Typicky „vánoční“ požár se objevil na Štědrý den ve Velkých Popovicích na Praze-východ: vzplál vánoční stromek v obývacím pokoji. Na přivolané hasiče nicméně zbylo už jen hašení dokončit. „Ještě před příjezdem jednotek se podařilo majitelům požár uhasit. Hasiči pak objekt odvětrali přetlakovou ventilací a místo důkladně zkontrolovali,“ odkázal Sýkora i na použití termokamery.

Jeho další slova naznačují, že se podařilo zabránit velkému maléru: „Díky duchapřítomnosti majitelů se škoda na majetku vyšplhala pouze na 300 tisíc korun.

“Mimochodem: s pilou se na stromy hasiči v rámci kraje během 24. 12. vydávali sedmnáctkrát; větší počet zásahů u stromů si pak zopakovali ještě na Štěpána 26. 12. Častěji je během svátků žádali o spolupráci také zdravotničtí záchranáři, potřebující pomoc s transportem pacientů – to bylo nejběžnější během prvního svátku vánočního. Jako obvykle hasiče zaměstnávaly také požáry a dopravní nehody, které se běžně objevují celoročně.

Poněkud nezvyklou událostí byl na druhý svátek vánoční hlášený únik štiplavého plynu, kvůli čemuž dvě hodiny po půlnoci došlo na evakuaci necelých dvou stovek návštěvníků diskotéky v Týnci nad Sázavou na Benešovsku. Tři lidé potřebovali ošetření záchrannou službou. Ukázalo se, že jde o důsledek použití slzotvorného spreje.

Celkově Sýkora shrnul, že letošní Vánoce byly ve středních Čechách z pohledu hasičů ve srovnání s předchozím rokem klidnější podle počtu požárů (loni celkem za tři dny 21, letos 16) i dopravních nehod (19 versus 11); naopak se výrazně navýšily technické pomoci (před rokem 37, tentokrát 54). „To bylo způsobeno především větrem, který způsobil pády stromů,“ vysvětlil mluvčí.