1. Guláš z moře, brodet (dušené ryby)
close info Zdroj: Shutterstock zoom_in Brodet (nebo také brudet) jsou dušené ryby. Takový guláš z moře.
Nejčastější rybí pokrm na chorvatském Jadranu je brodet (brudet), uvádí Chorvatské turistické sdružení. Dušené druhy ryb nebo chobotnice je oblíbený recept zvlášť v Dalmácii. „V oblasti zadarského, šibenického a splitského regionu se kulinářské umění určuje právě podle přípravy brudetu,“ zmiňují zástupci sdružení.
Kouzlo spočívá v tom, že i méně známé rybí druhy teprve zpracované v brudetu odhalují svoji kvalitu. Ryby kuchaři podusí na cibulce, poté stačí přidat petrželku, kousky česneku a rajčat, vše se dělá v jednom hrnci. Čím víc druhů ryb v něm je, tím má být brudet chutnější. Skradinský brudet se vaří z úhořů. Jako příloha se podává polenta, brambory nebo jen chléb.
2. Lignje (olihně)
close info Zdroj: Shutterstock zoom_in Smažené olihně Lignje
Podávají se celé grilované na rozpálených uhlících, nebo smažené (pržene) a tedy jako rychlé jídlo. Olihně jsou v Chorvatsku velmi oblíbeným pokrmem a specialitou přímořské kuchyně. Při grilování je stačí ochutit olivovým olejem a česnekem.
Podávají se s vařenými brambory s mangoldem. Ve smažené úpravě se nakrájí na kolečka, obalí se v mouce a prudce osmaží na oleji. Někde je plní i nádivkami. Rybáři na Jadranu vytahují olihně z vod především v říjnu a listopadu, a to po západu slunce.
3. Gregada (polévka)
close info Zdroj: Deník/Přemysl Spěvák zoom_in Gregada, tradiční polévka z ostrova Hvar.
Jednoduchá, přitom delikátní a unikátní - to je polévka gregada. Recept z ostrova Hvar je součást chorvatského kulturního dědictví. Jídlo totiž s sebou nese rybářskou minulost dalmáckého ostrova. Je možná nejstarším způsobem přípravy ryb v tamním regionu.
Připomíná hustou rybí polévku s bramborami bez rajčat. Lze použít jakoukoli bílou čerstvou rybu, nejoblíbenější jsou pražma královská, mořský ďas či ropušnice. Z lidového jídla se gregada stala delikatesou, k bílé rybě se někdy přidávají i mušle a krabi.
4. Stonské ústřice a mušle (slávky)
close info Zdroj: Shutterstock zoom_in Stonské ústřice
Ústřice byly středomořskou gastronomickou pochoutkou už v antice. Ve východní části poloostrova Pelješac v obci Ston je oblast známá pěstováním slávek jedlých a ústřic vrcholné kvality. Lze je péct na roštu, obalovat, zapékat se sýrem v troubě, přidávat je do polévkovitých pokrmů nebo připravovat k rizotu.
Gurmáni však vědí, že nejchutnější jsou syrové a jemné, podávané na ledu pokapané citronovou šťávou. Od dob antického starověkého Řecka až do současnosti se ústřice považují za afrodiziakum a symbol plodnosti a sexuální síly.
5. Riba na žaru (grilovaná ryba)
close info Zdroj: Deník/Přemysl Spěvák zoom_in Tradiční grilovaná makrela se podává třeba při výletech lodí.
V četných jadranských tavernách a restauracích či přímo na výletní lodi připravují jednoduché čerstvé rybí jídlo na grilu. Pokud jste fandové gastronomie, kteří chtějí objevovat, vynechte tuňáka, tresku či makrelu a zkuste si objednat pro Čechy méně známé druhy ryb – speciality, jako jsou mořský okoun, zubatec s jemným bílým masem, mořská štika, orada či pilobřich ostnitý.
