušky, aby se chovali co nejzodpovědněji, řídili se nařízeními úřadů a omezili kontakty s okolím.

Brněnský záložník Karel Jarůšek (vlevo) se raduje z mistrovského titulu navzdory porážce 0:1 v posledním zápase proti Dukle.
Zbrojovka před 40 lety: čtvrtfinále Poháru UEFA. Hron dal Becherovku za rukavice

Jak myslíte, že se nouzový stav podepíše na rozběhnuté sezoně?
Je ještě příliš brzy na nějaké odhady, variant je víc a nějaké řešení vzejde nejspíš z jednání mezi fotbalovými organizacemi v celé Evropě. Vzhledem k tomu, že teď nevíme, kdy tahle krizová situace skončí, nemůžeme vůbec předjímat, co to bude pro současnou sezonu znamenat.

Vidíte v těchto dnech vůbec rodinu, stačíte přejíždět ze zaměstnání domů?
Minulý týden jsem byl v pondělí a úterý v Hradci, od středy jsem doma a respektuji nařízení Vlády ČR, tudíž jsem omezil kontakty s okolím a pracuji z domova. Stejný pracovní scénář bude i tento týden. V pondělí máme poradu co dál, jak bude pokračovat fungování celého klubu a hráči s největší pravděpodobností budou i nadále pokračovat podle individuálního plánu.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník