„Původně byla dohoda taková, že asistent trenéra bude z Kladna, ale nakonec z toho sešlo. Tak jsme se dohodli s Jiřím Doležalem, který spolu s Richardem Žemličkou vytvoří zajímavou dvojici nastupující trenérské generace,“ řekl výkonný ředitel Medvědů Filip Vaněček. „Oba naši trenéři znají detailně většinu z mladých hokejistů, kteří by v Berouně mohli v příští sezóně nastupovat, což bude velkou výhodou. Jsme rádi, že máme perspektivní a ambiciózní trenérskou dvojici, která by se měla vzájemně dobře doplňovat,“ dodal Filip Vaněček.

Jiří Doležal se narodil 22. září 1963. V sedmnácti letech si ho vybral do pražské Sparty trenér Bruk, vojnu však strávil v druholigových slovenských Topolčanech. Od roku 1984 hrál pravidelně nejvyšší soutěž za Spartu, kde zářil v lajně s Hrdinou a Volkem. V té době patřil do národního mužstva, ve kterém nastoupil na šesti mistrovstvích světa (1987, 1989, 1990, 1991, 1993, 1994), dvou olympijských hrách (1988 a 1994) a Kanadském poháru (1987).
S národním mužstvem čtyřikrát získal bronzovou medaili na mistrovství světa. Po zisku mistrovského titulu se Spartou v roce 1990 zamířil do Finska, kde tři roky působil v celku JYP Jyväskylä. Následující tři sezony hrál druhou německou ligu za Norimberk, aktivní kariéru ukončil v pražské Slavii, za kterou nastupoval do roku 2000.

Jako trenér působil u žáků, dorostenců a juniorů pražské Sparty, v roce 2005 nastoupil coby asistent Jaromíra Šindela k A-týmu. Později se opět vrátil k mládežnickým celkům klubu z Holešovic, poslední sezonu vedl extraligový starší dorost. Jako hlavní kouč působil také u reprezentace do 16ti let. Jeho dva synové Jiří a Tomáš hrají za pražskou Slavii.