K nejošklivějším rybám po vytažení z moře, ale zároveň nejdražším v restauracích, patří ropušnice – v chorvatštině škarpina. Přílohou ke grilovaným rybám mohou být vařené brambory, třeba s mangoldem.
6. John Dory – ryba sv. Petra
close info Zdroj: Shutterstock zoom_in Ryba sv. Petra má křehké maso, vyžaduje speciální péči při přípravě.
Z plodů moře je oblíbenou volbou mezi profesionálními kuchaři. Ryba sv. Petra, u nás známá jako pilobřich ostnitý, má křehké, jemné bílé maso s vynikající chutí. Snadno se rozpadá, proto vyžaduje velmi šetrný způsob přípravy pošírováním nebo dušením v páře při minimálním použití koření.
Vystačí si s trochou soli a pepře, případně s bazalkou a dalšími typickými středomořskými přísadami. K této rybě se váže pověst o sv. Petrovi, který rybě, kterou ulovil, vytáhl zlatou minci z tlamy a zanechal na jejím těle otisk prstu.
7. Ančovičky a sardinky
close info Zdroj: Deník/Přemysl Spěvák zoom_in Osmažené sardinky.
Pro mnoho chorvatských restaurací nebyly malé ančovičky příliš zajímavé. Zcela je zavrhnout by ale byla chyba. Ančovičky patří k levnějším pokrmům na jídelním lístku, pokud je najdete třeba jako předkrm, vyzkoušejte třeba populární marinované v octě a citronové šťávě se středomořským kořením, jako je rozmarýn, bobkový list, mateřídouška, ale i pražená semínka pinie.
Ančovičky se pokládají za jedny z nejlepších ryb k nasolení, což je praktický způsob k zachování čerstvosti. Jsou tenčí a užší než sardelky (sardinky), s nimiž se často zaměňují. Chorvaté je většinou obalují v mouce a smaží na oleji.
8. Salát z chobotnice
close info Zdroj: Deník/Přemysl Spěvák zoom_in Salát z chobotnice.
Studená kuchyně? Jako chutné občerstvení najdete v mnoha místních menu salát z chobotnice. Ta se nejdřív uvaří v hrnci. Když vychladne, nakrájí se na malé kousky a dle chuti se okoření solí a pepřem a přidá se ocet a cibule, případně další zelenina. Prémiový salát může obsahovat černé olivy, kapari, sušená rajčata, drobně nakrájené uvařené brambory. Podává se k němu chorvatský chléb.
9. Črni rižot (černé rizoto ze sépie)
close info Zdroj: Shutterstock zoom_in Črni rižot, chorvatské rizoto ze sépie.
Patří k pokrmům, které by příznivec Jadranu měl ochutnat. Černé rizoto ze sépie je delikatesa s intenzivní chutí. Sépie se nakrájí na malé kousky, ty se orestují na oleji a okoření, poté se přidá rýže a vše se vaří. Nakonec se přidá inkoustová barva ze sépie - sépie ji používá jako své maskování, když chce uniknout před hrozícím nebezpečím.
Před servírováním se rizoto posype strouhaným parmazánem. I když ho mnozí považují za skvostný pokrm, černé rizoto ze sépie se v Dalmácii připravuje i jako postní štědrovečerní jídlo.
10. Kapr na rožni
close info Zdroj: Shutterstock zoom_in Kapr na rožni je oblíbený zejména ve vnitrozemí.
Vyrazit na dovolenou do Chorvatska a dát si v restauraci kapra? Pro většinu Čechů asi těžko stravitelná představa. Nicméně pokud plánujete výlet i do vnitrozemí, třeba na východ až k Dunaji, podle znalců se vyplatí zvolit tradiční sladkovodní rybu.
I když ve světě existují stovky oblíbených receptů, jak připravit kapra, jeden z nejlepších a nejchutnějších prý servírují na pravém břehu Dunaje v Chorvatsku. Očištěný, okořeněný se zvolna peče na rožni několik hodin. Mimochodem, čeští kapraři jezdí do Chorvatska i na lov pořádných kousků. Vhodných vod je v zemi celá řada.