Sbor dobrovolných hasičů v Suchomastech vznikl přesně před 120 lety. Suchomastští hasiči při této příležitosti připravili v červnu oslavu, kterou spolu s nimi prožívala celá obec.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE.

„Sbor dobrovolných hasičů Suchomasty vznikl v roce 1889. V době, kdy se obec začala rozrůstat. Prvním starostou našich dobrovolných hasičů se stal Antonín Štětka, prvním velitelem hasičů byl Emil Vožech,“ uvedl současný starosta suchomastských dobrovolných hasičů Petr Skramovský. Jedním z největších zásahů, při kterém pomáhali, byly ničivé povodně v roce 2002. „Nejprve jsme zasahovali v králodvorské Válcovně za studena, další dny jsme pak byli povoláni do Karlštejna, kde se u trati vytvořila velká laguna a my ji odčerpávali,“ vzpomíná Petr Skramovký.

Sbor dobrovolných hasičů Suchomasty má nyní celkem 47 členů, z toho 14 žen. Samotná jednotka požární ochrany přitom disponuje 15 členy, z toho jsou 2 ženy. Suchomastští se mohou pyšnit úspěchy na soutěžích, na poslední, která se konala na Tmani, se suchomastští muži umístili na 1 .místě a ženy na 2. místě. Hasiči díky výborné spolupráci s obecním úřadem a místním zastupitelstvem jsou výborně vybaveni. „Máme Tatru 148, Volkswagen transportér, hasičský speciál Robur, dvě požární stříkačky, plovoucí čerpadlo, motorovou pilu a dýchací přístroje,“ vyjmenoval Petr Skramovský.

Dobrovolní hasiči ale plní i společenskou úlohu v obci. Pořádají dětské dny, taneční zábavy a v minulém roce obnovili tradici Mikulášských nadílek.