Jak byste zhodnotil účinkování Medvědů v základní části?


Situace pro nás není vůbec jednoduchá, v tabulce jsme tak dvanáct až patnáct bodů za očekáváním. Přáli jsme si hrát klidné deváté až jedenácté místo. Nepodařilo se nám na začátku sezony poskládat mužstvo tak, aby bylo produktivní. Vsázeli jsme na hráče, kteří ty góly dávat měli a nedaří se jim, proto se snažíme udělat nějaké změny. Do Vánoc se ještě musíme rozhodnout o dalších změnách. V lednu má mužstvo poslední možnost se udržet, protože soutěž je těžká a poslední dva týmy padají bez jakékoliv baráže. A zhodnocení? (povzdychne si) Samozřejmě jsem zklamán. V týmu je pár hráčů, o kterých jsme si ani nemysleli, že budou podávat takové výkony, jaké podávají. Hráči jako Kupec, Pavel, Novotný nebo Kica. To jsou hráči, kteří bojují a kteří za to vzali narozdíl od některých. Proto se snažíme o jejich měsíční výměnu. Musíme spoléhat na to, že ti, co za ně přijdou, nám pomohou a naši hráči se v těch klubech vzpamatují. Dali jsme je do lepších klubů a ne do horších. Myslím si, že v obraně a v brankáři to nebude. My máme problémy v útočné fázi.


Začněme u Petra Šinágla. Tento hráč předvádí dlouhou dobu kvalitní výkony a teď dostal příležitost v Plzni. Je tedy logické, že ho klub nebude držet před extraligovou šancí. Dostanou za něj Medvědi od Plzně adekvátní náhradu?

My jsme ho tam pustili na pár zápasů. Teď tam odehrál tři zápasy a pokud se tam chytí budeme po Plzni adekvátní náhradu požadovat, takovou máme dohodu s Plzní. Určitě nebudeme chtít hráče ze čtvrté lajny, to určitě ne. Budeme chtít třeba hráče, kterému se zrovna nedaří a u nás by se mohl chytit.

Nemohla by třeba měsíční výměna Martina Tvrzníka spíše srazit?

Já si myslím, že naopak. Hráči, kteří tu hrají pár roků potřebují taky občas změnu, je to takový stereotyp a pak to na vás padá. Když se pak hráči vrátí, může je to nakopnout. Měnili jsme je z toho důvodu, aby je to nastartovalo. Nevíme, co s nimi udělat jiného. My jsme přeci ty kluky nevyměnili napořád, ponechali jsme si jejich platy. Bývá pravidlo: Když nepomůže výměna hráče, vymění se trenér, když nepomůže ani tohle, odvolá se vedení klubu a pak už se může taky spadnout. To je taková poučka, která vždycky fungovala.

Lidé mají stále v hlavách podobnou měsíční výměnu Jaroslava Roubíka, který se z Chomutova pak už nevrátil…

Tam to ale bylo trošku jinak. Roubík měl ve smlouvě, že když za něj někdo zaplatí určité peníze, tak v podstatě může odejít. Chomutov to tenkrát splnil. Dřív byly doby, kdy tohle hráči chtěli mít ve smlouvě. Teď už nic takového ve smlouvách nemáme.

Takže nic podobného se očekávat u Tvrzníka a Slížka nedá?

Nic takového nepřichází v úvahu.

Klub má ve vedení dva manažery. Někdo by si mohl říct, že přece jen to je na klub s malým rozpočtem celkem moc…

Souhlasím s tím, že mít dva manažery je moc. My máme dva manažery, protože jeden je již pomalu v důchodovém věku a chceme, aby toho druhého zasvětil do jeho práce a příští rok to mohl vykonávat sám.

Poslední dobou se mluví stále více o finanční krizi, která se do Čech blíží. Jak může krize dopadnout na malý klub s tak nízkým rozpočtem, jako je Beroun?

Já bych k tomu řekl jednu věc. Osm let šla tahle republika nahoru. Všichni zaměstnanci si vydělávali víc a víc, firmy mohly utrácet peníze a taky si je naspořit na horší časy. Když přijde pak krize, tak každá firma natáhne ruce po státu, aby pak z daní ostatních lidí dostali peníze, jako taková Škodovka nebo obyčejný člověk. Já si myslím, že se o sebe musí jak firma, tak člověk umět postarat sám. Předtím přece měli obrovské zisky, musí vydržet být třeba rok v minusu. Krize je trošku v hlavách lidí. Dnes se informace šíří hrozně rychle. Když někde v Afghánistánů někdo zakopne, tak to za pár minut ví celý svět. Tak je to i v podnikatelské sféře. Většinou se věci dají řešit nějakým způsobem a ten dopad nikdy nebude tak velký. Hlavně to je v hlavách lidí a zvětšuje se to a zhoršuje. Když vám někdo bude říkat donekončena, že vás někdo zastřelí, tak za pár dní tomu začnete věřit. To samé je v té krizi. Další věc je, jak to dopadne na klub. Probírali jsme to. Hledali jsme firmy, které nás sponzorují a naštěstí nemáme hlavní sponzory v odvětví, které dnes tratí. Takže ten propad by neměl být tak tragický. Samozřejmě taky budeme muset šetřit, protože musíme myslet na zadní kolečka.

Vy jste se letos do práce v klubu takzvaně obul více než dříve. Jak se Vaše práce změnila?

Po pěti letech jsem se vrátil do vedení klubu. Před lety musel jít hokej stranou, protože má firma procházela větší změnou a musel jsem se o ní starat víc. Po těch pěti letech jsem zase dostal chuť a čas dělat zase něco pro berounský hokej. Řekl jsem si, že dva roky teď tomu budu pořádně věnovat, abych vychoval nějakého svého nástupce.

David Havlík