Sbor dobrovolných hasičů Hudlice patří na okrese Beroun k jednomu z nejstarších. Podle starých záznamů vznikl 3. července 1887. Tehdy se do spolku přihlásilo 54 činných a 18 přispívajících členů. Prvním starostou sboru byl Václav Kulhánek, velitelem sboru byl zvolen František Mareš. Hasiči každoročně pořádali hasičské a masopustní plesy, aktivně se zúčastňovali nejen župních sjezdů a cvičení, ale i oslav a výročí. Několikrát do roka pořádali výlety.

Z let 1903 – 1978 se žádné písemné zprávy o hudlických hasičích nedochovaly. Malá informace o nich je v první obecní kronice z roku 1924. Hasiči ale byli činní. Potvrzuje to i nejstarší člen sboru a nositel vyznamenání „Zasloužilý hasič“ Karel Lev, který vzpomíná na velký požár z 11. května 1926: „Byl jsem pětiletý kluk, ale ten požár, který způsobil blesk, mám dodnes před očima. Sledoval jsem ho z našeho domku. Byla skoro tma, venku řádil velký vítr a všude kolem létaly hořící došky. Já měl obrovský strach“.

KOZLŮV HASIČSKÝ POKYN - HLASUJTE ZDE

V obci podle něho ale hořelo i v červenci roku 1950. Tehdy blesk zapálil dům rodiny Holovských. „Udělali jsme „řetěz“ a snažili jsme se z hořícího domu zachránit co se dalo. Až později jsme zjistili, že dobrovolník, který stál na jeho konci, byl v takové euforii, že pravděpodobně nevěděl co dělá, protože námi pracně zachraňované věci házel na hromadu, nehledě na to, zda je to talíř či židle,“ upozornil Lev.

V roce 1981 dostali hudličtí hasiči od Hasičského záchranného sboru Beroun nový automobil Škoda 706 – CAS 16, rok výroby 1969. „V 80. a 90. letech minulého století pracuje ve sboru nejen družstvo mužů, ale i žen a dětí. Všechna družstva se zúčastňovala okrskových i okresních soutěžích. V roce 1985 na fotbalovém hřišti v Hudlicích proběhlo II. kolo hry Plamen, kterého se zúčastnilo 350 mladých požárníků z celého berounského okresu. Rok 1988 byl rokem 100. výročí založení sboru v Hudlicích, což jsme náležitě oslavili,“ informovala za hudlické hasiče Ester Klánová.

Po roce 1990 však činnost hasičského sboru v Hudlicích upadá. Z původních 74 členů zůstává v SDH zhruba polovina členů, svoji činnost ukončuje družstvo žen i dětí. Družstvo mladých hasičů obnovilo činnost v roce 1999. V roce 2005 ji pak ukončilo. V 2006 se muži po 18-ti letech probojovali do okresního kola soutěže v požárním sportu v Hořovicích. I přesto, že se družstvo umístilo na 15. místě, byl to pro hasiče obrovský úspěch.

V roce 2006 začíná rekonstrukce hasičské zbrojnice, která byla otevřena o rok později při 120. výročí sboru. V květnu 2007 obec hasičům koupila vozidlo Škoda 706 – CAS 25.

V současné době je starostou hudlických hasičů Zdeněk Bratršovský. Sbor má registrován asi 37 členů a 7 z nich je vedeno v jednotce sboru dobrovolných hasičů obce. „Pod vedením velitele Miroslava Cipra ml. však zaostává za aktivitami, které vykazují jednotky obcí v okolí,“ dodala Ester Klánová.