"Před dvěma lety jsme měli i přes čtyřicet sedmičlenných týmů, teď jich bylo 39. Už to musíme sami trochu korigovat, protože o akci je obrovský zájem. Noční soutěž pořádáme podle mne jako jediní v Čechách, další je až na Moravě," říká šéf akce František Jirava.

Akce začala ještě za světla ve 20 hodin, kdy šli do akce nejmladší hasiči ve věku pouhých 3 – 6 let. Čtyři družstva nejmenších dětí předvedla své umění a byla po zásluze odměněna medailemi a věcnými cenami. Před devátou hodinou večerní už nastoupili mladší žáci. A v postupujícím soumraku byla brzy vidět v plné kráse novinka místních hasičů, kteří nechali na terče doplnit LED osvětlení, které imitovalo plápolající oheň a po úspěšném nastříkání terčů jeho uhašení.

Osmnáct družstev mladších žáků soutěžilo téměř do 23. hodiny a pak již nastoupilo patnáct celků starších žáků. I když se pořadatelé snažili vše urychlit, poslední požární stříkačka utichla až jednu hodinu po půlnoci. Pak ještě další rychlé rozdání medailí a věcných cen a pak některá družstva odjížděla domů a jiné děti šly spát do vlastních stanů. Trenéři a vedoucí týmu ještě chvíli hodnotili závody a pak také zalehli.

Hokejista Ladislav Zikmund v dresu Kladna
SOUTĚŽ: Siláci, pozor. Dokážete vydržet sedět se zavážím jako parťák Jágra?

Místní hasiči pak měli budíček o půl sedmé, aby roztopili polní kuchyň a připravili snídani (300 porcí)! Menu bylo docela lákavé - párky tenké i tlusté, míchaná vajíčka jakož i fazolky a k tomu všemu čaj. Za hodinu bylo vše snědeno. Za další hodinu pak všichni přespolní uklidili stany, hřiště a odjížděli. "Musím hasičské děti pochválit, jsou skvěle vychované. Perfektně po sobě uklidily, na hřišti nezůstaly žádné odpadky. Měli jsme jen minimum práce," chválil František Jirava, podle něhož je hasičský sport tak populární mezi dětmi hlavně díky atmosféře závodů. Ta byla skutečně pohodová a mnoho vedoucích se již dopředu přihlásilo na další ročník, který se bude konat v červnu 2023. "Určitě ho zase uděláme, nechceme, aby děti seděly doma," slíbil František Jirava.

A poděkoval partnerům a sponzorům akce, díky nimž mladíci mohli noční hasičskou soutěž absolvovat - Obec Hýskov a Místní akční skupina Mezi Hrady.

Petr Horský