„Rozšířili svůj vozový park o dvě nové velkokapacitní cisternové automobilové stříkačky,“ připomněl Pavel Kaidl z centrály společnosti Unipetrol RPA, k níž Spolana patří. S tím že uvnitř i vně chemického parku, ve kterém pracuje přes 700 lidí, podnikoví hasiči z Neratovic loni řešili desítky událostí rozmanitého charakteru – ať už šlo o zásahy, asistence, anebo plané poplachy.

„Loni jsme vyjeli k sedmi požárům a dvaceti únikům nebezpečných látek; osmnáctkrát jsme zachraňovali osoby a zvířata,“ upřesnil velitel Hasičského záchranného sboru Spolana Martin Tomi. „Realizovali jsme 600 technických pomocí a 469 asistencí při požárně nebezpečných pracích. V 61 případech jsme vyjížděli k planému poplachu,“ doplnil Tomi výčet aktivit. Připomněl, že při výjezdu mimo chemický areál pomáhají podnikoví hasiči Spolany zejména při požárech a záchraně osob. Především na Mělnicku, tedy v okolí svého působiště – avšak nemusí to platit vždy. „Vzhledem k zařazení naší jednotky do integrovaného záchranného systému České republiky je nasazení našich hasičů a techniky možné kdekoliv na území celého státu,“ poznamenal velitel.

Počet 11 aut, jež má jeho tým v aktivní službě, se ani po pořízení dvojice nováčků nezmění. Ve Spolaně jdou do výslužby dvě cisterny CAS 40, jež tamější hasiči používají od roku 1984 a 1986 – a i když jsou to spolehliví pracanti, mají už svá nejlepší léta za sebou. Hlavně kvůli tomu, že vývoj pokročil – a standard techniky u profesionálních jednotek už je jinde. Obě cisterny ale mohou ještě hodně práce zastat u jednotek dobrovolných hasičů – a s tím se také počítá: jedna bude věnována Sboru dobrovolných hasičů Libiš a druhá má být prodána pro potřeby některého z dalších sborů formou aukce.

Za 18,5 milionu korun chemický závod nově pořídil dvě hasičské cisterny na podvozku Scania s označením CAS 60 o objemu nádrží 9500 litrů vody a 1000 litrů pěnidla. Číslo 60 označuje výkon čerpadel: 6000 litrů vody za minutu na volný výtok. „Jedno z vozidel je vybaveno speciálním vysokotlakým zařízením One Seven, které vytváří takzvanou suchou pěnu,“ upozornil Kaidl, že i když obě hasičská auta vypadají jako dvojčata a výbavou se téměř shodují, existuje mezi nimi i rozdíl.