Fotbal spadá do kategorie týmových sportů, kde se vytváří i osobnost jedince v kolektivu. Talent je důležitý stejně jako dispozice pro fotbal. Ten může hrát skoro každý - malý, velký, drobný, urostlý, levák, pravák. To, co má dítě v sobě, se dá rozvíjet od útlého věku. Nejprve se většinou zaslouží někdo z rodiny. Sám jsem to zažil, když jsme ve školkovém věku pořád kopali do míče včetně dědy a babiček. Když jsme pak zkusili nábor do přípravek Sparty, byla to velká oběť. Tréninky na pískových hřištích na Letné, čtyřikrát týdně dovézt na trénink, pak na nějaký přípravný zápas. Buďte tam a tam, a hotovo.

Píle a chuť se zlepšovat. Další aspekt vývoje. Když dítě přeroste svůj tým, je důležité rozmyslet se, kam dál. Domácí klub by chtěl svůj klenot samosebou nechat hrát za své barvy. Rodiče pak mají důležitou úlohu, někdy i na úkor toho, že když pošlou svojí ratolest do vyšší soutěže, bude se doma na ně někdo zlobit. Ale vše se dá přežít.

Velmi důležitým faktorem je také výběr střední školy. Většina profesionálních klubů už je dnes propojena se školami, a tak není problém. Pokud ale fotbalista dojíždí, nemá to jednoduché. Někdy je na programu ranní trénink, pak škola, odpolední trénink případně rehabilitace, pak cesta domů. Většinou nějakým dopravním prostředkem, na něhož navazují rodiče čekající na nádraží v autě.

U mnoha hráčů je prvním trenérem táta nebo děda. Pak přechází k trenérům, kteří jsou různí. Vynikající byl pro syna František Barát v Příbrami. Dodnes vzpomínáme na to, jakou měl tehdejší tamní dorost fyzičku, jak mu šla souhra a jak se hráči doplňovali. Trenéři se však mění a někdy si s hráčem nesednou. Tady opět přichází na scénu rodiče. Ti rozumní si s potomkem sednou a rozeberou, co se mu líbí a nelíbí. A že musí také překonat názorovou neshodu. Jsou ale tací, kteří chodí za trenérem po zápase po krátké minutáži jejich syna a vypočítávají, kdo z týmu měl třeba zkažených přihrávek. Takhle ne! Trenér musí být pro rodiče svatý.

Dnes je bohužel trochu jiná doba. Přestože svaz inicioval nápovědu desatera chování pro rodiče, mnozí to nerespektují. Vždyť oni přece vidí v televizi, jak se to hraje, mají vše načteno z internetu. Pan trenér tomu nerozumí, podívej na Guardiolu, to je panečku trenér! Dítě si pak musí vybrat, kdo má pravdu.

Jsem rád, že jsou ale i takoví rodiče, kteří se pro fotbalistu v útlém věku stále obětují. Smekám před nimi a přeji jim, aby to synek nebo dcera dotáhli ve fotbale co nejdál. A když pak nevyjde Premier league nebo nejvyšší česká soutěž, ale třeba jen prales, vždycky zůstanou skvělé vzpomínky, které si často rodiče a děti připomínají. Vždyť fotbal je nejkrásnější hra na světě. To už řekl Pelé!