Ačkoli Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska očkování podporuje, nesouhlasí podle starostky sdružení Moniky Němečkové se změnou vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem. „Činnost v zásahové jednotce sboru dobrovolných hasičů obce vykonávají členové dobrovolně a nezištně. Dobrovolnictví ale není povinnost. Nejsme zaměstnanci státu a nepovažujeme za rozumné, abychom byli stavěni do situace, kdy pomoc se záchranou zdraví, života a majetku spoluobčanů poskytnout nejen chceme, ale ze zákona o požární ochraně i musíme – a zároveň dle vyhlášky ministerstva zdravotnictví v některých případech vlastně nesmíme,“ prohlásila Němečková, která je členkou SDH v Pískové Lhotě na Nymbursku. „Vnímáme, že činnost v jednotkách může klást na členy různé požadavky včetně zdravotních. Odmítáme však bezdůvodnou povinnost, která může celý dlouhodobě nastavený systém činnosti jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí do značné míry ohrozit,“ uvedla Němečková.

Podle starosty Okresního sdružení hasičů (OSH) v Mladé Boleslavi Ladislava Hložka je povinné očkování pro řadu organizací a výjezdových jednotek zásadní problém. „Někteří dokonce říkají, že pro jejich jednotku je to likvidační,“ řekl starosta organizace, která zastřešuje více než pět tisíc členů. Podle pracovnice jeho kanceláře se už ozvali zástupci minimálně deseti sborů, na které by mělo povinné očkování vážný dopad. „Vše se také může změnit s nástupem nové vlády,“ připomněl Hložek.

Online reportáž

Na Rakovnicku je podle starosty OSH Zdeňka Ledvinky naočkováno zhruba 60 procent členů SDH. „Z výjezdových jednotek se jedná o velkou většinu, ale jsou tam i výjimky,“ konstatoval Ledvinka.

Podle starosty jednotky dobrovolných hasičů v Nymburce Zdeňka Vocáska povinné očkování v jejich případě žádný problém nebude. „Máme 24 členů výjezdové jednotky, z toho 22 jich je očkovaných. Se dvěma situaci řešíme individuálně, ale myslím, že se to podaří vyřešit tak, že naše jednotka problém s povinným očkováním nepocítí,“ řekl starosta dobrovolníků.

U Sboru dobrovolných hasičů v Zásmukách na Kolínsku je kromě dvou členů očkovaná celá výjezdová jednotka, tedy 19 z 21 lidí. „Zájem o očkování je, s odporem proti němu jsme se u nás nesetkali, první naši členové se nechali očkovat už v květnu,“ popsal jednatel sboru Aleš Starý.

Rozhodnutí by mělo být dobrovolné

Ani sbor dobrovolných hasičů Žleby očkování svých členů řešit nemusí. Většina z jich už ho má totiž za sebou. „Téma očkování je tak pro nás bezpředmětné. Ale znám lidi a jednotky, kde to problém být může. Zarytí odpůrci se očkovat zkrátka nedají. To pak může vést i k tomu, že ty jednotky nebudou výjezdu schopné,“ uvedl uvedl člen výjezdové jednotky SDH Žleby a místostarosta obce Pavel Suchánek.

„Členové jednotky by si o tom měli rozhodnout sami. Myslím si, že spousta jich odejde. Bude to i z důvodu, že i když jsou jinak fyzicky a tělesně zdatní, tak si tu vakcínu nemůžou nechat píchnout,“ řekl velitel SHD Hýskov František Jirava.

Podle Dany Vilímkové, starostky Okresního sdružení hasičů Benešov a také členky SDH Divišov, je mezi dobráky na Benešovsku naočkovaných možná až 80 procent členů. Ve sboru, kde je členkou, jsou proti oočkovaní všichni. Starostka OSH Benešov také potvrdila, že je pro očkování, ale zásadně nesouhlasí s jeho povinností.