Jak vypadá správná mažoretka

Správná mažoretka nemusí být extrémně štíhlá a vyhrávat jednu soutěž krásy za druhou. Jejich úspěchy totiž spočívají úplně v něčem jiném než v dokonale tvarovaném symetrickém obličeji. Když se ale na děvčata podíváte blíž, zjistíte, že nejedna by se o titul mohla ucházet i v této oblasti. "Mažoretka musí především cítit rytmus a měla by být pohybově nadaná. Žádoucí je rovněž pěkné držení těla a samozřejmě zvládání práce s hůlkou," přibližuje typickou mažoretku trenérka Jolana a dodává, že i další zájmy většiny mažoretek bývají podobné, jelikož většina z nich nemá moc času věnovat se jiným aktivitám.

Tvrdě a dobrovolně dřou

Být mažoretkou ale není žádný volnočasový koníček, při kterém dívky relaxují a zahálejí. Jejich nasazení je obrovské, ale nelze si ho vynutit. Mažoretkou buď chtějí být, nebo nechtějí. A výsledek je pak vidět. "Sestavy a tréninky dívek jsou fyzicky velmi náročné. Akrobatická příprava není nutná, jelikož všechny akrobatické prvky jsou v mažoretkách zakázané. Ovšem například gymnastickou a baletní průpravu děvčata potřebují. Pro ty starší je potřeba i kondiční příprava," vysvětluje průběh tréninků trenérka.

Mainská mývalí kočka
Zvíře s lidskou tváří? Ruska se snaží vyšlechtit nový typ kočky

Volný čas pro ně neexistuje

O tom, že být mažoretkou je nejen pohybově, ale i časově náročné, vypovídá i počet tréninků, které dívky týdně mají. "Vše záleží na tom, kolika disciplinám se děvčata věnují. U nás jsou základem skupinové disciplíny, které dělají všechna děvčata bez rozdílu. Tyto choreografie trénujeme pravidelně dvakrát týdně a jednou za měsíc také o víkendu," vysvětluje Jolana Saibertová. Pokud se však děvčata věnují i sólovým disciplínám, trénují mnohem častěji. Mají pak další tréninky v týdnu, ale individuálně by se tomu měly věnovat prakticky každý den. Ušetřena jsou jen nejmladší děvčata, která mají tréninky většinou o něco kratší.

Před mistrovstvím trénují prakticky nepřetržitě

A když se přiblíží vrchol sezóny v podobě Národního šampionátu mažoretek, začnou se dívky připravovat ještě důkladněji. "Na těchto trénincích se věnujeme choreografiím, se kterými na šampionátu soutěžíme. Většinu z nich si děvčata vyzkouší už během nepostupových soutěží, které probíhají před začátkem šampionátu. Takže během přípravy na mistrovské soutěže trénujeme již vymyšlené choreografie, které se snažíme zdokonalit na maximum," přibližuje přípravu na mistrovství trenérka a choreografka.

Sklízí úspěchy doma i venku

"Největší podíl na úspěších našich mažoretek má podle mě poctivá příprava, a to jak ze strany našich svěřenkyň, tak ze strany trenérek," myslí si trenérka Jolana. V letošní sezóně se dívkám podařilo získat celkem šest titulů mistryň ČR, z toho tři z nich získaly skupiny – Baby Lentilky v kategorii minimažoretky, Mini Lentilky v kategorii děti mladší a Lentilky v kategorii juniorky, které si k tomu vybojovaly také postup na mistrovství Evropy mažoretek a cenu Czech Open za nejlepší pódiovou formaci napříč všemi věkovými kategoriemi.

Jahodové mojito
Skvělý drink nemusí být alkoholický. Dejte šanci lahodným mocktailům

Dále se nejvyšší titul podařilo získat sólistce Ivaně Zrníkové v sóle klasická mažoretka, Veronice Hodonské v sóle s rekvizitami, která získala také postup na mistrovství Evropy a dvojici Dorotě Bělíčkové a Klaudii Uvírové v duu klasická mažoretka, které získaly také cenu za nejlepší duo napříč všemi věkovými kategoriemi. O tituly z mistrovství Evropy pojedou děvčata bojovat v říjnu letošního roku do Itálie.