Koná se zde 4. ročník největších závodů hasičských družstev na lanovém centru v České republice. Prezentace hasičských družstev, mezi kterými nebudou chybět ani dobrovolní hasiči z Karlštejna, začne v 9. 30 hodin. „Start bude zahájen v 10 hodin. Finále chceme odstartovat v půl jedné, po něm bude následovat slavnostní vyhlášení výsledků,“ uvedl ředitel soutěže Vladimír Glaser.

Po ukončení závodů si mohou zájemci v lanovém centru vyzkoušet lezení jako hasiči. Součástí závodů je také velká přehlídka hasičských vozů a techniky včetně historické. Největší ozdobou by měla být Škoda CAS 16 706 R, řečená Barča z roku 1956. Nebude chybět ani prezentace soukromého Muzea modelů automobilů.

„Nápad uspořádat soutěž vznikl na podzim roku 2006, kdy si přišlo několik hasičů z okolních obcí vyzkoušet, jak zvládnou lezení v lanovém centru. A domluvili se hned na další rok. Prvního ročníku se zúčastnily týmy z Ořecha a přilehlých pražských částí jako jsou Stodůlky, Řeporyje, Řepy a Třebonice. Každým rokem se část disciplín mění a dobrovolní hasiči tak svoji zručnost a zdatnost neměří jen v lezení. Disciplíny jsou vylepšeny tak, aby se pobavili jak hasiči, tak i diváci,“ upozornil Glaser.

Soutěžící tak musí například zvládnout běh přes řeku, lezení po stěně ve dvou – jsou totiž k sobě přivázáni a podobně. Čtyři nejlepší týmy pak postoupí do finále.

Další zajímavostí jsou modely do připravovaného Muzea automobilů. „Ve vitrínách tak budou lidé moci zhlédnout desítky modelů, převážně v měřítku 1:43. Expozice bude zaměřena na automobily české výroby a částečně rovněž na hasičskou techniku. Největší raritou je kolekce autobusů, které jezdily v okolí,“ dodal Glaser.