Jsme rádi, že vás anketa zaujala, hlasy pro jednotlivé arbitry, kteří patří neodmyslitelně k fotbalovým utkáním, se množí. Kdokoli může jednou denně až do 14. února kliknout na webu berounsky.denik.cz pro rozhodčího, kterého považuje jako nejlepšího.

Zaujalo nás vyzvání jednoho ze starších sudích. „Vždy se těším na řízení fotbalových zápasů, zvláště na pěkně upravených travnatých površích a před krásnou diváckou kulisou. Jsem rád, že ze smogové Prahy mohu zajet do svého rodného okresu, kde zanechal hezké vzpomínky jistě můj otec a já bych jej chtěl následovat,“ zdraví čtenáře Josef Pos.

Jednotliví rozhodčí to ale nemají na hřišti jednoduché. Vybrali jsme několik mužů „v černém“ i mimo delegovanou dvanáctku, kterým jsme položili šest otázek, na které nám anonymně odpověděli. Někteří se sice ještě rozmýšlí, ale názory sudích už většinou známe.

A odpovědi jsou to zajímavé, očekávané nebo i překvapivé. První otázka zněla: „Koho považujete za Řepku okresu?“ Možná se to někomu nebude líbit, ale vybrali jsme právě bývalého sparťanského stopera kvůli jeho blikancům. Věříme, že on se na nás zlobit nebude.

I na okrese totiž působí fotbalisté mu podobní, ze kterých mají strach nejen soupeři, ale i samotní rozhodčí. „Jako Řepku okresu považuji hráče Martina Kokrdu z TJ Sokol Vysoký Újezd, dříve TJ Lužce,“ prozradil jeden z mužů, kteří si před zápasem prohlíží, jestli mají po kapsách karty.¨Těmi mohou hráče uklidnit. Když se ale třeba Martinu Kokrdovi daří, tak je k ve své soutěži k neudržení a je klid. Horší je, když to nejde.

Svého kamaráda „napráskal“ jeden z rozhodčích. Snad se na něho nebude zlobit a snad mu Na Kovárně nebude dávat pivo vařené z pelyňku. „Robert Kovač z Loděnic,“ řekl. A protože toto prostředí velmi dobře znám, musím konstatovat, že je to zajímavý postřeh. Robert dokáže v pravý čas přitvrdit a jako stoper odhadne správný okamžik, kdy spustit na rozhodčího, aby trochu změnil metr řízení zápasu.

Pojďme ale také na druhou stranu okresu. „Můj názor na Řepku okresu by splňoval asi Jan Kalina z Drozdova,“ udal svůj tip další ze sudích. Je to trochu pravda, o čemž svědčí několik červených karet v posledních sezonach.

Na druhou stranu je Kalina stále usměvavý kluk. Pamatuji si jeho zranění na turnaji Budvar Cup, když byl ještě žákem. Italský soupeř ho zranil, hodně ho to bolelo, ale když mu do sanitky přidali zraněnou Američanku, bylo po bolesti. Krásné vzpomínky.

„Luboš Šimáček – TJ a SK Tetín,“ jednoznačně oznámil zlého muže okresu další ze sudích. „Někdy prostě svojí agresivitou svému týmu škodí a je za to trestán. Škoda, za zábradlím usměvavý chlapík se na hřišti někdy promění.“

Všude jsou hráči usměvaví i zlobiví, komunikující rozumně nebo se stále hádající. Snad vás anketa pobavila, protože úsměv je lepší než naškorpený obličej.