Co Vás čeká po příletu do Ameriky?

Hned druhý týden v září začíná Red Wings nováčkovský kemp. Bude tam osm týmů a hrají tam mladí kluci od osmnácti do dvaadvaceti let, jde o amatéry. Já jsem na tomto turnaji hrál dvakrát a je to dost kvalitní turnaj. Moje náplň je pracovat s hráči po celou sezonu a pomáhat jim se zapracovat do hlavního týmu.

Takže skautem nejste?

Ne. Skauti nám vybírají hráče a mým úkolem je se o ně starat. Pomáhat jim, aby netápali v tom, jak se dostat do profesionálního hokeje. Svými zkušenostmi se o to můžu podělit. Všichni hráči, co budou na tomto turnaji, patří Detroitu. Já jsem vlastně takovým článkem mezi skauty a trenéry Detroitu.

Baví Vás tato práce? Naplňuje to, co ztrácíte tím, že nemůžete hrát?

Já jsem spokojený. Je to skoro tři roky, co nehraji. Rád bych zase hrál, ale zatím to stále nejde. Určitě je spousta věcí, za které je člověk schopen riskovat cokoliv, ale život to však není. Ještě navíc bych hrát nemohl, protože by mě nikdo ani nepustil na led.

Chodíte často k doktorovi?

Dřív jsem chodil každou chvíli, teď už naštěstí ne. Nejdříve to bylo každý den, poté každý týden a pak už v rámci měsíců. Momentálně jednou za půl roku.

Stále doufáte, že přijde moment, kdy za Vámi přijde doktor a svolí ke hře?

To by bylo moc hezké. Naučil jsem se, že číst budoucnost neumím a co bude, se uvidí. Člověk se s tím musí umět vyrovnat. Já mám teď prima život, prima rodinu a jsem spokojený.

Dostáváte se alespoň na led?

Doktoři mě začali pouštět právě s mladýma klukama teď na jaře.

Jak jste prožil dovolenou v Berouně?

Byli jsme zde na čtyři týdny. Snažili jsme si hlavně s manželkou užít sami sebe, protože v sezoně jsme stále na cestách. Žádný velký stresy, prostě v klidu si odpočinout a s kamarády z Berouna si někam zajít. Na druhou stranu se snažíme mít v Berouně zázemí, takže si zde zařizujeme bydlení, a to samozřejmě určité stresy přináší.

Sledujete na dálku Berounské Medvědy?

No tak to samozřejmě. Snažím se mít přehled, jak to klukům jde. Bohužel loňská sezona se nepovedla. Teď tady trénuje můj oblíbený kouč Vejvoda, který umí nastolit v týmu pořádek a dokáže opravdu nastolit výbornou pracovní morálku na ledě i mimo led. Vůbec dokáže zprofesionalizovat přístup hráčů, takže snad to letos bude o to lepší.

David Havlík