Dvojice Chrudim – Loko Vltavín se během podzimu ve třetí lize utrhla, třetí místo dlouho a ještě do posledního kola držel Králův Dvůr. Týmu s nejlepší obranou v soutěži ale rozjetý Žižkov zkazil obratem v závěrečném poločase domácí rozlučku s podzimem a Zápy si možnost stát se nejlepším z devítky středočeských účastníků nenechaly ujít.

„Pro nás je to famózní a historická sezona. Už čtvrtým rokem posouváme zápský fotbal bodově výš a výš v soutěži, která se tam dříve nehrála. Tohle už je skoro vrchol, protože výš už to vzhledem k tomu, že na druhou ligu nemáme stadion, nejde. Užíváme si to," neskrýval nadšení trenér Michal Mašek poté, co jeho tým ve druhém poločase i s porcí štěstí otočil zápas s pátými Domažlicemi (2:1). Svůj podzimní zisk tak bíločervení navýšili na 37 bodů, vedoucí dvojice jich má o šest víc. „Na jaře budeme chtít prohánět první dva mančafty, ale samozřejmě s pokorou."

Také poslední zápas před zimní pauzou ukázal, v čem spočívala podzimní síla Záp. Vyrovnaný zápas překlopily na stranu domácích dvě nejzkušenější opory. Třiatřicetiletý kapitán David Kalivoda a ještě o čtyři roky starší Petr Pavlík tak znovu potvrdili, že patří mezi největší tahouny mužstva. První z nich svými jedenácti podzimní góly dokonce atakuje čelo střelecké tabulky celé soutěže.

Podle trenéra Maška, jehož otec je v klubu manažerem, se povedl nejen příchod obou ex-prvoligových hráčů, ale také letní angažování brankáře Radima Straky. Ten třetí ligu již před časem okusil, ale v posledních sezonách hájil bránu Sokola Ovčáry pouze ve středočeském přeboru. „Někteří už ho odepisovali, že je starší, ale podzim odchytal famózně. Je to profesionál, který na sobě pracuje. Za celý podzim si nepamatuji, že by udělal chybu. Svou pílí si to ale zaslouží," označil trenér výkony devětatřicetiletého gólmana za příjemné překvapení. Celkově se prý složení mužstva velmi sedlo. „Máme v mužstvu mládí, střední generaci i zkušenost. V různých pozicích jsem v Zápech již desátým rokem a myslím, že parta i herní kvalita jsou těmi zatím nejlepšími."

Přestože se týmu dařilo, jsou také v Zápech rádi, že už nebývale dlouhá půlsezona čítající devatenáct mistrovských zápasů skončila. „Tři kola už jsme dohrávali se zraněnými a nemělo by cenu to hrotit a trénovat v devíti," potvrdil Michal Mašek, že po sobotním utkání mužstvo rozpustil. Tedy až na dvě výjimky: rozlučka a fotbálek na začátku prosince. Jeho smyslem bude mimo jiné i zmapování aktuální situace ohledně hostujících hráčů.

„Doufám, že se moc radiální obměna kádru konat nebude, hráči zůstanou a budeme moci na jednom dvou postech třeba ještě posílit," plánuje Mašek mladší. Do karet jeho přání hraje především fakt, že okolo tří čtvrtin hráčů je kmenových. U těch zbylých bude vedení usilovat o jejich udržení. „Myslím, že Karel Hejný půjde do přípravy zpátky do Vlašimi, kde se chce poprat o místo ve vyšší soutěži. Třeba ještě někdo z kluků dostane nabídku do přípravy do první či druhé ligy, ale zatím k žádnému kontaktu nedošlo," prozradil. Pokračovat by prý na devětadevadesát procent mělo také už zmíněné trio nejzkušenějších. Pavlíka s Kalivodou si navíc Maškovi tak trochu „pojistili" tím, že je zaměstnají v rodinné firmě.

Zimní přípravu Zápským vyplní už tradičně kvalitní turnaj na Meteoru, kam to mají ze hřiště pouhou čtvrthodinu a kde byli s minulými účastmi spokojení. Nic měnit nehodlají ani na tom, že jako tým nejezdí na společná soustředění a připraví se na odvety pouze v domácích podmínkách.