Sbor dobrovolných hasičů Suchomasty vznikl před 121 lety. V loňském roce hasiči slavili kulaté výročí a na jeho počest vydali publikaci, která mapuje činnost a historii sboru od jeho počátků do současnosti.

Suchomastský hasičský sbor má v porovnání s ostatními dobrovolnými sbory jednu naprosto ojedinělou tradici. Jeho součástí byl rod Hanzlíků. Josef Hanzlík, který byl synem jednoho ze zakladatelů sboru, byl 40 let jeho velitelem. V jeho šlépějích pak pokračovali jeho vnuci a pravnuci.

V roce 1999 dostal Josef Hanzlík nejvyšší ohodnocení jaké může hasič získat a to Řád sv. Floriána. Uděluje se za mnohaletou obětavou práci a za zásluhy. Shodou okolností je Josef Hanzlík dědeček současného velitele sboru Romana Hanzlíka. Ten je velitelem už tři a půl roku. „Někdo sbírá známky, modely autíček a jiné věci. V naší rodině je tradicí hasičství. Jsem na své předky, kteří jeho kouzlu propadli, hrdý. Dobrovolní hasiči se v naší obci vždy starali o kulturu a společenský život v obci,“ uvedl současný velitel Sboru dobrovolných hasičů Suchomasty Roman Hanzlík. O kulturu v obci se starají i současní hasiči. Pořádají dětský den, karneval a další společenské akce.

V současné době má suchomastský sbor přes padesát členů. Nejmladšímu z nich je šest let. Všechny dobrovolné hasiče práce baví. Sbor se může pochlubit zásahovou jednotkou, která má 14 členů. Kromě mužů jsou v zásahové jednotce i dvě ženy.

Průměrný věk sboru je kolem čtyřiceti let. Takže je mladý. Hasiči se zapojují do okrskových soutěží v berounském regionu. „V loňském roce se jejich družstvo mužů umístilo v jedné z okrskových soutěží na prvním místě a ženy na druhém. V letošním roce bychom chtěli naše družstvo mužů rozdělit na dvě družstva. Máme mezi sebou totiž hodně mladých lidí mezi osmnácti až dvaceti lety,“ pochlubil se Roman Hanzlík.

Svoji techniku si hasiči v Suchomastech pochvalují. Mají Tatru A48 CAS32, Robura a od loňského roku upravený W transportér. Auta ale musí parkovat v obecní stodole, protože hasičská zbrojnice potřebuje modernizaci. Obec není proti a má připravené už plány na zbrojnici, ve které bude dvougaráž, sociální zařízení i společenské prostory. Dalším problémem suchomastských hasičů jsou finanční prostředky. Peníze jim chybí jak na vybavení i ostatní věci.