Sbor dobrovolných hasičů Hlásná Třebaň letos v květnu oslavil 105. výročí založení. Čtyřkolovou stříkačku, kterou táhli koně si dobrovolní hasiči pořídili po šesti letech v roce 1910 z vlastní sbírky. Svěcení stříkačky se uskutečnilo na návci před místní kapličkou, a tehdy tomu přihlížela celá obec. Taková to byla v té době pro obyvatele Hlásné Třebaně událost.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE

O rok později zažila obec zřejmě největší požár ve své historii. Přestože měl místní hasičský sbor už 30 členů a pomáhali mu i hasiči z okolních obcí, požár se jim zastavit nepodařilo. Kvůli silnému větru, který živil plameny, celá Hlásná Třebaň v roce 1911 vyhořela.

V historii sboru zasahovali třebaňští hasiči nesčetněkrát. V roce 1936 to byl například požár mlýna nebo v roce 1939 požár statku na Krupné.

V pozdější době v roce 1972 se třebaňští hasiči dočkali nové zbrojnice. Ta vyrostla u budovy obecního úřadu. Po jejím dostavění hasiči získali i cisternu značky Praga RND, se kterou zasahovali například při požáru rodinného domu Pytelkových i při požáru statku na Mořině a při žních.

V současné době mají dobrovolní hasiči z Hlásné Třebaně k dispozici požární auto Tatra 148 CAS 32, motorovou stříkačku a plovoucí čerpadlo.

Po oslavách stého výročí se v roce 2005 začala sboru rozrůstat základna. O práci ve sboru projevili zájem mladí, kteří se do ní vrhli s velkým nadšením. Ti dříve narození jim mohou jejich mladistvý elán jen tiše závidět. Přes veškerou snahu už jejich tempu prostě nestačí. Ale i přesto s nimi v rámci vlastních možností spolupracují.

Ale i ti dříve narození se mají čím pochlubit. V květnu loňského roku byl jeden z nich, čtyřiaosmdesátiletý František Urban, vyznamenán nejvyšším řádem. Vyznamenání Zasloužilý hasič získal za dlouholetou a obětavou práci ve sboru.

Mladí hasiči se aktivně zapojili do okrskových požárních soutěží. V roce 2008 hasiči založili družstvo mládeže a dorostu ve věku od 6 – do 18 let. V letošním roce se děti zapojily do soutěže Požární ochrana očima dětí. V kategorii nejmladších žáků získala Barbora Batíková první místo. I v dalších kategoriích obsadili mladí požárníci z Hlásné Třebaně medailové pozice. Po těchto úspěších se také letos poprvé přihlásili do okresního kola hry Plamen, které se konalo v Drozdově. Přestože se umístili na posledním místě, získané zkušenosti využili v dalším podzimním kole a v říjnu v Chaloupkách skončili mladší žáci již na 7. příčce z celkových 14 družstev a dorost získal hezké 6. místo z 28 soutěžících družstev.