Po zápase s Havlíčkovým Brodem byl samozřejmě spokojený se třemi body, ale s nástupem do zápasu být spokojený nemohl. Vždyť Medvědi se pořádně v zápase ani nerozkoukali a na světelné tabuli svítil stav 0:2. Naštěstí však jeho svěřenci dokázali zápas otočit a připsat si cenné tři body, které se v ošidných bojích o udržení určitě budou hodit.

Po zápase v Hradci, kde nám nevyšel konec zápasu, si dnes tým vylepšil reputaci. Souhlasíte?
"Podařilo se nám vyhrát, tři body jsou pro nás zlaté. V Hradci jsme měli zápas ve své moci, vedli jsme 3:0, ale bohužel padly nám dva rychlé góly za sebou, mužstvo se sesypalo a zápas dopadl, tak jak dopadl. Dnes se nám zápas v Hradci trochu promítnul do začátku utkání, kdy jsme obdrželi dva rychlé góly, přestože jsme se hecovali a upozorňovali se na zodpovědnou hru. Nástup to byl šílený, přímo na koronárku. Postupem času jsme se uklidnili. Po vyrovnání na 2:2 se hra zlepšila. Štěstí bylo, že jsme ubránili dvojnásobnou přesilovku soupeře. Po vstřelením čtvrtého gólu bylo o zápase rozhodnuto. Další krůček v naší práci, kterou tu máme před sebou, je za námi. Už nesmíme opakovat takový začátek jako dnes. To by se nám v baráži, kde to bude urputnější než dnes, vymstilo. Brod, který má jisté play-off, hrál trochu lehkovážně."

Jste tedy spokojený?
"Spokojenost velká, protože tři body jsou tři body. Bodujeme a to je důležité. Dnes hráli kluci naplno a jsem rád."

Ještě bych se rád vrátil k zápasu v Hradci. Není to letos poprvé, co tým ztratil jasné vedení. Podobný závěr byl k vidění v Prostějově či Ostravě …
"Bezprostředně po zápase jsem říkal, že jsme tímto stylem letos ztratili 18-20 bodů. Je to až smutné, teď nám to hrozně schází. Čím to je? Pořád to tu řešíme. Je to především lehkovážností hráčů. Kdyby se to stalo jednou, tak to není nic tragického. Nám se to ale stalo už třikrát. Když se vede o dva o tři góly, tak si hráči začnou myslet, že můžou dávat do zápasu i něco víc. Dát do toho o dva kroky méně, sem tam nějaká klička. Zajímavé je, že jsme v tu chvíli sebevědomí, ale jen do té doby, než inkasujeme. Pak se vše rozsype a psychika jde dolů. Proč se z toho nepoučíme? Musím říct, že to jsem za ty dvě sezony u týmu ještě nepochopil. Jediný lék by na to asi byly nepopulární pokuty. Zatím jsme k tomuto kroku nepřistoupili, ale pokud by se to mělo opakovat v tak důležitých bojích, jako jsou ty o udržení, tak bychom na něj asi museli přistoupit."

V dalším zápase čeká Medvědy Kadaň, která stále nemá páté místo jisté. Co od ní můžou očekávat?
"Vzhledem k tomu, že dnes Kadaň prohrála vysoko 6:1 s Vrchlabím a bude bojovat o lepší pozici do play off, tak doma určitě bude bojovat a zápas nevypustí. Otázka je, ale zase do jaké míry. Přeci jen nebudou chtít ztratit před play off nějakého hráče. Uvidíme, s Kadaní jsme zatím odehráli dobré zápasy. Doufáme, že tam urveme tři body a naladí nás to psychicky do startu v baráži."

Mohli jsme na začátku zápasu vidět odcházejícího obránce Jiřího Jelínka do šaten. Je to vážné?
"Má naražený bok. Hodně ho to bolelo, leduje to a uvidíme, jak bude zítra vypadat."

V obranných řadách se objevil Milan Gajda. Jak jste s jeho výkony po dvou zápasech, které za Medvědy odehrál, spokojený?
"Je to hráč, který už má nějaké zkušenosti a myslím si, že žádných velkých chyb se nedopustil. Odehrál slušný zápas. Zítra jede zpět do Benátek odehrát zápas a nevíme jestli ho budeme moci využít v pondělí."

Zápas nedohrál ani Ladislav Vlček …
"Láďu jsem poslal do kabiny já, jelikož si myslím, že je zbytečné, aby třískal hokejkou do plexiskla. Nepochopil jsem, proč to udělal. Rozhodčí ho za toto gesto mohl klidně vyloučit a zbytečně by oslabil tým."

Láďa ale patří ke klidným hráčům.
"Je pravda, že Láďa patří ke kliďasům, ale nikdy člověk neví, co se hráči honí hlavou. Za tu dobu, co jsem tady, to od něj nebylo poprvé. Nevím, co ho k tomu vedlo, jelikož se na ledě v tu chvíli nic nedělo. Zítra si s ním o tom popovídám v klidu."

Není pro tým jednoduché hrát celou sezonu na chvostu tabulky. Baráž bude pro hráče takové druhé play off. Jak se na to dá připravit?
"Bavíme se o tom. Dbáme na to, aby se všichni na baráž připravili na sto procent. Bude potřeba maximální koncentrace, maximální disciplína a maximální touha po vítězství. Nejenom nasazení bude důležité, ale i taktická hra. Já doufám, že si to hráči natolik uvědomí, že k tomu budou tak přistupovat. Někdy mně přijde, že jsme příliš lehkovážní. Není to o tom, že by na to kluci neměli. Ve spoustě zápasech jsme ukázali, že když jsme do toho šli se zodpovědností, tak to podle toho vypadalo."

Na závěr by to chtělo říct něco pozitivního do baráže …
"Spíše než řečmi bych rád soupeře smetl předvedenou hrou. Když se vrátím zpátky, tak jsem pár veledůležitých zápasů ve své kariéře také odehrál, a je to o tom, aby se hráči opravdu celý ten měsíc a půl soustředili jen a jen na hokej a propadli mu. Protože jakmile budou nějaké jiné věci okolo a nebude stoprocentní soustředění, tak se nám to může vymstít. Zápas začíná už den před ním a je to opravdu o koncentraci."

David Havlík