„Počítám s ním,“ řekl jasně Jindřich Trpišovský, trenér červenobílého souboru. Jeho věta je možná řečena až zbytečně nedramaticky. Trpišovský totiž rozhodně vyhlíží chvíli, kdy bude moc šéfa defenzivy nasadit do evropských pohárů.

Od 18. března, kdy Kúdela v dnes již smutně proslulé chvíli podle disciplinárky rasisticky urazil soupeře z Glasgow Rangers, měl totiž kouč plnou hlavu toho, jak matadora (ale také nejlepšího středního zadáka mužstva) nahrazovat.

Hráč si totiž vyslechl drakonický trest, distanc na deset utkání. Dvě odstál ve čtvrtfinále Evropské ligy proti Arsenalu, dalších pět během mistrovství Evropy (ano, přišel o životní turnaj) a zbylé tři v letních předkolech pohárů. Nyní je tedy připraven do hry a Slavia do něj vkládá velké naděje.

Chybující Kolář je najednou jistější

„S Kúdelou a bez Kúdely jsou to dva úplně jiné mančafty. Jeho nesmyslné potrestání nás neuvěřitelně poškodilo,“ naťukal po nedělní demolici Baníku na Twitter Daniel Kolman, šéf futsalové Slavie.

Nerozebírejme nyní druhou část jeho výpovědi, zaměřme se na tu první. Je to tak: Slavia je bez chlapa z jihu Moravy výrazně slabší. Bez debat. Nyní je však zpět, stejně jako na začátku sezony zraněný levý bek Jan Bořil.

„Jsou to kapitáni, zkušení hráči. Jejich návrat má vliv na organizaci hry,“ ocenil Trpišovský.

Kúdela v obraně – plus Bořil – jednoznačně pomůže. Už třeba tím, že se do pohody dostane chybami sužovaný brankář Ondřej Kolář. Za starými kumpány pookřál, získal opět jistotu.

„Přesně tak, před zápasem i v úvodu jsme se o tom bavili. Věřil si na balonu. Pomohli jsme jemu i on nám. Bylo vidět, že si věří víc, chytal fantasticky a fantasticky zakládal nohama situace,“ ocenil Bořil.

Umí převzít zodpovědnost

Hlavní Kúdelova přidaná hodnota je však jinde. „Už v přípravce táhl zbytek týmu, byl dominantní,“ vzpomíná Jaroslav Hastík, který vedl Kúdelu odmalička ve Slovácku.

close Slavia s Kúdelou a bez něj info Zdroj: Deník zoom_in Slavia s Kúdelou a bez něj

„Ondra byl nepřehlédnutelný. Hrál zezadu, dominoval výbornou kopací technikou, přehledem. Byl to rozený lídr,“ popisuje. „Je to charakterový hráč. Velký srdcař, bojovník, tahoun, základní opora. Vždy byl schopen na sebe vzít zodpovědnost za výsledek,“ vyzdvihuje.

Přesně tak se projevuje Kúdela i ve Slavii. Proto ho červenobílí tak potřebují.