Síň začal Josef Hošek z Lánů budovat přibližně před pěti lety, tehdy především na popud a za podpory nedávno zemřelého hokejisty Eduarda Nováka, který do ní sám věnoval množství trofejí a hokejových rekvizit.

V současné době je vyzdobena nejen množstvím hokejových dresů, ale i hokejkami, bruslemi, částmi hokejové výzbroje a dalšími rekvizitami vztahujícími se k úspěšné historii československého ledního hokeje. Zakladatel Josef Hošek zde příležitostně pořádá podobná setkání skutečných osobností našeho hokeje.

Ve čtvrtek sice jasně převládaly někdejší kladenské hokejové hvězdy typu Františka Pospíšila, Františka Kaberleho, Bohumila Proška, Václava Fröhlicha, Josefa Horešovského, Jiřího Kulíčka či Antonína Bechyněho, ale nechyběl třeba ani někdejší mimořádně úspěšný reprezentační hráč i trenér, a předseda svazu Karel Gut, nebo sparťan Jiří Kochta.

V příjemném prostředí s bohatým pohoštěním se tak někdejší hokejové hvězdy vrátily ve vzpomínkách o desítky let zpět, připomněly si četné úspěchy, které mnozí vybojovali společně a jako by aspoň na chvíli chtěly zastavit čas, který tak neúprosně letí.

Vždyť jedním z hlavních důvodů setkání byla oslava již 80. narozenin legendárního hráče i trenéra Bohumila Proška, jemuž všichni přítomní srdečně blahopřáli. Mezi účastníky setkání se pak ve zcela přátelském duchu rozproudila živá debata, ve vzduchu létaly úsměvné historky i nejrůznější vtípky, které k dobré hokejové partě neodmyslitelně patří.

přišel i čas naotázky a odpovědi a Františka Kaberleho jsme se zeptali, jak často jezdí za mladším synem do Kanady: ,,Do Kanady a teď do Ameriky jezdím každý rok minimálně jednou. Nedávno jsem se vrátil. Trochu mě mrzí, že jsem už Tomáše v Torontu nezastihl, protože ho mezitím vyměnili do Bostonu,“´usmíval se mistr světa z let 1976 a 77.

U Josefa Horešovského nás zase zajímalo, proč jako kladenský odchovanec přestoupil do pražské Sparty a velkou většinu své kariéry odehrál a odtrénoval v jejím dresu? ,,Já začal v Praze studovat fakultu tělesné výchovy a sportu a bylo problematické ustavičně pendlovat mezi Prahou a Kladnem. To byl hlavní důvod mého přestupu,“ vysvětlil Horešovský, jenž se také stal mistrem světa – v roce 1972.

Někdejší reprezentační i kladenský kapitán František Pospíšil zase hledal největší rozdíl mezi hokejem jeho generace a dnešním. ,,Za nás se hrálo především více kolektivně, kombinačně i technicky. Dnes je hokej mnohem rychlejší i agresivnější. Myslím si ale, že naše hra byla pro oko diváka hezčí a přitažlivější,“ trojnásobný světový šampion (1972, 76 a 77).

Na závěr přátelského setkání, které se protáhlo až do pozdních odpoledních hodin, dostal slovo majitel síně Josef Hošek. ,,Síň slávy československého hokeje bych chtěl tak během dvou následujících let přestěhovat do Lán, kde by byla mnohem víc na očích. Jinak bych chtěl vyjádřit upřímný dík Ivanu Haškovi, který mi pomáhá s fotodokumentací a vším potřebným v hokejové síni.“ uvedl Josef Hošek.

Zleva Bohumil Prošek, Karel Gut, FrantišekPospíšil a František Kaberle. Foto i text:Luboš HORA