Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolní hasiči chtějí dokončit opravu zbrojnice

Chodouň /LIDÉ SV. FLORIÁNA/ - Místní sbor dobrovolných hasičů má zajímavou historii.

27.1.2010
SDÍLEJ:

Hasiči z Chodouně jezdí na různé soutěže.Foto: archiv SDH Chodouň

Do činnosti sboru dobrovolných hasičů v Chodouni je zapojena zhruba desetina místních obyvatel. Sbor má v současné době 55 členů. „Z toho je 39 mužů, 5 žen a 11 dětí,“ upozornil starosta chodouňských hasičů Jindřich Novák.

První informace o sboru pocházejí z roku 1903 a jsou z jeho pamětní knihy. Podle zápisu v ní sbor vznikl v srpnu 1903.

Během uplynulých desetiletí zasahovali chodouňští hasiči u několika velkých požárů. Mezi na patřil například požár místního mlýna z roku 1943, dobrovolní hasiči ale nejčastěji vzpomínají na požár hospody v Louníně. Když tehdy velitel sboru Antonín Šmíd vyslechl žádost o pomoc, zasalutoval a pravil: „Udržujte oheň, za půl hodiny jsme tam!“ Jeho historické prohlášení se stalo heslem současného sboru. V roce 2009 hasiči zasahovali při požáru skládky ve Stašově a při letních živelných pohromách.

V Chodouni se činnost hasičů neobejde bez úzké spolupráce s obecním úřadem. „Obec se stará o jejich dobré materiální zabezpečení. Oni jí to vrací například tím, že sekají břehy Litavky, vyřezávají nežádoucí porost z koryta řeky a podobně. Jsou také pořadateli hasičských bálů a posvícenských zábav,“ uvedl starosta Chodouně František Rambouský. V roce 2007 obec sboru zakoupila 10 kompletních stejnokrojů v hodnotě 15 tisíc korun a tři protipožární přilby v hodnotě 14 tisíc korun.

Finanční prostředky se snaží získat i sami hasiči. „Získáváme je formou brigád, plesů i prostřednictvím sponzorských darů. Organizujeme i sběr železného šrotu,“ poznamenal starosta sboru.

Stejně jako jiné dobrovolné sbory účastní se chodouňští různých soutěží a memoriálů. „Bohužel máme v současné době dost nestabilní družstva a to se odráží na výsledcích. Mrzí mne to a rád bych to změnil,“ posteskl si Jindřich Novák.

Sbor se ale může pochlubit zásahovou jednotkou, která je zařazená do JPO5 a má k dispozici vozidlo Avia s požární stříkačkou PS-12, motorovou pilu a je plně připravena k pomoci ať už při požárech nebo živelných pohromách. O svěřenou techniku se hasiči starají převážně svépomocí.

A jaké mají chodouňští hasiči přání pro letošní rok? „Rád bych dokončil opravu hasičárny a obnovil výbavu zásahového vozidla. A také bych chtěl ať už za pomoci obce, sponzorů nebo z vlastních zdrojů sboru opravit vrata a elektroinstalace hasičárny a zakoupit plovoucí zásahové čerpadlo i elektrocentrálu,“ prozradil velitel sboru.

Autor: Romana Šimková

27.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Rezerva Králova Dvora se dočkala bodů

Ilustrační foto

Hausner: Tak vyrovnanou přestřelku nepamatuji

Na bronzový stupínek už vyskočil Stašov

Berounsko /FOTOGALERIE/ - Okresní přebor fotbalistů nabírá na dramatičnosti.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

V berounské nemocnici skončilo sochařské sympozium

Beroun – Park berounské nemocnice se v sobotu stal dějištěm slavnostního zakončení druhého sochařského sympozia, které se zde konalo během letních měsíců za účasti dvanácti sochařů. Sympozium se konalo za účasti akademických sochařů Roberta Bučka, Veroniky Durové, Petra Fidricha, Kurta Gebauera, Žandy Gebauera, Jean-Paula Chablaise, Davida Janoucha, Josefíny Jonášové, Juraje Plieštika a Marie Šeborové.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení