Fotbalová pouť je neúprosná, letní přestávka je hodně krátká. Matěj, který s fotbalem začínal v Nižboru a žákovská ligová léta prožil v Hořovicích, odpověděl Deníku na několik otázek.

Vraťme se nejprve k hostování v Jihlavě. Můžete ho pokládat za vydařené?
Určitě ho mohu pokládat za vydařené. Do Jihlavy jsem šel s cílem hrát pravidelně ligu, nasbírat zkušenosti, abych dostal nominaci na Euro 2015, a to se vše splnilo. Takže určitě ano.

Určitě jste byl rád, že hrajete pravidelně, což přispělo právě i k nominaci na Euro?
Ano, byl, s tím jsem do Jihlavy šel, poznal jsem i nové prostředí, jak to chodí jinde než ve Spartě, poznal jsem nové spoluhráče, nasbíral zkušenosti. Všechno tohle přispělo k závěrečné nominaci na Euro.

Jak jste viděl tři zápasy ČR na Euru ze svého pohledu? Začněme Dány.
První zápas byl, jak se později vidělo, klíčový. Vlétli jsme na Dány, kteří z toho byli evidentně opaření a nevěděli, jak na nás mají hrát. My jsme z toho nedokázali vytěžit víc než jeden gól, a to se nám ve druhé půli vymstilo. Bohužel Dánové nás ve druhé půli zatlačili a zužitkovali to v podobě dvou branek, takže jsme prohráli 2:1. Kdybychom vydrželi posledních pět minut a udrželi remízu 1:1, hráli bychom semifinále.

Poté přišly dva zápasy, kdy už jste museli bodovat.
Druhý zápas byl buď a nebo a podle toho to taky vypadalo. Chtěli jsme zápas rozhodnout co nejdřív, chtěli jsme hrát aktivně, agresivně, důrazně a co možná nejvíce efektivně, a to se nám podařilo. Byl to náš nejvydařenější výkon vůbec za těch dva a půl roku. O třetím zápase s Němci jsme věděli, že bude těžký. Ukázali jsme ale v zápase proti Srbům, že když budeme hrát tak, jak jsme hráli, tak se můžeme rovnat s kýmkoliv. Ten zápas nebyl tak vydařený jako ten předešlý ale myslím si, že jsme ho odehráli dobře a dali jsme do toho vše. Bohužel to stačilo jen na remízu a tím pádem, když Dánové porazili Srby, tak to znamenalo třetí místo ve skupině.

Určitě nejvydařenější byl ten zápas se Srby. Tam jste se dostal více i do útočení, souhlasíte?
Souhlasím, ten zápas nám vyšel všem, dali jsme brzo branku, a to jak nás, tak diváky nakoplo a hrálo se lépe. Srbové nevěděli, jak na nás hrát, předskakovali jsme je, odebírali jsme jim brzo míče aktivní hrou, získávali odražené balóny a oni se tím nedostali moc do hry. Hráli jsme dobře zezadu a proto jsme měli já s Kadeřem (Pavel Kadeřábek) na těch stranách více prostoru na útočení.

Vůbec podle mého názoru vás určitě útočení z beka baví více. Můžeme se těšit, že v tom trendu budete pokračovat a budete zásobovat útočníky centry levačkou?
Tak jsem k tomu tlačený už od té doby, co beka hraji, takže se snažím útočit, co to dá, když je možnost. Samozřejmě to nejde v každém zápase tolik, někdy vůbec a někdy jsem skoro jenom na polovině soupeře. Takže je to různé, ale samozřejmě je to můj post a chce se to ode mě. V dnešní době už krajní obránci jsou taková falešná křídla, samozřejmě nesmějí zapomenout bránit.

Ještě k Euru, obsazení finále bylo sice pro mnohé překvapivé, ale zasloužené. Který fotbalista z týmů finalistů vás zaujal?
Myslím si, že až tak překvapivé není. Portugalci byli jedni z favoritů turnaje. Samozřejmě všichni mysleli, že tam budou i Němci, kteří byli asi největšími favority, ale ve skupině nepředváděli úplně tak přesvědčivé výkony a proto mě potom nepřekvapilo, když je v semifinále porazili Portugalci, kteří na tomto turnaji měli obrovskou formu. Samozřejmě 5:0 nikdo nečekal, ale říkám, od Němců to letos nebylo ono a zaslouženě postoupili do finále Portugalci.

A co Švédové, kteří se dostali až ke zlatu?
Co se týče Švédů, myslím si, že je to velice disciplinovaný mančaft s dobrou organizací hry. Jak vzadu, tak vpředu mají kvalitu a chodí do rychlých brejků a tam dokážou ve třech lidech překonat soupeřovu obranu a dát gól. Samozřejmě nemají až tak zvučná jména jako třeba Němci, ale tou svojí kompaktností a efektivitou si pročesali cestu až do finále.

Teď prozraďte hráče, který vás nejvíce zaujal.
Kdybych měl vypíchnout jednoho hráče, tak je to určitě hráč Portugalska s číslem 10 Bernardo Silva. Je neskutečné, s jakou hraje lehkostí a to, co dokáže s balónem, je neuvěřitelné, navíc je i gólový.

Nakonec ve finále rozhodly až penalty, ale vraťme se ještě k vaší budoucnosti. Naskakujete do sparťanské přípravy? Liga mistrů je určitě velkým lákadlem.
Ano, nastupuji do přípravy se Spartou. Samozřejmě Liga mistrů je velké lákadlo a já budu dělat všechno pro to, abych si jí zahrát.